Instruire  Kovacs le-a explicat „tricolorilor” ultimele  modificări  din arbitraj, înaintea plecării spre EURO
Istvan Kovacs / Foto: frf.ro

Instruire Kovacs le-a explicat „tricolorilor” ultimele modificări din arbitraj, înaintea plecării spre EURO

• Cel mai bine cotat arbitru român al momentului, Istvan Kovacs (39 de ani), a fost prezent, duminică, 9 iunie, în cantonamentul echipei naționale a României pentru a le explica „tricolorilor” ultimele modificări în materie de arbitraj, în vederea gestionării corecte a situațiilor de la EURO 2024.
  • Istvan Kovacs se află printre cei 18 „centrali” aleși de UEFA să oficieze la EURO 2024. Acesta va fi ajutat de asistenții Vasile Marinescu și Ovidiu Artene, dar și de Cătălin Popa la VAR.

Istvan Kovacs, cel care a condus finala Europa League din acest sezon, dintre Atalanta și Leverkusen (3-0), a oferit mai multe exemple cuprinse în prezentarea UEFA, inclusiv din meciurile României, și le-a explicat „tricolorilor” cum interpretează un arbitru fazele respective.

Istvan Kovacs, alături de „tricolori”

S-a dezbătut asupra situației în care se impune acordarea unui cartonaș galben, în comparație cu situațiile în care este nevoie de acordarea unui cartonaș roșu.

De asemenea, s-a discutat și despre situația în care mingea este jucată cu mâna, atât pe fază de atac, cât și pe fază de apărare.

În plus, jucătorii naționalei au fost avertizați și despre eventualele simulări, pentru care arbitrii au mână liberă la acordarea cartonașelor, conform frf.ro.

Modificări în Legile Jocului

Istvan Kovacs a prezentat și câteva modificări ale Legilor Jocului și în modul de interpretare a unor faze:

• Hențul pe linia porții va fi penalizat în continuare cu cartonaș roșu, pe lângă acordarea loviturii de pedeapsă, numai în cazul în care acțiunea de a juca mingea cu mâna este intenționată. În cazul unui henț involuntar, sancțiunea disciplinară va fi doar cartonașul galben.
  • Arbitrii au primit instrucțiuni clare să accepte un dialog civilizat doar cu căpitanul echipelor. Orice alt jucător care va protesta, va gesticula și va solicita explicații oficialilor de joc va fi sancționat cu cartonaș galben. Arbitrii vor explica celor doi căpitani deciziile majore luate de aceștia pe teren sau cu ajutorul intervenției VAR.
Dan Udrea: Lăsați-l pe Hagi!