Kevin Anderson și John Isner au cerut schimbarea regulilor la turneele de Grand Slam, după ce au jucat aproape șapte ore în semifinale la Wimbledon

Kevin Anderson și John Isner au solicitat organizatorilor de turnee de Grand Slam să limiteze durata meciurilor, incluzând un tie-break în al cincilea set, așa cum se întâmplă la US Open, după ce au jucat șase ore și 36 de minute în semifinale la Wimbledon, transmite AFP.

John Isner si Kevin Anderson, la finalul meciului maraton de la WimbledonFoto: wimbledon.com

"Chiar sper că lucrurile se vor schimba la turneele de Grand Slam, pentru că după atât de mult timp petrecut pe teren, nu ne simțim deloc minunat", a declarat Kevin Anderson, câștigătorul meciului cu John Isner, scor 7-6 (8/6), 6-7 (5/7), 6-7 (9/11), 6-4, 26-24, după șase ore și 36 de minute.

"Sunt de acord cu Kevin", a spus John Isner. "Cred că ar trebui să fie luată în considerare opțiunea de a se juca până la 12-12 în setul cinci. Dacă niciunul dintre jucători nu încheie meciul înainte, atunci ar trebui să se joace un tie-break", a adăugat Isner, care a jucat în 2010 cel mai lung meci din istoria tenisului.

Protagoniștii primei semifinale de la Wimbledon au disputat pe terenul central al doilea cel mai lung meci din istoria turneelor de Grand Slam, cu un set decisiv care a durat două ore și 55 de minute. Astfel, Novak Djokovic și Rafael Nadal, ceilalți doi semifinaliști, au fost nevoiți să aștepte ore întregi înainte de a putea intra pe teren.

"A fost greu pentru amândoi să jucăm în astfel de condiții", a spus Anderson, care se străduia să se bucure pentru calificarea în a doua finală de Grand Slam a carierei, după cea pierdută la US Open anul trecut.

"Mă simt groaznic, călcâiul stâng mă doare teribil. Am o bășică îngrozitoare la piciorul drept", a spus Isner, care a primit de mai multe ori îngrijiri medicale pe parcursul meciului.

"Voi încerca să mă recuperez cât mai repede posibil pentru finala de duminică ", a declarat Anderson, care a jucat și în sferturi un meci maraton de patru ore și 15 minute cu Roger Federer.

În 2010, tot pe iarba de la All England Club, Isner îl învingea în primul tur pe francezul Nicolas Mahut, scor 6–4, 3–6, 6–7(7), 7–6(3), 70–68, la capătul unui meci întins pe durata a trei zile, având în total 11 ore și 5 minute.

S-ar putea să te intereseze și:

Kevin Anderson, primul finalist pe iarba londoneză - Meci epic de șase ore și 35 de minute cu John Isner (26-24 în decisiv)

Semifinala dintre Djokovic și Nadal se va relua sâmbătă - Sârbul conduce cu 2-1 la seturi

„La Rapid sunt bisericuțe”Fostul conducător al giuleștenilor consideră că nu există unitate în vestiar
07.10
Dat afară din Superligă!   Clubul a anunțat rezilierea contractului, după doar 6 luni
07.10
Dat afară din Superligă! Clubul a anunțat rezilierea contractului, după doar 6 luni
Șut are ruptură!  Mijlocașul va părăsi cantonamentul naționalei și va pleca la „vraciul”  Marijana.  Ce șanse are  să joace în Dinamo - FCSB
07.10
Șut are ruptură! Mijlocașul va părăsi cantonamentul naționalei și va pleca la „vraciul” Marijana. Ce șanse are să joace în Dinamo - FCSB
Șut are ruptură!  Mijlocașul va părăsi cantonamentul naționalei și va pleca la „vraciul”  Marijana. Ce șanse are să joace în Dinamo - FCSB
Păcălit de impresari, a dormit pe străzi  Fotbalistul ajuns în Liga 3 spune că  nu renunță : „Vreau să devin profesionist”
Liga 3
07.10
Păcălit de impresari, a dormit pe străzi Fotbalistul ajuns în Liga 3 spune că nu renunță: „Vreau să devin profesionist”
Păcălit de impresari, a dormit pe străzi  Fotbalistul ajuns în Liga 3 spune că nu renunță : „Vreau să devin profesionist”
Convocare surpriză  Mircea Lucescu  a anunțat cine e jucătorul chemat în locul lui Șut
07.10
Convocare surprizăMircea Lucescu a anunțat cine e jucătorul chemat în locul lui Șut
Convocare surpriză Mircea Lucescu a anunțat cine e jucătorul chemat în locul lui Șut
„Nu plec!” Marius Șumudică nu renunță la Rapid: „Mi-am dorit prea mult să vin aici” + „Meciul cu FCSB nu este mai important decât restul”
00:00
„Nu plec!” Marius Șumudică nu renunță la Rapid: „Mi-am dorit prea mult să vin aici” + „Meciul cu FCSB nu este mai important decât restul”
Alex Dobre la Rapid    Oficial : giuleștenii l-au prezentat pe internaționalul român, care a fost dorit și de CFR
07.10
Alex Dobre la Rapid Oficial: giuleștenii l-au prezentat pe internaționalul român, care a fost dorit și de CFR
Alex Dobre la Rapid  Oficial : giuleștenii l-au prezentat pe internaționalul român, care a fost dorit și de CFR
Probleme la Sibiu  Acționarul principal de la Hermannstadt a decis  să se retragă : „Rezultatele vorbesc de la sine! Nu dai zile libere după ce iei 8 goluri”
07.10
Probleme la Sibiu Acționarul principal de la Hermannstadt a decis să se retragă: „Rezultatele vorbesc de la sine! Nu dai zile libere după ce iei 8 goluri”
Probleme la Sibiu  Acționarul principal de la Hermannstadt a decis să se retragă : „Rezultatele vorbesc de la sine! Nu dai zile libere după ce iei 8 goluri”