Liga 1 Unirea Urziceni - Victoria Branesti 2-1/ Branesti, matematic retrogradata

Vicecampioana Romaniei, Unirea Urziceni, a revenit de la 0-1 pe propriul teren, in meciul celei de-a XXXI-a etapa a Ligii 1, in fata Victoriei Branesti, si s-a impus cu 2-1. Dupa un meci pe care l-a incheiat cu doi oameni mai putin pe teren, Branesti este matematic retrogradata, dupa numai un sezon petrecut pe prima scena a fotbalului din Romania.

Victoria Branesti, din nou in Liga 2Foto: Agerpres

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Branestiul a deschis scorul dupa jumatate de ora de joc, la un contra-atac fulger. Razvan Avram l-a driblat scurt pe Mera si a inscris cu un sut plasat din 16 metri. Ialomitenii au egalat in repriza secunda, dupa o greseala in defensiva oaspetilor. Patras a recuperat un balon la marginea careului, a driblat defensiva Branestiului si a inscris printre picioarele portarului Stoicescu (min. 54): 1-1. Rusescu a inscris golul victoriei in minutul 62, atunci cand a scapat singur in banda dreapta si l-a invins pe Stoicescu cu un sut la coltul lung.

Victoria Branesti a incheiat meciul cu doi oameni mai putin pe teren: Todoran a primit al doilea cartonas galben pentru simulare in minutul 75, in timp ce Lorincz a vazut al doilea cartonas galben in ultimul minut al prelungirilor.

Cu aceasta victorie, ialomitenii au urcat un loc in clasament, pana pe 16, insa pot retrograda matematic in aceasta etapa daca Gloria Bistrita castiga joi cu Gaz Metan.

Echipe de start:

Urziceni: Curca, Busca (Blay '46), Nicu, Mera, Lupu, Onicas, Toba, Apostol, Patras (Scarlatescu '89), Rusescu (Marcu '90+1), Mihalcea

Branesti: Stoicescu, Maghici, Bar, Poverlovic, Lorincz, Iacob (Fl. Petre '65), R. Avram (Zuluf '65), D. Popa, Olariu, Todoran, Coman (Simion '80)

Decimați Efectele victoriei cu Germania: Spania va fi  fără 3 titulari  în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
05.07
DecimațiEfectele victoriei cu Germania: Spania va fi fără 3 titulari în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
Decimați Efectele victoriei cu Germania: Spania va fi fără 3 titulari în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
Victorie la limită Dinamo câștigă al doilea  amical  din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
05.07
Victorie la limităDinamo câștigă al doilea amical din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
Victorie la limită Dinamo câștigă al doilea amical din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
Propunere  Hagi, soluția lui Panduru pentru  înlocuirea  lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
05.07
Propunere Hagi, soluția lui Panduru pentru înlocuirea lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
Propunere  Hagi, soluția lui Panduru pentru înlocuirea lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
Transfer  George Pușcaș  ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport
05.07
TransferGeorge Pușcaș ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport
Transfer George Pușcaș ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport