Cristian Munteanu  Quid prodest?  Ne-am bucurat de fotbal ?
Cristian Munteanu

Cristian Munteanu Quid prodest? Ne-am bucurat de fotbal?

  • E minutul 10 al partidei de la București și FCSB e, de fapt, FC – cinci jucători pe la vreo 30 de metri de poarta lui Târnovanu – și SB – alți cinci care fac presing aproape de careul advers.
Adaugă GOLAZO.ro la favorite

Dacă Ștefan cel Mare sau Mihai Viteazu și-ar fi lăbărțat oștile în halul asta, nu i-am fi bătut în veci pe turci, tătari, polonezi sau austrieci.

Bine, istoria de după cea din clasele primare ne arată că nici nu i-am prea învins. Nu contează, bă Muntene, că FCSB, ai noștri, s-au calificat.

Așa e, iar asta e bine pentru toată lumea. Sau aproape, depinde de culorile fularului pe care ți-l punea mama ta la gât când mergeai iarna la școală. Dacă era roș-alb sau vișiniu, poate că nu e prilej de bairam.

În rest, dacă ești Mircea Lucescu, te bucuri că românii de la FCSB prind opt meciuri bune, tari, în Europa.

Dacă ești Gigi Becali, faci bani. Adică unicul tău scop. Plus că mai primești niște oasanale libidinoase de la fanaticii tăi fani.

Dacă lucrezi în presa, e bine pentru că FCSB vinde ziarul. Sau click-ul. Dacă doar te bucuri de fotbal, fără să ai mari patimi, vei vedea la televizor câteva partide interesante. Dar e corect să spun „te bucuri de fotbal”?

FCSB are, încă, degajări ca în anii ‘80

Recunosc, am prins Mondialul din ‘90 alb-negru. Deci sunt, după toate standardele, trecut de jumătatea vieții. Asta mă poate face desuet.

Dar, din păcate pentru mine, nu asta e problema. Ci faptul că am crescut cu fotbal românesc excelent. Nu înșir nume. Sunt noduri în istoria acestui sport. Ele marchează un înainte și un după. Așa fac fotbaliștii uriași. Și mă întorc la acel „te bucuri de fotbal”.

Să te ferească sfântu’ să te uiți la 5-6 meciuri din campionatele puternice ale Europei și apoi la FCSB sau orice altă echipă din România. O să ai senzația pe care o aveau românii, prin anii ‘90, care plecau „afară” cu autocarul și apoi reveneau.

Parcă te lovea Tyson cu pumnul în plex, din ce în ce mai tare, până îți dădea „perversa” și te lăsa fără suflare. El sau gropile. Doar că Tyson a îmbătrânit. Gropile se regenerează. Fotbalul nostru, nu.

FCSB are, încă, degajări ca în anii ‘80, deși s-ar putea să-i jignesc pe fotbaliștii de atunci.

Când LASK a putut face presing, în prima repriză, jucătorii roș-albaștri nu au putut ieși cu posesie din defensivă. Unul dintre cele mai hilare momente a fost când Ngezana i-a pasat lui Băluță, la cap! Cred că a vrut să-l facă de râs sau ceva. Dar Băluță nu avea nevoie de ajutor!

Cui folosește această calificare?

FCSB a trăit din intervențiile lui Lixandru, întotdeauna chirurgicale, și sclipirile lui Olaru. Pasa lui către Popa, la marea ocazie a acestuia, e de La Liga sau Serie A.

Apoi, la gol, tot el își asumă un sprint de 25-30 de metri, cu mingea la picior, și trage năprasnic, sub bară. Bine, în poarta celor de la LASK a fost cineva rupt din povestirile lui Nastratin Hogea.

Goalkeeper-ul austriac ieșise, în prima repriză, după un balon cu aer cald ce poposise în careul său, dar se lovise de „zidul” Tănase. Cu ochii după para mălăiață, nu-l văzuse pe atacantul român.

Cei care se uită la meciuri fără apetența fanilor telenovelelor nu au cum să „se bucure de fotbal” privind FCSB. Pentru că el nu există decât ca reguli. Ca dăruire. Ca spirit. Ca luptă.

Din punct de vedere tehnic, tactic, suntem într-o mlaștină. Și, când ne mai prindem de câte o creangă și ieșim la suprafață pentru puțin oxigen, avem senzația că nimic nu ne va mai sta în cale. Vom rupe tot. Doar să ne extragem de aici și or să vadă ei.

Însă, adevărul e că ne e bine în mlaștină. De acolo, fiecare respirație trasă cu nesaț e o victorie. Dacă am avea-o mereu la dispoziție, ar trebui să ne propunem mai mult, nu?

Iar întrebarea e „de ce?”. Multă lume e bucuroasă. Doar patronul FCSB e un pic „șucărit”, ca să mă mențin în targetul postului ce a transmis meciul.

El ar fi vrut Champions League. Sigur, acolo sunt lovelele alea babane, care îl încântă cu adevărat. Ochiul dracului, cum se zice, dar bagi o excursie la muntele Athos și te întorci cu conștiința apretată. Asta dacă o pui în bagaj.

Deci, cui folosește această calificare în afara actorilor principali? Fotbalului românesc? Cel mătrășit de Pafos? Cel în care Șucu se leapădă de Șumudică numai pentru a-i oferi o revenire salvatoare peste câteva luni?

Știu și răspunsul. Dacă FCSB face puncte, coeficientului folosește.

În mlaștină e bine, e călduț, și nici nu se uită lumea la tine ca să te arate cu degetul pentru că ești acoperit de noroi. Așa că, de acolo, te poți uita la cer și crede că e albastru doar pentru tine. Doar ești special, nu?

Știrile zilei din sport
„Nu-mi pasă”     VIDEO.  Cristiano Ronaldo,   reacție sfidătoare  față de un jurnalist care l-a întrebat de Messi » Cum a trecut peste critici
Campionatul Mondial
09:46
„Nu-mi pasă” VIDEO. Cristiano Ronaldo, reacție sfidătoare față de un jurnalist care l-a întrebat de Messi » Cum a trecut peste critici
Citește mai mult
„Nu-mi pasă”  VIDEO. Cristiano Ronaldo, reacție sfidătoare față de un jurnalist care l-a întrebat de Messi » Cum a trecut peste critici
Scenă netransmisă la TV  Djed Spence ar fi refuzat să dea mâna cu   Thomas Partey  » O prezentoare BBC a atras atenția despre ghanez: „Urmează să fie judecat pentru viol”
Campionatul Mondial
09:54
Scenă netransmisă la TV Djed Spence ar fi refuzat să dea mâna cu Thomas Partey » O prezentoare BBC a atras atenția despre ghanez: „Urmează să fie judecat pentru viol”
Citește mai mult
Scenă netransmisă la TV Djed Spence ar fi refuzat să dea mâna cu Thomas Partey » O prezentoare BBC a atras atenția despre ghanez: „Urmează să fie judecat pentru viol”
Ronaldo, primul all time   A marcat și   a scris istorie:  nimeni n-a mai reușit această performanță la Mondiale
Campionatul Mondial
23.06
Ronaldo, primul all time A marcat și a scris istorie: nimeni n-a mai reușit această performanță la Mondiale
Citește mai mult
Ronaldo, primul all time  A marcat și a scris istorie: nimeni n-a mai reușit această performanță la Mondiale
Bombă în Spania!    Julian Alvarez își dorește   să plece  de la Atletico: „Vreau să-mi îndeplinesc visul” » Barcelona ar putea avea probleme dacă-l ia
Campionatul Mondial
23.06
Bombă în Spania! Julian Alvarez își dorește să plece de la Atletico: „Vreau să-mi îndeplinesc visul” » Barcelona ar putea avea probleme dacă-l ia
Citește mai mult
Bombă în Spania!   Julian Alvarez își dorește să plece de la Atletico: „Vreau să-mi îndeplinesc visul” » Barcelona ar putea avea probleme dacă-l ia
Știri ultima oră
16:13
Collina râde de Istvan Kovacs FIFA, delegare șoc la Mondial: românul a fost trimis la un meci care nu mai are absolut nici o miză
Collina râde de Istvan Kovacs FIFA, delegare șoc la Mondial: românul a fost trimis la un meci care nu mai are absolut nici o miză
16:13
Kader Keita, trimis în judecată Informațiile GOLAZO.ro , confirmate! Dosarul fotbalistului de la Rapid a ajuns într-o nouă etapă
Kader Keita, trimis în judecată  Informațiile GOLAZO.ro , confirmate! Dosarul fotbalistului de la Rapid a ajuns într-o nouă etapă
15:08
Cristian Geambașu Pauză de hidratare
Cristian Geambașu Pauză de hidratare
15:07
Mondialul nu e Euro, Antena 1 nu e Pro TV ANALIZĂ. Comparativ cu Euro 2020, la care România n-a fost, actualul turneu pierde până acum duelul audienței TV
 Mondialul nu e Euro, Antena 1 nu e Pro TV ANALIZĂ.  Comparativ cu Euro 2020, la care România n-a fost, actualul turneu pierde până acum duelul audienței TV
Mai multe știri de ultimă oră

Opinii

Dacă noi suntem zidul galben, ar fi trebuit să vedeți cum arată vijelia galbenă!

Dan Udrea: Dacă noi suntem zidul galben, ar fi trebuit să vedeți cum arată vijelia galbenă!

Dan Udrea: Dacă noi suntem zidul galben, ar fi trebuit să vedeți cum arată vijelia galbenă!
Acum nu-l mai vreți plecat pe Ronaldo?

Theodor Jumătate: Acum nu-l mai vreți plecat pe Ronaldo?

Theodor Jumătate: Acum <span>nu-l</span> mai vreți plecat pe Ronaldo?
Cursa spre rai a lui Diego

Silviu Tudor Samuilă: Cursa spre rai a lui Diego

Silviu Tudor Samuilă: Cursa spre rai a lui Diego
Povești cu Messi și Ronaldo: elixirul tinereții sau doping?

Dan Udrea: Povești cu Messi și Ronaldo: elixirul tinereții sau doping?

Dan Udrea: Povești cu Messi și Ronaldo: elixirul tinereții sau doping?
Nu-l mai lăsați pe Messi să bată penaltyuri. D10S are tot fotbalul

Theodor Jumătate: Nu-l mai lăsați pe Messi să bată penaltyuri. D10S are tot fotbalul

Theodor Jumătate: <span>Nu-l</span> mai lăsați pe Messi să bată penaltyuri. D10S are tot fotbalul
FIFA și Infantino trebuie și aplaudați:  cea mai bună dintre reguli

Dan Udrea: FIFA și Infantino trebuie și aplaudați: cea mai bună dintre reguli

Dan Udrea: FIFA și Infantino trebuie și aplaudați: cea mai bună dintre reguli
Șocanta Turcia: eliminată după 61 de șuturi și zero goluri!

Theodor Jumătate: Șocanta Turcia: eliminată după 61 de șuturi și zero goluri!

Theodor Jumătate: Șocanta Turcia: eliminată după 61 de șuturi și zero goluri!
Convertirea la Messianism

Convertirea la Messianism

: Convertirea la Messianism
Forza Kovacs, vinci per noi!

Dan Udrea: Forza Kovacs, vinci per noi!

Dan Udrea: Forza Kovacs, vinci per noi!
Messi a atins cerul. Mbappe se înalță spre el

Theodor Jumătate: Messi a atins cerul. Mbappe se înalță spre el

Theodor Jumătate: Messi a atins cerul. Mbappe se înalță spre el
Noaptea Argentinei: ajutat de husky siberieni,  Dumnezeul fotbalului s-a întors!

Dan Udrea: Noaptea Argentinei: ajutat de husky siberieni, Dumnezeul fotbalului s-a întors!

Dan Udrea: Noaptea Argentinei: ajutat de husky siberieni, Dumnezeul fotbalului <span>s-a</span> întors!
Lumea te vrea ignorant!

Cristian Geambașu: Lumea te vrea ignorant!

Cristian Geambașu: Lumea te vrea ignorant!
Mondialul în care nimeni nu mai are  nimic garantat

Theodor Jumătate: Mondialul în care nimeni nu mai are nimic garantat

Theodor Jumătate: Mondialul în care nimeni nu mai are nimic garantat
Un diamant: Yan, copy paste Yamal!

Dan Udrea: Un diamant: Yan, copy paste Yamal!

Dan Udrea: Un diamant: Yan, copy paste Yamal!
Hagi, Ancelotti și frica de Suedia

Theodor Jumătate: Hagi, Ancelotti și frica de Suedia

Theodor Jumătate: Hagi, Ancelotti și frica de Suedia
Gianni fără Claudia

Cristian Geambașu: Gianni fără Claudia

Cristian Geambașu: Gianni fără Claudia
Strâmba do Brasil: De la Pele, Ronaldo și Romario la Igor Thiago?!

Dan Udrea: Strâmba do Brasil: De la Pele, Ronaldo și Romario la Igor Thiago?!

Dan Udrea: Strâmba do Brasil: De la Pele, Ronaldo și Romario la Igor Thiago?!
Mondialul din cazarmă

Silviu Tudor Samuilă: Mondialul din cazarmă

Silviu Tudor Samuilă: Mondialul din cazarmă
SUA au învățat și fotbal

Dan Udrea: SUA au învățat și fotbal

Dan Udrea: SUA au învățat și fotbal
Mondialul discriminării. Și al ipocriziei

Theodor Jumătate: Mondialul discriminării. Și al ipocriziei

Theodor Jumătate: Mondialul discriminării. Și al ipocriziei
Top stiri
Inter bagă zâzanie între români    VIDEO.  Discuții aprinse pe rețelele sociale după postările cu Cristi Chivu:   „România nu înseamnă manele”
Campionate
23.06
Inter bagă zâzanie între români VIDEO. Discuții aprinse pe rețelele sociale după postările cu Cristi Chivu: „România nu înseamnă manele”
Citește mai mult
Inter bagă zâzanie între români VIDEO. Discuții aprinse pe rețelele sociale după postările cu Cristi Chivu: „România nu înseamnă manele”
Ajutați de „câini”   Echipa din Liga 1 știe pe cine se va baza pentru   regula U21:  „Ne-am înțeles cu Dinamo. Are un viitor mare”
Superliga
23.06
Ajutați de „câini” Echipa din Liga 1 știe pe cine se va baza pentru regula U21: „Ne-am înțeles cu Dinamo. Are un viitor mare”
Citește mai mult
Ajutați de „câini”  Echipa din Liga 1 știe pe cine se va baza pentru regula U21: „Ne-am înțeles cu Dinamo. Are un viitor mare”
CM 2026  Runda a doua din faza grupelor s-a încheiat: Franța, Argentina, SUA, Germania și Columbia au   maximum de puncte
Campionatul Mondial
09:00
CM 2026 Runda a doua din faza grupelor s-a încheiat: Franța, Argentina, SUA, Germania și Columbia au maximum de puncte
Citește mai mult
CM 2026 Runda a doua din faza grupelor s-a încheiat: Franța, Argentina, SUA, Germania și Columbia au maximum de puncte
UPDATE | Focuri de armă trase dimineață în stradă, în București, după ce un tânăr și-a atacat tatăl cu un cuțit. Apoi, a amenințat și polițiștii
B365
23.06
UPDATE | Focuri de armă trase dimineață în stradă, în București, după ce un tânăr și-a atacat tatăl cu un cuțit. Apoi, a amenințat și polițiștii
Citește mai mult
UPDATE | Focuri de armă trase dimineață în stradă, în București, după ce un tânăr și-a atacat tatăl cu un cuțit. Apoi, a amenințat și polițiștii