FCSB a rupt kilometrajul Campioana,  distanță șocantă parcursă cu PAOK , deși a jucat jumătate de meci în inferioritate + Comparația cu echipele mari
FCSB a rupt kilometrajul la victoria cu PAOK. Foto: Iosif Popescu

FCSB a rupt kilometrajulCampioana, distanță șocantă parcursă cu PAOK, deși a jucat jumătate de meci în inferioritate + Comparația cu echipele mari

• PAOK - FCSB 0-1. Topul echipelor din Europa League care au alergat cel mai mult în meciurile de joi o regăsește, surprinzător, pe FCSB în vârf, deși a jucat în 10 din minutul 56.
  • United și Ajax, formații care au evoluat și ele în inferioriate, dar o perioadă mult mai scurtă, au parcurs cu cel puțin 10 kilometri mai puțin decât Șut și compania.
  • Singura formație care a reușit o performanță mai mare, într-o situație asemănătoare, a fost Juventus, care a trecut de 121 km în thriller-ul de la Leipzig, din UCL.
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și  n-a mai putut să doarmă !”
FCSB îi provoacă insomniiPatronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă!”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă !”

Monitorizările UEFA pentru seara de joi, din Europa league, conțin, măcar într-o privință, date incredibile, care o plasează pe FCSB în vârful ierarhiei celor 36 de echipe.

Și e vorba despre un parametru dintre cele mai importante în fotbalul de astăzi: distanța parcursă de jucători în timpul partidelor.

FCSB a rupt kilometrajul la victoria cu PAOK

În ciuda faptului că a evoluat cu un om mai puțin și a făcut-o pentru o foarte mare parte din meci, FCSB a terminat cu cifre incredibile: aproape 119 kilometri au adunat fotbaliștii campioanei.

Mai exact, conform UEFA: 118,6 km. Campioana României a jucat în inferioritate din minutul 56, când Olaru a fost eliminat. FCSB a fost peste PAOK la acest capitol: elevii lui Răzvan Lucescu s-au oprit la 117,8 kilometri.

Au mai fost alte două partide în Europa League care au conținut câte un cartonaș roșu. Ambele încasate de echipe cu nume uriaș: United și Ajax. Și, în ciuda faptului, că au fost nevoite să joace cu un om în minus mult mai puțin timp decât în cazul FCSB-ului, acestea au alergat mult sub Șut, Dawa și compania.

• Meciul a avut 11 minute de prelungiri

Forul european a publicat astfel de rapoarte la peste 80% din meciurile disputate joi în Europa League. O altă surpriză e că FCSB, în ciuda eliminării, e depășită de doar 4 echipe!

10. Plzen - 115,9

A existat însă o echipă care a jucat în cupele europene în acest mijloc de săptămână și chiar dacă s-a aflat într-o situație aproape copy paste după FCSB, a adunat o distanță și mai mare. E vorba despre Juventus, în deplasarea de la Leipzig.

A rămas în inferioritate din minutul 59 și a parcurs 121,2 kilometri și, ca fel ca FCSB, a și câștigat, scor 3-2. Și acel meci a avut multe minute de prelungiri pentru ambele reprize: aproape 17 minute!

10.000 de euro
e salariul lunar pe care îl are Thomas Neubert, preparatorul fizic de la FCSB
04.10
MM îl apără pe Olaru  „E  jucătorul #1  din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
04.10
MM îl apără pe Olaru „E jucătorul #1 din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
04.10
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu  a anunțat convocările  pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
04.10
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB,  neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
04.10
„Nu vizionez!” Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică: „Pregăteam meciul cu Botoșani”
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un  golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
04.10
Diaspora, izvorul RomânieiMircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac, cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Premieră la FCSB Primă după victoria cu PAOK: ce  bonus  primește fiecare jucător