Polonia - Austria 1-3  Lewandowski este ca și  eliminat  de la Euro
Sursa Foto: Sport Pictures

Polonia - Austria 1-3 Lewandowski este ca și eliminat de la Euro

• Austria a învins Polonia cu 3-1, în a doua etapă a grupei D de la Euro 2024.
  • Cele două formații au pierdut în runda inaugurală, 1-0 pentru Franța cu Austria și 2-1 pentru Olanda cu Polonia.

Polonia - Austria 1 - 3. Polonezii sunt ca și eliminați

Trauner a înscris în minutul 9 pe un fond de dominare al Austriei încă din debutul partidei. Replica polonezilor a fost slabă, iar austrieci au continuat să domine.

Prima ocazie pentru Polonia a venit în minutul 17, atunci când șutul lui Zielinski a fost respins de defensiva Austriei.

Austria putea face 2-0 în minutul 23, dar Arnautovic nu l-a putut învinge pe Szczesny. Egalarea a venit în minutul 30. Piatek a marcat după ce a primit o minge în careul mic.

Repriza a doua a debutat cu puține faze de poartă în primele 15 minute. Posch putea înscrie dintr-o lovitură de cap în minutul 55, dar mingea a fost prinsă de Szczesny.

Lewandowski a intrat pe teren în minutul 60, dar golul a venit la cealaltă poartă prin Christoph Baumgartner, care a înscris pentru 2 - 1 în minutul 66.

Austria a continuat să atace, iar în minutul 78 Arnautovic a marcat de la punctul cu var, după un fault al portarului Szczęsny.

Polonia este aproape eliminată după a doua înfrângere consecutivă. Vulturii vor juca cu Olanda pe 25 iunie, în timp ce Austria va înfrunta Franța în aceeași zi.

Polonia - Austria 1 - 3

• Au marcat: Piatek (30) /Trauner (9), Baumgartner (66), Arnautovic (78)

Min. 90+4: Final de meci! Polonia - Austria 1-3!

Min. 87: Schimbare la Polonia. Intră Urbanski în locul lui Zielinski.

Min. 85: Ocazie Austria. Laimer trage puțin pe lângă portar. Polonia e în genunchi.

Min. 84: Ocazie mare Austria. Posch trage de la marginea careului dar Szczęsny salvează.

Min. 81: Schimbare la Austria. Iese Arnautovic și intră Michael Gregoritsch.

Min. 78: Gooooooool Austria! Arnautovic înscrie de la punctul cu var și Polonia e aproape eliminată.

Min. 76: Penalty Austria și galben pentru Wojciech Szczęsny!

Min. 75: Schimbare Polonia. Intră mijlocașul Kamil Grosicki în locul lui Bartosz Slisz.

Min. 69: Ocazie Polonia! Swiderski trage, dar portarul Pentz respinge.

Min. 67: Goool Austria! Înscrie Baumgartner după o pasă de la Arnautovic la marginea careului de 16 metri!

Min. 64: Lewandowski primește cartonașul galben după un duel la cap.

Min. 63: Schimbare Austria. Iese Mwene, pasatorul golului și intră Prass.

Min. 60: Schimbare mult așteptată pentru Polonia. Intră Robert Lewandowski în locul lui Adam Buksa. Intră și Swiderski în locul lui Piatek.

Min. 56: Cartonaș galben Austria. Wimmer este avertizat.

Min. 53: Caronaș galben pentru polonezul Slisz.

Min. 51: Ocazie Austria! Posch trimite cu capul dintr-un corner, dar mingea este prinsă ușor de portarul Szczesny.

Min. 46: A început repriza secundă. Schimbare la Polonia: Intră Moder în locul lui Piotrowski! Modificare și la Austria: intră Wimmer în locul lui Grillitsch.

Min. 45+1: Final de primă repriză! Polonia - Austria: 1-1!

Min. 45+1: Zielinski exută bine o lovitură liberă dar portarul Pentz respinge.

Min. 42: O nouă ocazie Austria! Sabitzer trage de la 20 de metri puțin pe lângă poartă.

Min. 39: Ocazie Austria! Sabitzer primește o minge în careu, dar trage într-un fundaș advers.

Min. 30: Goooool Polonia! Piatek înscrie după ce primește o minge în careul mic. Austria - Polonia: 1-1!

Min. 23: Ocazie uriașă pentru Austria! Arnautovic trage în Szczesny.

Min. 19: Ocazie mare Polonia. Zalewski trimite mult peste poartă din careu.

Min. 17: Prima ocazie pentru Polonia. Șutul lui Zielinski este respins de defensiva Austriei.

Min. 9: Gol Austria! Trauner înscrie cu capul după o centrare a lui Phillipp Mwene! 1-0 Austria!

Min. 5: Austria a început mai bine partida. Trupa lui Rangnick are posesia după primele cinci minute.

Min. 1: A început partida!

Echipele de start:

Polonia: 1. Szczesny - 5. Bednarek, 3. Dawidowicz, 14. Kiwior - 19. Frankowski, 6. Piotrowski, 24. Slisz, 21. Zalewski, 10. Zielinski (cpt.) - 16. Buksa, 23. Piatek.
Rezerve:
12. Skorupski, 22. Bulka - 2. Salamon, 4. Walukiewicz, 7. Swiderski, 8. Moder, 9. Lewandowski, 11. Grosicki, 13. Romanczuk, 15. Puchacz, 17. Szymanski, 18. Bereszynski, 20. S.Szymanski, 25. Skoras, 26. Urbanski.
Selecționer:
Michal Probierz.

Austria:
13. Pentz - 5. Posch, 3. Trauner, 15. Lienhart, 16. Mwene - 10. Grillitsch, 6. Seiwald - 9. Sabitzer, 20. Laimer, 19. Baumgartner - 7. Arnautovic (cpt.)
Rezerve:
1. Linder, 12. Hedl - 2. Wober, 4. Danso, 8. Prass, 11. Gregoritsch, 14. Querfeld, 17. Kainz, 18. Schmid, 21. Daniliuc, 22. Seidl, 23. Wimmer, 24. Weimann, 25. Entrup, 26. Grull.
Ralf Rangnick.

Va reveni Lewandowski pe teren?

Polonia nu s-a putut baza pe Robert Lewandowski în partida cu Olanda, după ce atacantul a suferit o accidentare înainte de începerea turneului.

Cele două echipe s-au întâlnit de 10 ori. Polonezii au câștigat de 5 ori, Austria a obținut 3 victorii, iar 2 partide s-au terminat la egalitate.

Revenirea legendarului atacant polonez ar putea resuscita leșii, după ce aceștia au fost suferit pe plan ofensiv în disputa cu Olanda.

Lewandowski va împlini 36 de ani în august, iar partida de azi ar putea fi ultima oportunitate pentru atacantul Barcelonei de a mai juca în fazele eliminatorii ale unui turneu final.

Căpitanul Lewandowski va juca în locul lui Kacper Urbanski. Lewa ar urma să facă cuplu cu Adam Buksa în atacul echipei.

Antrenorul Michał Probierz s-a declarat optimist în privința șanselor elevilor săi de a se impune:

„Am avut nopți nedormite înainte de acest meci? Cu siguranta nu. În general dorm foarte bine, mai ales când știu că ca antrenor am făcut tot posibilul să pregătesc echipa. Austria joacă fotbal agresiv, așa că trebuie să facem același lucru.

Dar pe de altă parte, asta nu este suficient. Vreau să facem pe amândouă: să jucăm agresiv, dar să jucăm și fotbal bun. Dacă combinăm aceste lucruri, atunci perspectivele noastre de câștig se vor îmbunătăți”, a spus selecționerul Michał Probierz.

Austria vrea să repete performanța de la Euro 2020

Selecționata Austriei are ca obiectiv calificarea în optimi, fază în care au ajuns în urmă cu trei ani, atunci când au fost eliminați cu greu de Italia (2-1), după prelungiri.

Elevii lui Rangnick au arătat un joc solid împotriva vicecampioanei mondiale, spre deosebire de jocul static practicat de polonezi cu Olanda.

Esența jocului este clară. Are caracterul unui meci eliminatoriu. Ambele echipe au o șansă bună de a merge mai departe cu o victorie, o remiză nu ajută pe nimeni. Ambele echipe au stilul lor. Vrem să ajungem în fazele eliminatorii. Stilul nostru de joc nu este conceput pentru a încerca să obținem remize. Vom juca pentru victorie. Ralf Rangnick, selecționerul Austriei

ECHIPE PROBABILE:

• Polonia: Szczesny - Kiwior, Salamon, Bednarek - Frankowski, Zielinski, Romanczuk, Zalewski - Buksa, Lewandowski
  • Selecționer: Michał Probierz (51 de ani)
  • Austria: Pentz - Posch, Danso, Wober, Mwene - Seiwald, Baumgartner, Grillitsch - Laimer, Gregoritsch, Sabitzer
  • Selecționer: Ralf Rangnick (65 de ani)
CUM MERGEM LA MONDIALE  GOLAZO.ro simulează cum ar arăta  traseul din preliminariile CM  dacă tragerea la sorți ar fi acum
03.07
CUM MERGEM LA MONDIALE GOLAZO.ro simulează cum ar arăta traseul din preliminariile CM dacă tragerea la sorți ar fi acum
Audiență record  Câți români s-au uitat la  România - Olanda  + câți bani încasează Pro TV
03.07
Audiență record Câți români s-au uitat la România - Olanda + câți bani încasează Pro TV
Audiență record  Câți români s-au uitat la România - Olanda + câți bani încasează Pro TV
MESAJ PENTRU NEMȚI  „Tricolorii” au lăsat vestiarul imaculat și  o scrisoare . Reacția UEFA
03.07
MESAJ PENTRU NEMȚI „Tricolorii” au lăsat vestiarul imaculat și o scrisoare. Reacția UEFA
MESAJ PENTRU NEMȚI „Tricolorii” au lăsat vestiarul imaculat și o scrisoare . Reacția UEFA
Program complet sferturi Cum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează  Spania - Germania !
02.07
Program complet sferturiCum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează Spania - Germania!
Program complet sferturi Cum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează Spania - Germania !