Lunetistul a revenit   Pușcaș  a marcat, iar Bodrum s-a impus în Super Lig
George Pușcaș / Foto: Facebook@Bodrumspor

Lunetistul a revenit Pușcaș a marcat, iar Bodrum s-a impus în Super Lig

• George Pușcaș (28 de ani) a marcat pentru Bodrumspor, sâmbătă, în victoria de pe teren propriu împotriva celor de la Konyaspor, scor 3-1, în etapa a 3-a din Super Lig
  • Atacantul român s-a transferat la Bodrumspor în această vară, de la Genoa.

George Pușcaș a fost titular la Bodrumspor în partida cu Konyaspor și a devenit primul marcator din istoria echipei sale într-o victorie în Super Lig.

Românul a fost înlocuit în minutul 74.

George Pușcaș a scris istorie la Bodrum

Bodrumspor a obținut prima victorie din istoria clubului pe prima scenă a fotbalului din Turcia, în etapa a treia.

A pierdut primele două dueluri, 0-1 cu Gaziantep acasă, și 1-4 cu Eyupspor în deplasare.

La meciul cu Konya, Bodrum a deschis scorul printr-un autogol, apoi a venit momentul de sclipire al lui George Pușcaș.

Mohammed l-a văzut bine inserat între doi fundași adverși, Pușcaș a făcut preluarea exemplar, pe poziție viitoare, scăpând astfel de marcaj, și l-a executat pe portar cu un șut plasat la colțul lung: 2-0 pentru Bodrumspor.

Pedrinho reducea din handicap în minutul 45+4, însă Bodrum refăcea diferența de două goluri în minutul 88, prin penalty-ul transformat de Ozer.

În urma acestui rezultat, Bodrumspor a urcat provizoriu pe locul 12 în Super Lig.

George Pușcaș, transfer definitiv la Bodrumspor

Pentru George Pușcaș a fost primul gol marcat în acest sezon pentru Bodrumspor.

În această vară, Pușcaș s-a transferat definitiv de la Genoa la Bodrumspor, și speră să-și regăsească forma de altădată, care l-a propulsat cândva în atenția celor mai importante cluburi din Anglia și Italia.

Genoa s-a mulțumit să-l cedeze gratis în Turcia, pentru a economisi o parte substanțială din salariul său.

1.500.000 €
este cota de piață a lui George Pușcaș, conform transfermarkt.de

George Pușcaș nu mai marcase din acțiune, la echipa de club, din 13 aprilie 2024, într-un Como - Bari 2-1.

SĂPUNARU 40  Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost  cu Șumi ! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
16:19
SĂPUNARU 40 Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost cu Șumi! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
SĂPUNARU 40  Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost cu Șumi ! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
Ultimul drum în alb și roșu  Galeriile lui Dinamo și U Cluj, un ultim  omagiu pentru Gigi Mulțescu
14:16
Ultimul drum în alb și roșu Galeriile lui Dinamo și U Cluj, un ultim omagiu pentru Gigi Mulțescu
FCSB, schimbată radical  Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face  6 modificări cu Petrolul
15:04
FCSB, schimbată radical Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face 6 modificări cu Petrolul
FCSB, schimbată radical  Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face 6 modificări cu Petrolul
Săgeți spre Petrescu!   Patronul lui CFR,  nemulțumit  de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”
14:05
Săgeți spre Petrescu! Patronul lui CFR, nemulțumit de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”
Săgeți spre Petrescu!   Patronul lui CFR, nemulțumit de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”