LIGA CAMPIONILOR  Rapid, vicecampioana României,  învinsă  de Ludwigsburg la 8 goluri diferență
Rapid București / Foto: Sport Pictures

LIGA CAMPIONILOR Rapid, vicecampioana României, învinsă de Ludwigsburg la 8 goluri diferență

• Rapid București a fost învinsă clar de HB Ludwigsburg (Germania), scor 29-37, într-o partidă din etapa a 3-a a Ligii Campionilor la handbal feminin.
  • Vicecampioana României se află pe locul 4 în Grupa B, cu 3 puncte.

Rapid pornea cu prima șansă în meciul de duminică, însă calculele hârtiei nu au fost respectate.

Ludwigsburg a obținut un avantaj de 8 goluri la pauză. Rapid a redus din diferență în repriza secundă (până la 24-28), însă a cedat pe final și a cedat categoric.

Astfel, Ludwigsburg a obținut prima victorie în grupă, după eșecurile cu Gyor (26-31) și Odense (22-28).

De cealaltă parte, giuleștencele au suferit prima înfrângere, după victoria cu Buducnost (32-27) și egalul cu Kristiansand (30-30).

Rapid - Ludgwigsburg 29-37

Final de meci - Ludwigsburg profită de căderea giuleștencelor și se distanțează, scor final 29-37.

Min. 50 - Ludwigsburg menține un avantaj confortabil și se apropie de victorie: 23-28.

Min. 40 - Rapid reduce din diferență: 17-23.

Min. 30 - Ludwigsburg s-a desprins și conduce cu 11-19 la pauză.

Min. 15 - Rapid a condus cu 5-2, dar formația din Germania a revenit și a trecut în avantaj, scor 7-10.

În Grupa B, alături de Rapid și Ludwigsburg, se mai află Brest (Franța), Gyor (Ungaria), Odense (Danemarca), Esbjerg (Danemarca), Kristiansand (Norvegia) și Buducnost (Muntenegru).

• Primele două clasate merg în „sferturi”, în timp ce locurile 3-6 din ambele grupe vor merge în play-off-ul dinainte de „sferturi”.

Rapid vs. Ludwigsburg sau Bietigheim

HB Ludwigsburg este, de fapt, fostul club SG BBM Bietigheim. Multipla campioană a Germaniei și-a strâns lucrurile și s-a mutat cu totul la Ludwigsburg, de la 1 iulie 2024. Motivul: lipsa de apreciere din partea orașului Bietigheim.

La un moment dat, primarul din Bietigheim se întreba public dacă „chiar este nevoie de handbal feminin” în orașul său.

Cu această schimbare, asigurăm viitorul handbalului nostru feminin la cel mai înalt nivel”, declarat Bastian Dorr, directorul general al echipei, conform swr.de.

MM, vulcan anti-ARBITRI  Mihai Stoica îi cere lui Vassaras  să publice  discuțiile: „Costreie a zis că la Șut e doar o contră!”
22.09
MM, vulcan anti-ARBITRI Mihai Stoica îi cere lui Vassaras să publice discuțiile: „Costreie a zis că la Șut e doar o contră!”
MM, vulcan anti-ARBITRI  Mihai Stoica îi cere lui Vassaras să publice discuțiile: „Costreie a zis că la Șut e doar o contră!”
Ter Stegen s-a rupt!  Accidentare gravă pentru portarul Barcelonei: „Absolut  teribil ”
Campionate
22.09
Ter Stegen s-a rupt! Accidentare gravă pentru portarul Barcelonei: „Absolut teribil
Ter Stegen s-a rupt!  Accidentare gravă pentru portarul Barcelonei: „Absolut teribil ”
„Attack Fener”  Ultrașii lui Fenerbahce  s-au făcut de râs  cu scenografia, la derby-ul cu Galatasaray + Mourinho, ironizat: „Plângăciosul”