ROMÂNIA-BELGIA  Meciul care ne poate duce în optimi,  arbitrat de Szymon Marciniak
Szymon Marciniak (sursă: imago)

ROMÂNIA-BELGIA Meciul care ne poate duce în optimi, arbitrat de Szymon Marciniak

• ROMÂNIA-BELGIA, partida-vedetă de sâmbătă a grupei E, va fi arbitrată de Szymon Marciniak, arbitrul care a declanșat cel mai mare scandal în sezonul trecut din UEFA Champions League
  • Szymon Marciniak a arbitrat finala Cupei Mondiale din 2022, Argentina-Franța, câștigată de sud-americani în urma executării loviturilor de departajare
  • ROMÂNIA-BELGIA este în format livetext pe GOLAZO.ro și în direct pe ProTv, sâmbătă, de la ora 22:00

Szymon Marciniak (43 ani) vine la ROMÂNIA-BELGIA cu asistenții Tomasz Listkiewicz și Adam Kupsik, aceiași care au fost și la meciul cu scandal din semifinala UEFA Champions League, Real Madrid-Bayern Munchen.

Arbitrul de rezervă este Donatas Rumsas, din Lituania.

În camera VAR se vor afla alți doi polonezi, Bartosz Frankowski și Tomasz Kwiatkowski, dar și slovenul Nejc Kajtazovic.

Ocupat Qatarezii de la Al Duhail,  puși pe „hold” de Coman : „Nu am semnal la telefon”
OcupatQatarezii de la Al Duhail, puși pe „hold” de Coman: „Nu am semnal la telefon”
Ocupat Qatarezii de la Al Duhail, puși pe „hold” de Coman : „Nu am semnal la telefon”

Marciniak, inamicul „cetățenilor”

Născut la Plock, Szymon Marciniak a fost în centrul atenției sezonul trecut, la semifinala UEFA Champions League, Real Madrid-Bayern Munchen.

Atunci, Marciniak a anulat pe motiv de ofsaid golul marcat de Bayern Munchen în minutul 90+13, iar Real Madrid a evitat reprizele de prelungire.

CV impresionant pentru Marciniak

În ultimii doi ani, Szymon Marciniak a primit pe mână mai multe meciuri tari, printre care finala Cupei Mondiale, Argentina-Franța, finala UEFA Champions League 2022-2023, Manchester City-Inter Milano 1-0, dar și finala Campionatului Mondial al Cluburilor, Manchester City-Fluminense, scor 4-0.

Ultimul meci internațional arbitrat de Mariciniak a fost barajul de calificare la Campionatul European, între Georgia și Grecia, câștigat de echipa lui Willy Sagnol după prelungiri și lovituri de la 11 metri.

Cine sunt arbitrii de la Euro 2024

Pe listă se regăsește și argentinianul Facundo Tello. Acesta a fost selectat ca urmare a unui acord existent între UEFA și CONMEBOL, forurile internaționale care coordonează competițiile din Europa și America de Sud.