DĂRUIRE  Ionel Ganea, sfat pentru tricolori: „Să lupte  cu inima ”
Ionel Ganea/Sursa Foto: Sport Pictures

DĂRUIRE Ionel Ganea, sfat pentru tricolori: „Să lupte cu inima

• Fostul internațional Ionel Ganea a prefațat partidele care urmează pentru echipa națională la campionatul european.

Fostul atacant este de părere că jucătorii noștri trebuie să fie la un nivel fizic înalt pentru a face față unor adversari mai valoroși.

Ionel Ganea: „Belgia e favorită”

„E greu de spus câte puncte vom lua. Belgia e favorită, nici Ucraina nu e echipă rea, are jucători valoroși, are mulți componenți care evoluează la campionate puternice din Europa”, a spus Ionel Ganea pentru Sport.ro.

Fostul jucător din Premier League și Bundesliga crede că atacantul ales de Edward Iordănescu trebuie să-și folosească toată energia pentru a specula eventuale erori ale fundașilor adverși:

Ne trebuie un atacant care să lupte, să nu renunțe la nicio acțiune. Dacă ai o condiție fizică bună, poți crea probleme. Eu le transmit să lupte cu inima, să-și pună în valoare toate calitățile, să lupte până la ultima picătură de energie".

Ganea a înscris în singura victorie a României la Euro

Ionel Ganea este unul dintre artizanii singurei victorii a României la campionatul european, 3-2 cu Anglia la Euro 2000. Ganea a marcat golul victoriei din penalty în minutul 89 și a dus România în sferturi, acolo unde a fost eliminată cu 2-0 de Italia, care avea să fie finalista competiției.