Serie A Inter Milan castiga cu Fiorentina/ Infrangeri pentru Napoli si Lazio

Ramasa sa se lupte doar pentru locul al doilea in Serie A, Inter Milano a invins, duminica, in cea de-a XXXVI-a etapa a campionatului italian, pe Fiorentina, scor 3-1. Udinese a invins pe Lazio, scor 2-1, si a urcat pe loc de Liga Campionilor, in timp ce Napoli s-a impiedicat la Lecce, pierzand cu 1-2.

Inter invinge pe FiorentinaFoto: Reuters

Cu Cristi Chivu titular, Inter a deschis scorul dupa 25 de minute, prin Pazzini, pentru ca dupa trei minute, Cambiasso sa duca scorul la 2-0. Intrat in repriza secunda, Adrian Mutu a pus in dese randuri pericol la poarta gazdelor, pressing-ul Fiorentinei transformandu-se in gol in minutul 74. Gilardino a aprins sperantele echipei viola, insa Coutinho a inscris golul al treilea al lui Inter peste doar trei minute, printr-o executie superba din lovitura libera.

Leonardo, antrenor Inter: "Aceasta victorie serveste pentru indeplinirea obiectivului pe care il avem: asigurarea unui loc in Liga Campionilor de pe locul al doilea. Partida de astazi a fost o noua dovada de maturitate, suntem multumiti. Nu a fost usor, dar echipa a gestionat bine partida".

Antonio Di Natale a sporit sansele lui Udinese pentru o prezenta in Liga Campionilor in sezonul urmator, dupa ce a reusit o dubla in victoria echipei sale in meciul cu Lazio Roma, scor 2-1. Cu Edinson Cavani eliminat in minutul 79, Napoli nu a putut castiga la Lecce (echipa ce a jucat din min. 55 in inferioritate numerica), distantandu-se astfel la patru puncte de locul al doilea.

Brescia a pierdut cu Catania si devine a doua echipa retrogradata in B, dupa Bari.

Serie A:

Duminica:

Bologna - Parma 0-0

Brescia - Catania 1-2 (Diamanti '90/ Silvestre '27, Bergessio '75)

Cagliari - Cesena 0-2 (Jimenez '54, Malonga '84)

Inter Milano - Fiorentina 3-1 (Pazzini '25, Cambiasso '28, Coutinho '77/ Gilardino '74)

Lecce - Napoli 2-1 (Corvia '49-penalty, Chevanton '88/ Mascara '67)

Udinese - Lazio 2-1 (Di Natale '35, '42/ Kozak '76)

7 - Europa League, in functie de rezultatul finalei Cupei

FCSB PRINDE VITEZĂ   VIDEO CU GOLUL  » Revanșa lui Tavi Popescu: „dublă” cu reușită superbă din lovitură liberă! Clasamentul actualizat
23:09
FCSB PRINDE VITEZĂ VIDEO CU GOLUL » Revanșa lui Tavi Popescu: „dublă” cu reușită superbă din lovitură liberă! Clasamentul actualizat
FCSB PRINDE VITEZĂ  VIDEO CU GOLUL » Revanșa lui Tavi Popescu: „dublă” cu reușită superbă din lovitură liberă! Clasamentul actualizat
GOL COMIC    VIDEO  Doi rapidiști s-au încurcat între ei la golul doi! FC Botoșani- Rapid 2-0,  continuă criza  giuleștenilor. Clasamentul actualizat
20:50
GOL COMIC VIDEO Doi rapidiști s-au încurcat între ei la golul doi! FC Botoșani- Rapid 2-0, continuă criza giuleștenilor. Clasamentul actualizat
GOL COMIC   VIDEO Doi rapidiști s-au încurcat între ei la golul doi! FC Botoșani- Rapid 2-0, continuă criza giuleștenilor. Clasamentul actualizat
Schimbat imediat   Panțîru a greșit la gol, iar telefonul patronului  l-a scos din echipă  în doar câteva minute!
21:35
Schimbat imediat Panțîru a greșit la gol, iar telefonul patronului l-a scos din echipă în doar câteva minute!
Schimbat imediat  Panțîru a greșit la gol, iar telefonul patronului l-a scos din echipă în doar câteva minute!
EROU LA GIRONA   Gazzaniga a reușit să apere  3 penalty-uri  în victoria cu Bilbao, 2-1!
18:43
EROU LA GIRONA Gazzaniga a reușit să apere 3 penalty-uri în victoria cu Bilbao, 2-1!
EROU LA GIRONA  Gazzaniga a reușit să apere 3 penalty-uri în victoria cu Bilbao, 2-1!
„Să ieșim din criză!”  Săpunaru pune piciorul în prag: „ M-am săturat , trebuie să ne asumăm”
20:42
„Să ieșim din criză!” Săpunaru pune piciorul în prag: „M-am săturat, trebuie să ne asumăm”
Maxim, erou la Gaziantep   Internaționalul român,   decisiv  în meciul cu Beșiktaș + reușită anulată a lui Sorescu
21:20
Maxim, erou la Gaziantep Internaționalul român, decisiv în meciul cu Beșiktaș + reușită anulată a lui Sorescu
Maxim, erou la Gaziantep  Internaționalul român,  decisiv în meciul cu Beșiktaș + reușită anulată a lui Sorescu
Pedepsiți  Patronul lui PAOK s-a enervat după  eșecul cu FCSB ! Măsură drastică luată la Salonic: doar Răzvan Lucescu a scăpat
16:12
Pedepsiți Patronul lui PAOK s-a enervat după eșecul cu FCSB! Măsură drastică luată la Salonic: doar Răzvan Lucescu a scăpat
Pedepsiți  Patronul lui PAOK s-a enervat după eșecul cu FCSB ! Măsură drastică luată la Salonic: doar Răzvan Lucescu a scăpat
Adnan Golubovic   Povestea incredibilă a  portarului lui Dinamo . Jefuit și amenințat, cu ambii genunchi făcuți praf: „Mama și tata vor afla abia când vor citi asta”
09:00
Adnan Golubovic Povestea incredibilă a portarului lui Dinamo. Jefuit și amenințat, cu ambii genunchi făcuți praf: „Mama și tata vor afla abia când vor citi asta”
Adnan Golubovic   Povestea incredibilă a portarului lui Dinamo . Jefuit și amenințat, cu ambii genunchi făcuți praf: „Mama și tata vor afla abia când vor citi asta”