CONTROL TOTAL  Portugalia a dominat Turcia cap-coadă, cu un autogol comic inclus, și  e calificată
Turcia - Portugalia / Foto: Imago

CONTROL TOTAL Portugalia a dominat Turcia cap-coadă, cu un autogol comic inclus, și e calificată

• Turcia a pierdut în fața Portugaliei, 0-3, într-o partidă din Grupa F de la EURO 2024.
  • Lusitanii sunt astfel calificați în „optimi”, turcii au 3 puncte și așteaptă ultima etapă a grupelor, când vor juca împotriva Cehiei

Partida a debutat cu câte o ocazie de ambele porți. Bruno Fernandes a tras agresiv de la 25 de metri în minutul patru, dar șutul său a fost respins de apărarea lusitană.

Turcia - Portugalia 0-3, în Grupa F

Două minute mai târziu turcii au fost aproape de a înscrie din careul mic, dar Kerem Akturkoglu a trimis puțin pe lângă bara din dreapta porții apărate de Costa.

Jocul a fost rupt de Bernardo Silva în minutul 20, după o pătrundere din stânga a fundașului Mendes.

Turcii au fost protagoniștii unui autogol penibil în minutul 28, atunci când fundașul Samet Akaydin a trimis o minge către portarul turc fără se uite, iar acesta nu a mai putut evita golul.

alt-text alt-text

Lovitura de grație a venit în minutul 56, atunci când Ronaldo s-a desprins în careu și a pasat lui Bruno Fernandes care a înscris pentru 3-0.

Turcii nu au mai reușit să-și revină, iar marile ocazii au aparținut tot lusitanilor.

Turcia păstrează șanse de calificare după ce au luat trei puncte în prima rundă. Naționala semilunei va juca cu Cehia în ultima partidă din grupe, pe 26 iunie.

Portughezii sunt calificați în optimi după a doua victorie din grupe. Ei vor juca cu Georgia pe 26 iunie.

14 goluri

Turcia - Portugalia 0-3

• Au marcat: B. Silva (21), Akaydin (28 ag.), B. Fernandes (56)

Desfășurarea liveTEXT

Min. 90+5: Final de meci. Portugalia - Turcia 3 - 0!

Min. 90+2: Partida este întreruptă după ce un fan a intrat pe gazon.

Min. 88: Ocazie Portugalia! Bernardo Silva pătrunde în careu, dar nu reușește să dribleze portarul turc.

Min. 83: Schimbare Portugalia. Legendarul Pepe este înlocuit de Antonio Silva.

14 goluri și 7 pase de gol are Ronaldo la EURO, ambele record all time în această competiție

Min. 76: Schimbare la Turcia. Intră Demiral și iese Samet Akaydin, cel care a marcat în propria poartă.

Min. 67: Replică slabă a turcilor. Portugalia domină autoritar.

Min. 56: 0 - 3! Goool Portugalia înscris de Bruno Fernandes. Turcia este în genunchi.

Min. 53: Yusuf trage din partea dreaptă, dar mingea este prinsă de portar.

Min. 46: Schimbare și la Turcia. A intrat Yusuf Yazici în locul lui Kokcu.

Min. 46: Începe repriza secundă. Schimbări la Portugalia. Intră Neto și Neves. Ies Neves și Rafael Leao.

Min. 45+1: Final de prima repriză! 2 - 0 Portugalia.

Min. 41: Galben Turcia. Samet Akaydin este avertizat.

Min. 40: Ocazie Turcia. Akgun trage de la 20 de metri dar portarul Costa prinde fără probleme.

Min. 35: Turcii nu reușesc să-și revină. Bruno Fernandes trage mult peste poartă de la marginea careului.

Min 28: Autogol Turcia. Neînțelegere între un fundaș turc și portarul Bayındır. 2-0 Portugalia!

1-0, Min. 21: Goool Portugalia! Bernardo Silva a înscris pentru Portugalia după o pătrundere a lui Mendes în careu.

Min. 15: Partida este echilibrată după primul sfert de oră. Ambele echipe par într-o bună dispoziție de joc.

Min. 6: Ocazie mare Turcia. Kerem Akturkoglu trage din careul mic puțin pe lângă poartă.

Min. 4: Prima șansă a partidei. Bruno Fernandes trage de la marginea careului,dar șutul său este blocat.

Min. 1: Arbitrul fluieră începutul partidei!

Turcia - Portugalia, lusitanii în pole position

Portughezii sunt favoriți cerți ai acestui joc. Cele două formații s-au mai întâlnit la trei ediții ale EURO,iar de fiecare dată s-au impus lusitanii.

• EURO 1996: Portugalia - Turcia 1-0
  • EURO 2000: Portugalia - Turcia 2-0
  • EURO 2008: Portugalia - Turcia 2-0

Singurele probleme de lot sunt la turci. Vincenzo Montella a declarat că starul celor de la Real Madrid, Arda Guler, nu este 100% din punct de vedere fizic. Drept urmare, este așteptat să înceapă meciul cu Portugalia de pe bancă.

În plus, căpitanul Hakan Calhanoglu se află la un cartonaș galben distanță de suspendarea în meciul trei, cu Cehia, care se poate dovedi decisiv în calificarea în „optimi”.

De partea cealaltă, Roberto Martinez are toți jucătorii disponibili și, din informațiile apărute în presa internațională, va folosi aceeași echipă precum în meciul cu Cehia.

Decimați Efectele victoriei cu Germania: Spania va fi  fără 3 titulari  în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
05.07
DecimațiEfectele victoriei cu Germania: Spania va fi fără 3 titulari în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
Decimați Efectele victoriei cu Germania: Spania va fi fără 3 titulari în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
Victorie la limită Dinamo câștigă al doilea  amical  din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
05.07
Victorie la limităDinamo câștigă al doilea amical din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
Victorie la limită Dinamo câștigă al doilea amical din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
Propunere  Hagi, soluția lui Panduru pentru  înlocuirea  lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
05.07
Propunere Hagi, soluția lui Panduru pentru înlocuirea lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
Propunere  Hagi, soluția lui Panduru pentru înlocuirea lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
Transfer  George Pușcaș  ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport
Stranieri
05.07
TransferGeorge Pușcaș ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport
Transfer George Pușcaș ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport