Absent Messi  s-a accidentat  și nu poate ajuta în ultima partidă a grupei de la Copa America
Messi a suferit o contractură la mușchiul aductor drept și va rata confruntarea cu Peru. Foto: Imago

AbsentMessi s-a accidentat și nu poate ajuta în ultima partidă a grupei de la Copa America

• După un start impresionant la Copa America, Argentina se confruntă cu absența neașteptată a căpitanului ei, Lionel Messi.
  • Messi a suferit o contractură la mușchiul aductor drept și va rata confruntarea cu Peru.
  • Argentina este deja sigură de primul loc în grupă după victoriile convingătoare cu Chile și Canada.
Copa America Columbia  s-a calificat  în sferturi, iar brazilienii au făcut spectacol cu Paraguay

Messi a acuzat o problemă în meciul câștigat împotriva lui Chile cu 1-0, argentinianul a fost tratat atunci pentru o durere la coapsa dreaptă.

Lionel Messi, indisponibil în ultimul meci al grupei de la Copa America

După partida cu Chile, în care a jucat întregul meci, starul echipei naționale, Lionel Messi, a resimțit anumite probleme medicale.

În urma examinărilor s-a constatat că Messi suferă de o contractură la mușchiul aductor drept.

Antrenorul secund al Argentinei, Walter Samuel, a confirmat că Messi va rata meciul cu Peru și că vor monitoriza evoluția sa zi de zi, cu speranța că va putea reveni pentru meciurile următoare.

Leo a avut o problemă în meciul precedent şi nu va juca în acest meci, împotriva Peru. Walter Samuel

Argentina poate să stea liniștită fără Messi, momentan

Argentinienii au început în forță cursa pentru Copa America.

Victoriile cu 2-0 împotriva Canadei și 1-0 împotriva lui Chile sunt deja suficiente pentru a asigura naționalei lui Messi locul în fruntea grupei.

Astfel, meciul de duminică împotriva reprezentativei din Peru este considerat mai mult o oportunitate de antrenament în perspectiva meciurilor ulterioare din turneu.

Peru, dacă învinge Argentina, încă poate spera la calificarea în sferturi, dacă Chile va înfrânge Canada. Peru mai trebuie să aibă şi un golaveraj mai bun.

14:04
SCHIMBARE  FCSB a prezentat  noile echipamente  de joc pentru sezonul 2024-2025
15:24
SCHIMBARE FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
SCHIMBARE  FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
„Nu Spalletti e de vină!”  Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
18:21
„Nu Spalletti e de vină!”Mircea Lucescu, dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
„Nu Spalletti e de vină!” Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în  sferturi  la Euro: „Cea mai mare surpriză”
30.06
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în sferturi la Euro: „Cea mai mare surpriză”