Ce duel ar fi fost! Turcia o învinge pe Austria și va înfrunta  Olanda  în sferturi
Mehmet Demiral Foto:Imago

Ce duel ar fi fost!Turcia o învinge pe Austria și va înfrunta Olanda în sferturi

• Turcia a învins Austria, scor 2-1, în ultimul meci al optimilor de la EURO 2024.
  • Pentru un loc în semifinale Turcia va da piept cu Olanda, echipă care a învins România, scor 3-0.

Austria și Turcia s-au întâlnit, marți, la Leipzig, în ultimul meci al optimilor de la EURO 2024.

Fazele fixe au făcut diferența

Turcii au deschis scorul după doar 57 de secunde prin Demiral, care a profitat de o bâlbâială în careul Austriei și a trimis mingea în poartă.

Austria a alergat după gol, dar tot Turcia a fost echipa care a lovit prin același Demiral, care a marcat după un nou corner.

Grillitsch a redus din diferență tot după un corner. Cea mai mare ocazie de egalare a venit tocmai în minutul 90+5. Bamgartner a reluat excelent cu capul, dar Mert Gunok a reușit să intervină cu o paradă de zile mari.

Astfel, Turcia s-a impus, iar pentru un loc în semifinale va întâlni Olanda, echipa care a eliminat România, după un sec 3-0.

Austria - Turcia 1-2

• Au marcat: Gregoritsch (66) /Demiral (1, 59)

Final de meci! Turcia se impune cu scorul de 2-1 și își asigură biletele pentru sferturi, unde va da piet cu Olanda, echipă ce a învins România.

Min. 90+4 - Ce ocazie are Austria să trimită meciul în prelungiri! Mert intervine senzațional la lovitura de cap a lui Baumgartner.

Min. 84 - O nouă schimbare Turcia! Iese Kokcu, accidentat, intră Kahveci.

Min. 78 - Dublă schimbare Turcia! Ies Guler și Yildiz, intră Akturkoglu și Yokuslu.

Min. 70 - O ploaie torențială a început la Leipzig!

Min. 66 - GOOOL Austria, 1-2! Gregoritsch reduce din diferență după o nouă fază fixă.

Min. 64 -Dublă schimbare Austria! Ies Laimer și Lienhart, intră Woeber și Grillitsch.

Min. 59 - GOOOL Turcia, 0-2! Demiral reușește dubla după o centrare senzațională a lui Guler venită dintr-o lovitură de colț.

Min. 58 - Schimbarea Turcia! Iese Yuksek, intră Ozcan.

Min. 52 - Cartonaș galben Austria! Philipp Lienhart este avertizat pentru un fault asupra lui Arda Guler.

Min. 51 - Austria, la un pas de 1-1! Arnautovic scapă unu la unu cu Gunok, dar este blocat excelent de portarul Turciei.

Min. 46 - Start în repriza secundă! Dublă schimbare Austria! Ies Schmbid și Mwenw, intră Prass și Gregoritsch

Min. 45+1 - Final de primă repriză la Leipzig!

Min. 38 - Al doilea cartonaș galben al meciului! Romano Schmid îl trage de tricou pe Kadioglu și este avertizat.

Min. 36 - Austria continuă să caute golul egalizator, dar turcii se apără excelent.

Kokcu va lipsi în meciul cu Olanda din sferturi în cazul în care Turcia obține calificarea.

Min. 11 - Primul cartonaș galben al meciului! Kokcu îl faultează pe Baumgartner și este avertizat.

Min. 6 - O nouă ocazie Austria! Baumgartner din nou aproape de gol, dar Demiral blochează.

Min. 3 - Început furtunos de partidă! Austria a fost aproape să egaleze la doar un minut după ce a primit gol, însă șutul lui Baumgartner din afara careului trece la o palmă de bara porții.

Golul lui Demiral a fost cel mia rapid gol marcat într-o fază eliminatorie din istoria EURO.

Min. 1 - GOOOL Turcia, 0-1! Demiral profită de o bâlbâială în careul Austriei la un corner și reușește să deschidă scorul.

Min.1- A început partida!

Austria - Turcia. Echipele de start:

• Austria: Pentz - Posch, Danso, Lienhart, Mwene - Seiwald, Sabitzer - Laimer, Baumgartner, Schmid - Arnautovic.
  • Selecționer: Ralf Rangnick
  • Turcia: Gunok - Muldur, Demiral, Bardakci, Kadioglu - Yuksek, Ayhan - Yilmaz, Kokcu, Yildiz - Guler
  • Selecționer: Vincenzo Montella
  • Stadion: Red Bull Arena, Leipzig
  • Arbitru: Artur Manuel Ribeiro Soares Dias (Portugalia)

Austria câștigătoarea surpriză de grupă

Cu Ralf Rangnick (65 de ani) la cârmă, Austria a fost una din surprizele acestui turneu. Conduși din teren de Marcel Sabitzer (30 de ani), austriecii au câștigat o grupă din care au făcut parte Franța sau Olanda.

Austria are ce-l de-al doilea atac de la EURO (6 goluri marcate), după Germania (8 goluri marcate).

Absență importantă din lotul Turciei

Jocul Turciei se bazează de cele mai multe ori pe sclipirile lui Hakan Calhanoglu (30 de ani), dar jucătorul lui Inter va fi suspendat pentru meciul cu Austria din cauza cumulului de cartonașe galbene.

Echipa antrenată de Vincezo Montella a reușit să iasă dintr-o grupă din care au mai făcut parte Portugalia, Georgia sau Cehia.

Statistica meciurilor dintre Austria și Turcia

Va fi cea de-a unsprezecea întâlnire directă dintre cele două echipe într-un meci oficial.

Statistica este una echilibrată: 4 victorii Austria, 5 Turcia și un rezulat de egalitate.

Ultima confruntare directă dintre cele două a avut loc pe 26 martie, anul acesta, iar austriecii s-au distrat și s-au impus, scor 6-1.

CÂT PLĂTEȘTE ANTENA 1  Televiziunea a cumpărat CM 2026 și 2030 cu  aproape 40%  peste suma plătită de TVR pentru CM 2018 și 2022
05.07
CÂT PLĂTEȘTE ANTENA 1 Televiziunea a cumpărat CM 2026 și 2030 cu aproape 40% peste suma plătită de TVR pentru CM 2018 și 2022
„Asta nu e ultraserie” MM Stoica a criticat Peluza Sud Steaua după scandările la adresa lui  Chiricheș
05.07
„Asta nu e ultraserie”MM Stoica a criticat Peluza Sud Steaua după scandările la adresa lui Chiricheș
IMAGINEA DE PE ECRAN  De ce a plâns de fapt  Ronaldo  la EURO: „Nimeni nu-și poate imagina”
05.07
IMAGINEA DE PE ECRAN De ce a plâns de fapt Ronaldo la EURO: „Nimeni nu-și poate imagina”
Salvat de Dibu  Messi a ratat un penalty, dar  Argentina s-a calificat  în semifinalele Copa America 2024
05.07
Salvat de Dibu Messi a ratat un penalty, dar Argentina s-a calificat în semifinalele Copa America 2024