Piedică CFR Cluj - Neman Grodno 0-0 » Meci slab al echipei lui Dan Petrescu și o  eroare mare  de arbitraj
CFR Cluj - Neman Grodno 0-0. Foto: Sportpictures

PiedicăCFR Cluj - Neman Grodno 0-0 » Meci slab al echipei lui Dan Petrescu și o eroare mare de arbitraj

• CFR Cluj a făcut 0-0 acasă cu Neman Grodno, într-un meci din turul al doilea preliminar al Conference League
  • Manșa retur este liveTEXT pe GOLAZO.ro joi, 1 august, la Gyor. Partida se joacă fără spectatori.
  • Dacă CFR trece de Neman Grodno, va juca cu învinsa dintre Braga (Portugalia) - Maccabi Petah-Tikva (Israel).
Au vorbit. Iată ce au stabilit GOLAZO.ro a aflat  ce au discutat Burleanu și Hagi  și când dă „Regele” răspunsul

CFR Cluj s-a împiedicat în primul meci european al sezonului. Trupa lui Dan Petrescu a făcut 0-0 cu Neman Grodno, echipă care a parcurs 1.000 de kilometri cu autocarul până la Cluj.

Câștigătoarea Cupei din Belarus a avut prima ocazie a meciului prin Alykulov, iar CFR Cluj șansa să înscrie abia în minutul 21 prin Tachtsidis. Grecul a fost aproape să marcheze cel mai frumos gol de când joacă la Cluj, însă mingea a trecut pe lângă poartă.

Fără VAR, asistentul a semnalat greșit ofsaid

Repriza a doua a început cu ocazia lui Bîrligea, iar în minutul 71, a avut loc cea mai controversată faza a partidei.

Scăpat singur cu portarul, Korenica a fost faultat în careul bielorușilor, însă arbitrii au oprit faza pe motiv de ofsaid la faza pasa lui Tachtsidis.

Ofsaidul semnalat la Korenica. În acest tur nu e VAR în Conference, abia din turul următor Ofsaidul semnalat la Korenica. În acest tur nu e VAR în Conference, abia din turul următor
Ofsaidul semnalat la Korenica. În acest tur nu e VAR în Conference, abia din turul următor

CFR Cluj putea da lovitura pe final. În minutul 90+2, lovitura de cap a lui Mogoș a fost respinsă cu greu în corner de portarul bielorușilor, apoi Păun a tras peste poartă după o fază superbă a oamenilor lui Petrescu. Calificarea se decide la retur.

Prima repriză a fost echilibrată, în repriza a doua am avut şi două faze de penalty, pe care o să le revăd. Nu înţeleg de ce lumea nu vrea VAR-ul, poate schimba meciul. Jucam altfel la 1-0, dar ştim ce va fi în retur Dan Petrescu, antrenor CFR, după meci
  • Conform informării emise de către UEFA, echipele din Belarus trebuie să joace meciurile din competițiile europene, considerate a fi pe teren propriu, în afara țării lor și fără spectatori.
  • Astfel, partida retur din Conference League se va juca în Ungaria, pe Gyirmóti Stadion din Gyor, joi, 1 august, de la ora locala din Ungaria 20:00
  • CFR Cluj joacă duminică acasă cu Universitatea Craiova. Neman Grodno și-a amânat meciurile de campionat pentru „dubla” cu ardelenii
550 km
sunt între Cluj și Gyor

CFR Cluj - Neman Grodno 0-0

90+5 - final de meci în Gruia, 0-0. Dan Petrescu protestează în fața arbitrilor, după decizia eronată din minutul 71

Piedică CFR Cluj - Neman Grodno 0-0 » Meci slab al echipei lui Dan Petrescu și o  eroare mare  de arbitraj Piedică CFR Cluj - Neman Grodno 0-0 » Meci slab al echipei lui Dan Petrescu și o  eroare mare  de arbitraj

90+3 - fază superbă creată de clujeni, Păun a trimis peste poartă din poziție favorabilă

min. 90+2 - uriașă ocazie pentru CFR Cluj! Mogoș trimite bine cu capul, însă portarul a respins în corner

min. 87 - Mogoș încasează un cartonaș galben

min. 83 - dublă schimbare la Neman Grodno, au ieșit Zubovich și Vasilyev, au intrat Kratsou și Kukharchik

min. 81 - Dan Petrescu îl aruncă în luptă și pe Păun, a ieșit Muhar

min. 77 - Camora centrează în careul bielorușilor, Nkololo nu poate ajunge la minge

min. 76 - fază periculoasă în careul celor de la Neman Grodno, Muhar comite henț

min. 74 - ocazie CFR Cluj: Nkololo primește o minge la marginea careului însă trage mult peste poartă

min. 71 - acțiune superbă a celor de la CFR Cluj, Korenica a fost faultat în careu, însă faza este oprită din cauza unui ofsaid

min. 62 - încă două modificări efectuate de Dan Petrescu, au ieșit Bîrligea și Deac, au intrat Michael și Nkololo.

min.47 - Bîrligea, prima șansă de gol cu Neman Grodno, mingea trece pe lângă poartă

min. 46 - a început repriza a doua. Dan Petrescu a făcut prima modificare în echipă, a ieșit Kamara și a intrat Korenica

min. 45 - pauză la Cluj

min. 21 - CFR Cluj a răspuns prin Tachtsidis. Grecul a fost aproape de cel mai frumos gol de când evoluează pentru echipa din Gruia.

min. 20 - Sava o salvează pe CFR Cluj la cea mai mare ocazie ratată de Alykulov.

min. 17 - Neman Grodno, prima ocazie de gol în Gruia, CFR Cluj, fără șut și fără corner până în acest minut al meciului cu bielorușii

• Antrenor: Igor Kovalevich
  • Stadion: Dr. Constantin Rădulescu (Cluj-Napoca)
  • Arbitru: Milos Gigovic (Bosnia-Herțegovina). Asistenţi: Marko Peric şi Amir Kadic

CFR Cluj debutează în cupele europene și este considerată favorita clară în prima manșa a turului al doilea, având o experiență europeană semnificativ mai mare decât echipa din Belarus.

Bieloruşii, câștigătorii Cupei Belarusului din sezonul trecut, încearcă pentru al doilea an consecutiv să se califice, după ce în sezonul trecut au fost eliminaţi în turul 3 de Celje, un club din Slovenia. Antrenată de Igor Kovalevich, echipa din Belarus are o misiune dificilă în fața celor de la CFR Cluj.

CFR Cluj este favorită

CFR Cluj a început bine noul sezon din Liga 1, obținând o victorie spectaculoasă împotriva lui Dinamo, cu 3-2 și un egal cu Rapid, 2-2.

• La nivelul lotului, CFR Cluj a adus câțiva jucători importanți, printre care Armend Thaqi de la Ballkani, Andrei Artean de la Apollon, Adrian Păun de la Hapoel Beer-Sheva și Anton Kresic de la Rijeka.
  • Pe de altă parte, echipa a pierdut jucători valoroși precum Omar El Kaddouri (liber de contract), Cristian Manea (transferat la Rapid), Cristian Bălgrădean (liber de contract) și Cătălin Căbuz (transferat la Hermannstadt).
13.93 milioane de euro
Este diferența de valoare între cele două echipe, CFR Cluj fiind evaluată la 19,13 milioane de euro, în timp ce Neman Grodno are o valoare de 5,20 milioane de euro, potrivit Transfermarkt

Neman Grodno a călătorit cu autocarul până în România

În sezonul actual, 2024, echipa antrenată de Igor Kovalevich se află pe locul 3 după 15 etape, cu 33 de puncte, fiind la doar două puncte în urma primelor două clasate, Dinamo Minsk și Torpedo Zhodino, care au câte 35 de puncte.

Echipa se află în pauză competiţională şi vine după patru victorii și o înfrângere în ultimele cinci etape.

Neman Grodno a ales să călătorească cu autocarul pentru a ajunge în România, unde va disputa meciul împotriva CFR Cluj în turul al doilea preliminar al Conference League, potrivit gsp.ro.

Trei jucători importanți, Ruslan Lisakovich, iranianul Ahmadi Mahdi Dastjerdi și Maxim Yablonsky, nu au făcut deplasarea alături de echipă în România, conform sursei citate.

1000 de kilometri
sunt de la Grodno la Cluj-Napoca.

Dan Petrescu, îngrijorat de duelul cu Gordno

Dan Petrescu a declarat că va fi extrem de dificil să înfrunte echipa din Belarus, având în vedere și rezultatele obținute de Steaua București împotriva acesteia în preliminariile Cupei UEFA din sezonul 2003-2004, conform gsp.ro.

Grodno a jucat și cu Steaua, dacă știti, 1-1 și 0-0. Atunci încă exista regula golului în deplasare, s-a calificat Steaua. Va fi foarte, foarte greu. Sunt conștient. Dan Petrescu

Tehnicianul de pe banca CFR-ului consideră că va fi o partidă grea. Antrenorul, Igor Kovalevich, nu a mai părăsit echipa de opt ani de zile.

„Dacă zic adevărul, vă supărați sau sunt luat la mișto. E o echipă care e în plin campionat, are 15 meciuri, joacă 4-4-2, e agresivă ofensiv și defensiv.

Antrenorul e de 8 ani la echipă. Vă dați seama, cred că el e patronul și cel care decide. Dacă stai 8 ani înseamnă că ai valoare. Nu au nimic de pierdut, pleacă cu șansa a doua, dacă nu vom da totul, va fi foarte greu”, a completat Petrescu, potrivit sursei citate anterior.

Dacă avansează, CFR poate întâlni Braga sau Maccabi Petah Tikva

Echipa care se va califica dintre CFR Cluj și Neman Grodno va întâlni în turul al treilea preliminar al Conference League învinsa duelului dintre Braga și Maccabi Petah Tikva din turul al doilea preliminar al Europa League.

Spre Mondiale Cât de mult contează victoria României cu Kosovo: cum au crescut șansele de calificare la  CM 2026
00:34
Spre MondialeCât de mult contează victoria României cu Kosovo: cum au crescut șansele de calificare la CM 2026
Spre Mondiale Cât de mult contează victoria României cu Kosovo: cum au crescut șansele de calificare la CM 2026
Scandal la Dinamo  A aruncat cu sticla după Kopic și a  plecat de la echipă
07.09
Scandal la Dinamo A aruncat cu sticla după Kopic și a plecat de la echipă
Scandal la Dinamo  A aruncat cu sticla după Kopic și a plecat de la echipă
UPDATE  Replică după ce  Ianis Hagi  s-a delimitat de el: „Niciodată nu am pretins asta!”
07.09
UPDATE Replică după ce Ianis Hagi s-a delimitat de el: „Niciodată nu am pretins asta!”
Vin întăriri Șumudică promite că aduce un vârf letal la  Rapid : „N-a călcat atacant ca el în România”
07.09
Vin întăririȘumudică promite că aduce un vârf letal la Rapid: „N-a călcat atacant ca el în România”
Vin întăriri Șumudică promite că aduce un vârf letal la Rapid : „N-a călcat atacant ca el în România”