Înfrângere Dinamo are mai multe ocazii, dar pierde  amicalul  cu FC Kryvbas
Dinamo - FC Kryvbas, al treilea . Foto: Facebook - Dinamo București

ÎnfrângereDinamo are mai multe ocazii, dar pierde amicalul cu FC Kryvbas

• Dinamo a fost învinsă sâmbătă de FC Kryvbas (locul 3 din Ucraina), scor 2-0, în ultimul amical al verii.
  • „Câinii” vor evolua la Cluj în prima etapă a noului sezon din Liga 1: Dinamo - CFR Cluj e programat duminică, 13 iulie, de la ora 19:00.

Dinamo a disputat sâmbătă al cincilea meci de pregătire pentru noul sezon.

„Câinii” au avut mai multe ocazii decât FC Kryvbas, dar golurile au venit în poarta lui Golubovic.

Kryvbas a deschis scorul în minutul 9, după o fază în care Selmani fost deposedat la jumătatea terenului. Mingea a juns rapid în careul lui Dinamo, iar Tverdokhlib a înscris.

Trupa lui Kopic a fost aproape de gol în prima repriză, însă Selmani a ratat singur cu portarul și Politic a nimerit bara cu un șut de la marginea careului.

Fazele de poartă s-au rărit în repriza secundă, iar echipa din Ucraina a mai punctat o dată în minutul 83, când Zaderaka a scăpat din marcajul lui Costin.

• FC Kryvbas a terminat pe locul 3 în sezonul precedent din Ucraina (57 de puncte), după Șahtior Donețk (71) și Dinamo Kiev (69).

Dinamo - FC Kryvbas 0-2

• Au marcat: Tverdokhlib ('9), Zaderaka '83

Min. 83: Gol Kryvbas! Costin nu se poate ține după Zaderaka, după o pasă trimisă din jumătatea de teren a lui Kryvbas, acesta preia și înscrie cu un șut puternic din interiorul careului.

Min. 82: Nu au mai existat alte ocazii importante în repriza secundă, Cîrjan primește un galben.

Min. 49: Politic trage pe jos de la marginea careului, însă portarul Makhanokov este atent și respinge.

Min. 45: Politic șutează puternic de la marginea careului, portarul plonjează, dar mingea se duce în bară.

Min. 21: Ocazie mare pentru Dinamo! Politic combină cu Selmani, dar atacantul kosovar ratează singur cu portarul.

Min. 9: Gol Kryvbas! Selmani pierde mingea la jumătatea terenului, aceasta ajunge rapid la Tverdokhlib, scăpat din marcaj în careu, și Golubovic este învins.

Željko Kopić a început partida cu următoarea formulă:

• Golubovic - Opruț, Homawoo, Boateng, Costin - Gnahore, Cîrjan, Milanov - Politic (c), Selmani, Bani

Dinamo a mai jucat 2 amicale în România, în cantonamentul de la Brașov, 8-0 cu Zărnești și 1-1 cu Unirea Slobozia. În Slovenia a disputat două meciuri de pregătire, 4-3 cu NK Domzale și 2-1 cu NK Bistrica.

Dinamo insistă  "Câinii" încearcă să mai transfere  4-5 jucători . Ce poziții sunt vizate?

Dinamo a reușit să se salveze in extremis de la retrogradare la finalul sezonului trecut, după victoria la barajul de menținere / promovare cu Csikszereda (2-0 la general).

Vara va fi plină de meciuri grele pentru „câini”, care vor trebui să le înfrunte încă din start pe CFR Cluj, Sepsi, Rapid sau Craiova.

• Etapa I: CFR Cluj - Dinamo (14 iulie, 19:00)
  • Etapa II: Dinamo - Petrolul (21 iulie, 21:30)
  • Etapa III: Sepsi - Dinamo (27 iulie)
  • Etapa IV: Dinamo - Gloria Buzău (3 august)
  • Etapa V: Poli Iași - Dinamo (10 august)
  • Etapa VI: Rapid - Dinamo (17 august)
  • Etapa VII: Dinamo - U Craiova (24 august)
  • Etapa VIII: U Cluj - Dinamo (31 august)

Transferuri la Dinamo

Prelungiri contractuale: Politic (2027), Patriche (2025)

Sosiri: Licsandru (mijlocaș, 21 de ani), Roșca (portar, 21), Boateng (fundaș, 27), Caragea (atacant, 19), Cîrjan (mijlocaș, 21), Opruț (fundaș, 26), Pașcalău (fundaș, 20), Rotund (atacant, 19 ani)

Revenire: Florescu (extremă, 22 de ani)

Plecări: Velkovski, Iglesias, Railean, N. Roșu, R. Grigore, Pavicic, Gregorio, Ie, Began, Bena, Ilic, Moura, Giafer, Borcea, Oncescu, Ionescu

Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența  grupei ideale  dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Campionatul Mondial
19.09
Grupa care ne duce la Mondial Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
„Săgețile” lui Dioszegi   Despre  Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
19.09
„Săgețile” lui Dioszegi Despre Ștefănescu: „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
„Săgețile” lui Dioszegi  Despre Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu  Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa Romaniei
19.09
Cupa României A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj, Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
U21 în Superliga  Cine le dă încredere  jucătorilor tineri : FCSB, CFR și Rapid nu prind TOP 5