Promovare Espanyol  revine în La Liga  după numai un sezon: imagini cu bucuria catalanilor
Espanyol a reușit promovarea în La Liga pentru sezonul 2024/25

PromovareEspanyol revine în La Liga după numai un sezon: imagini cu bucuria catalanilor

• Espanyol a reușit promovarea în La Liga după o victorie cu 2-0 în manșa secundă a barajului împotriva lui Real Oviedo, datorită celor două goluri marcate de Javi Puado.
  • Real Oviedo, care câștigase prima manșă cu 1-0, va mai juca un sezon în Segunda.
  • Espanyol a demonstrat încă o dată că este capabilă să revină rapid în prima ligă, după ce a trecut și de Sporting Gijon în semifinalele barajului.

Espanyol a promovat în La Liga în sezonul 2024/25, după o victorie de 2-0 în manșa secundă a barajului de promovare împotriva lui Real Oviedo.

Javi Puado a marcat două goluri în prima repriză, chiar înainte de pauză, pe stadionul Cornella-El Prat.

Cu aceste goluri, Puado a adus echipei sale o victorie cu scorul general de 2-1 și revenirea în fotbalul de primă ligă în următorul sezon.

Catalanii s-au întors în La Liga după numai un sezon petrecut în divizia secundă.

Puado, eroul lui Espanyol

Puado a reușit să scape de omul care-l ținea, la un corner, și a trimis mingea în poartă cu piciorul drept.

Atacantul în vârstă de 26 de ani a marcat din nou trei minute mai târziu. Cu al doilea gol a răsturnat complet soarta barajului înainte de pauză, când a finalizat cu un șut pe lângă portarul Leo Roman, după o pasă de la Pere Milla, trimisă peste apărarea adversă.

Fanii au invadat terenul la final, sărbătorind promovarea:

Real Oviedo câștigase primul meci, iar Espanyol a reușit să întoarcă scorul

Oviedo câștigase prima manșă a barajului cu 1-0 pe teren propriu săptămâna trecută, datorită golului marcat în minutul 73 de Alemao.

• Real Oviedo s-a calificat în finala pentru promovarea în La Liga, după ce a învins-o pe Eibar cu scorul general de 2-0.
  • În cealaltă semifinală, Espanyol a învins Sporting Gijon cu 1-0 în meciul tur, golul decisiv fiind marcat tot de Javi Puado, în minutul 88.

VIDEO A fost o atmosferă superbă pe Cornella-El Prat

CUM MERGEM LA MONDIALE  GOLAZO.ro simulează cum ar arăta  traseul din preliminariile CM  dacă tragerea la sorți ar fi acum
03.07
CUM MERGEM LA MONDIALE GOLAZO.ro simulează cum ar arăta traseul din preliminariile CM dacă tragerea la sorți ar fi acum
Audiență record  Câți români s-au uitat la  România - Olanda  + câți bani încasează Pro TV
03.07
Audiență record Câți români s-au uitat la România - Olanda + câți bani încasează Pro TV
Audiență record  Câți români s-au uitat la România - Olanda + câți bani încasează Pro TV
Ștergeți-vă lacrimile! Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda »  „Zidul galben”  a refuzat să părăsească stadionul
02.07
Ștergeți-vă lacrimile!Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda » „Zidul galben” a refuzat să părăsească stadionul
Ștergeți-vă lacrimile! Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda » „Zidul galben” a refuzat să părăsească stadionul
Program complet sferturi Cum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează  Spania - Germania !
02.07
Program complet sferturiCum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează Spania - Germania!
Program complet sferturi Cum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează Spania - Germania !