Georgia - Cehia 1-1  Prestația lui  Mamardashvili  îi ține în calcule pe georgieni

Georgia - Cehia 1-1 Prestația lui Mamardashvili îi ține în calcule pe georgieni

• Georgia și Cehia au terminat la egalitate, 1-1, în a doua etapă a Grupei F
  • De la 19:00 se joacă Turcia - Portugalia
  • Georgienii au obținut primul punct din istorie la un turneu final
  • Portarul Valenciei, Mamardashvili, a fost unul dintre protagoniști
  • Arbitrii VAR au anulat un gol al cehilor și au validat un penalty pentru Georgia

Partida a debutat cu o posesie prelungită pentru Cehia, dar fără mari ocazii. Inițial, georgieni s-au mulțumit să se apere compact și să joace cartea contraatacului.

CONTROL TOTAL  Portugalia a dominat Turcia cap-coadă, cu un autogol comic inclus, și  e calificată

Trupa din Caucaz a avut un joc constant de contraatac, asemănător cu cel al naționalei României.

Și cehii s-au remarcat prin Hlozek și Schick, ale căror șuturi au fost scoase de Mamardashvili.

Echipa antrenată de Willy Sagnol a dat lovitura în minutele de prelungire ale primei reprize, după ce atacantul pregătit de Ladislau Boloni la Metz, Mikautadze, a marcat din penalty.

Repriza a doua a fost mai echilibrată deși cehii au continuat să dețină posesia. Aceștia au reușit egalarea prin Patrik Schick în minutul 59. Atacantul lui Leverkusen a profitat de o eroare în apărarea gruzinilor.

Schick a ieșit accidentat, iar cehii au fost aproape de a da lovitura prin Mojmir Chytil, dar acesta a trimis pe lângă bara din dreapta porții lui Mamardashvili. Georgienii au ratat ultima șansă a partidei în minutul 4 de prelungire.

Ambele echipe au obținut primul punct și au nevoie de o victorie în ultimul meci pentru a spera la calificare. Cehia joacă cu Turcia pe 26 iunie, iar Georgia va înfrunta Portugalia în aceeași zi.

3.19 goluri
a prevenit Mamardashvili. A avut 11 parade, 6 în interiorul careului și 2/2 dueluri aeriene câștigate

Georgia - Cehia 1-1

• Au marcat: Mikautadze (45+4 pen.) / Schick (59')

Min. 90+5: Arbitrul fluieră finalul partidei. Cehia - Georgia 1 - 1.

Min. 90+4. Ocazie uriașă Georgia, dar atacantul gruzin trage peste.

Min. 90: Au fost acordate 5 minute de prelungire.

Min. 87: Cehii încearcă să forțeze marcarea unui nou gol, dar apărarea Georgiei rezistă cu brio.

Min. 82: Schimbare și la Georgia. Iese Kvaratskhelia ușor accidentat și intră Saba Lobjanidze.

Min. 81: Schimbăre la Cehia. Intră Barak în locul lui Jurasek.

Min. 77: Recentul intrat Chytil primește o centrare în careu, dar lovitara sa de cap este respinsă.

Min. 74: Cehii continuă să domine, dar nu reușesc să-și creeze ocazii.

Min. 68: Schimbare la Cehia! Iese marcatorul Schick, după ce s-a accidentat. Intră Mojmir Chytil, vârful Slaviei Praga.

Min. 65: Cehia au preluat inițiativa, dară fără ocazii notabile după golul marcat de Schick.

Min. 59: Cehia egalează prin Patrick Schick! 1-1!

Min. 46. A început repriza a doua!

PAUZĂ: Georgia conduce surprinzător Cehia, la capătul unei reprize în care naționala lui Ivan Hasek și-a creat cele mai multe ocazii și a avut un gol anulat din camera VAR.

Min. 45+6 - Cehia este aproape de egalare prin Patrik Schick.

Min. 45+2 - Gol Georgia! Mikautadze înscrie din penalty.

Min. 45 - Georgia, șansă uriașă de gol chiar înaintea pauzei. Arbitrul Siebert merge la monitorul VAR și acordă penalty pentru un henț la Hranac.

Min. 39 - Al treilea cartonaș galben! După Koufal și Kashia, Provod este și el avertizat.

Min. 35 - ocazie Georgia: Coufal la un pas de autogol la centrarea lui Georgiy Tsitaishvili, corner Georgia.

Min. 29 - Cehia pune presiune la poarta lui Mamardashvili. Portarul gruzinilor reține șutul lui Hlozek din afara careului.

Min. 27 - Încă o mare ocazie de gol a cehilor, care au vrut să intre cu mingea în poarta. Tușierul a semnalizat ofsaid.

Min. 23 - Hlozek înscrie după un aut executat din partea dreaptă. Faza este verificată în camera VAR, reluările arată că mingea l-a atins în mână pe Hlozek, golul este anulat. Rămâne 0-0.

Min. 20 - Cehia este superioară la număprul de pase! Cehii au 88 de pase complete, în timp ce Georgia are 61

Min. 18 - Primul cartonaș galben al meciului! Coufal este avertizat după un fault asupra lui Kvaratskhelia

Min. 14 - Georgia-Cehia 4-5 la numărul de ocazii, naționala lui Hasek are posesie 58%

Min. 10 - Oamenii lui Willy Sagnol cer penalty la duelul dintre Zuriko Davitashvili și  Krejci

Min. 8 - Cehii au cerut lovitură de la 11 metri! Șutul lui Vaclav Cerny este deviat cu umărul de un fundaș georgian, arbitrul Siebert lasă jocul să continue.

Min. 3 - Dublă ocazie de gol a cehilor într-un singur atac! Adam Hlozek și Patrik Schick nu l-au putut învinge pe portarul Mamardashvili.

Min. 1 - Start în Georgia-Cehia, Kvaratskhelia a pupat mingea înainte de lovitura de începere, care a aparținut gruzinilor.

Georgia - Cehia. Echipele de start

• GEORGIA: Mamardashvili - Kverkvelia, Kashia, Dvali - Tsitaishvili, Davitashvili, Mekvabishvili, Kochorashvili, Kakabadze - Kvaratskhelia, Mikautadze
  • REZERVE: Loria, Gugeshashvili, Zivzivadze, Chakvetadze, Kvilitaia, Gocholeishvili, Lochoshvili, Gvelesiani, Kvekveskiri, Kiteishvili, Altunashvili, Shengelia, Lobjanidze, Tabidze, Sigua
  • SELECȚIONER: Willy Sagnol
  • CEHIA: Stanek - Holes, Hranac, Krejci - Coufal, Provod, Soucek, D. Jurasek - Cerny, Schick, Hlozek
  • REZERVE: Kovář, Jaroš, Zima, Vitík, Barák, Ševčík, Kuchta, Douděra, Chytil, Chorý, Lingr, Červ, Vlček, Šulc, M. Jurásek
  • SELECȚIONER: Ivan Hasek
  • STADION: Volksparkstadion (Hamburg)
  • ARBITRU: Daniel Siebert (Germania)

Georgia a pierdut primul meci la un turneul final, 1-3 cu Turcia, în timp ce naționala Cehiei a fost învinsă în ultima secundă de Portugalia, scor 1-2.

Va fi prima întâlnire din istorie dintre Georgia și Cehia, echipe care fac parte din aceeași grupă și în Liga Națiunilor. Partida de la Euro se joacă pe Volksparkstadion din Hamburg, care a mai găzduit Olanda-Polonia și Croația-Albania.

Explicații De ce  Mbappe  nu a jucat? Deschamps: „A fost mai înțelept să îl țin pe bancă”
ExplicațiiDe ce Mbappe nu a jucat? Deschamps: „A fost mai înțelept să îl țin pe bancă”
Explicații De ce Mbappe nu a jucat? Deschamps: „A fost mai înțelept să îl țin pe bancă”

Cine pierde își face bagajele

În primele meciuri din grupa F, Georgia și Cehia au încasat împreună cinci goluri.

Georgia a fost egala Turciei doar până în minutul 65, când naționala antrenată de Vincenzo Montella a reușit desprinderea.

În schimb, Cehia a fost la un pas de o surpriză uriașă la Euro. Naționala antrenată de Ivan Hasek a condus Portugalia lui Ronaldo din minutul 62, însă a pierdut meciul în prelungiri, când Francisco Conceicao i-a salvat pe lusitani de la rușine.

Înfrângerea cu Portugalia a fost prima pentru cehi după o serie de șapte meciuri, cu cinci victorii și două egaluri.

Duelul Georgia - Cehia va fi arbitrat de o brigadă germană, formată din Daniel Siebert, Jan Seidel și Rafael Foltyn.

Lotul Cehiei pentru Euro 2024

• Portari: Vítězslav Jaroš (Sturm Graz), Matěj Kovář (Leverkusen) Jindřich Staněk (Slavia Praga);
  • Fundași: Vladimír Coufal (West Ham), David Douděra (Slavia Praga), Robin Hranáč (Viktoria Plzeň), David Jurásek (Hoffenheim), Ladislav Krejčí (Sparta Praga), Martin Vitík (Sparta Praga), Tomáš Vlček (Slavia Praga), David Zima (Slavia Praga);
  • Mijlocași: Antonín Barák (Fiorentina), Lukáš Červ (Viktoria Plzeň), Tomáš Holeš (Slavia Praga), Matěj Jurásek (Slavia Praga), Ondřej Lingr (Feyenoord), Lukáš Provod (Slavia Praga), Petr Ševčík (Slavia Praga), Tomáš Souček (West Ham), Pavel Šulc (Viktoria Plzeň);
  • Atacanți: Václav Černý (Wolfsburg), Tomáš Chorý (Viktoria Plzeň), Mojmír Chytil (Slavia Praga), Adam Hložek (Leverkusen), Jan Kuchta (Sparta Praga), Patrik Schick (Leverkusen);
  • Selecționer: Ivan Hašek (60 de ani).

Lotul Georgiei pentru Euro 2024

• Portari: Luka Gugeshashvili (Qarabağ), Giorgi Loria (Dinamo Tbilisi), Giorgi Mamardashvili (Valencia);
  • Fundași: Lasha Dvali (APOEL), Giorgi Gocholeishvili (Shakhtar), Giorgi Gvelesiani (Persepolis), Otar Kakabadze (Cracovia), Guram Kashia (Slovan Bratislava), Solomon Kverkvelia (Al-Okhdood), Luka Lochoshvili (Cremonese), Jemal Tabidze (Panetolikos);
  • Mijlocași: Sandro Altunashvili (Wolfsberger), Giorgi Chakvetadze (Watford), Zuriko Davitashvili (Bordeaux), Otar Kiteishvili (Sturm Graz), Giorgi Kochorashvili (Levante), Nika Kvekveskiri (Lech Poznań), Saba Lobjanidze (Atlanta), Anzor Mekvabishvili (U Craiova), Gabriel Sigua (Basel), Levan Shengelia (Panetolikos), Giorgi Tsitaishvili (Dinamo Batumi);
  • Atacanți: Khvicha Kvaratskhelia (Napoli), Giorgi Kvilitaia (APOEL), Georges Mikautadze (Metz), Budu Zivzivadze (Karlsruhe);
  • Selecționer: Willy Sagnol (Franța, 47 de ani).