CU CAPUL SPART   Dinamovistul Homawoo  s-a accidentat la meciul naționalei
Josue Homawoo/Foto:sportpictures.eu

CU CAPUL SPART Dinamovistul Homawoo s-a accidentat la meciul naționalei

• Josue Homawoo (26 de ani), fundașul central togolez al lui Dinamo, a ieșit de pe teren cu capul spart în meciul din preliminariile Cupei Africii împotriva Liberiei, încheiat 1-1.

Cu un parcurs excelent de sezon după primele 8 etape ale sezonului de Liga 1, Dinamo pare lovită de ghinion în ultimul timp în ceea ce privește starea de sănătate a unora dintre cei mai buni jucători ai echipei antrenate de Zeljko Kopic.

DINAMO, ÎN ALERTĂ!   Antonio Bordușanu  s-a accidentat la națională! A părăsit cantonamentul și revine la echipa de club

Titularizat în compartimentul defensiv al țării sale, alături de colegul său de la Dinamo, Kennedy Boateng, Josue Homawoo nu a prins finalul partidei cu Liberia pe teren.

Jucătorul ce a făcut junioratul la academia celor de la Nantes s-a ales cu capul spart și a fost nevoit să părăsească terenul în minutul 66 al meciului.

Homawoo, cu capul bandajat Homawoo, cu capul bandajat
Homawoo, cu capul bandajat

Potrivit gsp.ro, accidentarea lui Homawoo nu este una gravă, iar acesta ar putea evolua și în al doilea meci al celor de la Togo, cu Guineea Ecuatorială, de luni, 9 septembrie.

6.9
a fost nota primita de Homawoo, potrivit SofaScore pentru cele 66 de minute în care a evoluat

Evoluție convingătoare pentru Boateng

Togo a deblocat tabela prin Kevin Denkey, în minutul 78, însă nu a fost suficient pentru a obține toate cele 3 puncte.

William Gibson, un puști de doar 16 ani, a adus egalarea pentru Libia, în minutul 90+2, după o lovitură de cap excelentă.

Dacă Homawoo a ieșit accidentat, Kennedy Boateng a fost integralist, iar evoluția sa a fost apreciată de statisticieni.

7.1
a fost nota lui Kennedy Boateng, potrivit SofaScore

Imediat după meciurile naționalei, pe Dinamo o așteaptă confruntarea cu Unirea Slobozia, de pe teren propriu, vineri 13 septembrie, de la 21:00.