EUFORIC  Murat Yakin, dezlănțuit după  victoria  cu Italia: „Știam că îi vom zdrobi!”
Murat Yakin, antrenorul Elveției Foto: Imago

EUFORIC Murat Yakin, dezlănțuit după victoria cu Italia: „Știam că îi vom zdrobi!”

• Murat Yakin (49 de ani), selecționerul Elveției, a tras primele concluzii după succesul răsunător al elevilor săi, scor 2-0, în meciul cu Italia din optimile EURO 2024.
  • În sferturi, Elveția urmează să întâlnească învingătoarea dintre Anglia și Slovacia.

Imediat după finalul meciului dintre Elveția și Italia, cel care a deschis faza optimilor la EURO 2024, Murat Yakin, selecționerul Elveției a tras primele concluzii.

Murat Yakin: „Știam că îi vom zdrobi pe italieni”

„Mă așteptam la orice de la italieni, dar nu să joace cu 4 fundași. Când am văzut asta am știut că îi vom zdrobi. Știam că îi vom păcăli, pentru că i-am lăsat să alerge. Așa a fost”, a spus Murat Yakin potrivit srf.ch.

Manuel Akanji (28 de ani) a vorbit despre sprijinul acordat de suporteri, dar și despre progresul pe care l-a făcut naționala Elveției.

„Am simțit că ne sprijină încă de la primul meci și îi simțim alături de noi pe teren. Încercăm să dăm totul pentru a-i răsplăti. Am reușit o prestație grozavă astăzi și am meritat să mergem mai departe. Sigur, au avut posesia mai mare în repriza secundă”, a declarat Manuel Akanji pentru sursa citată.

Ruben Vargas: „Xhaka m-a rugat să dau gol”

Autorul unui gol superb în minutul 46 al meciului, Ruben Vargas (25 de ani) a vorbit la final despre mesajul pe care i l-a transmis Granit Xhaka la pauza meciului.

„Cu câteva minute înainte să înceapă repriza secundă, Granit a venit la mine și mi-a spus:

«Te rog să marchezi un gol». Câteva secunde mai târziu m-am trezit cu mingea la picior și am făcut ceea ce mi-a spus Granit, am tras!”, a declarat Vargas, conform UEFA.com.

Mijlocașul celor de la FC Augsburg a fost de asemenea, desemnat omul meciului.

În sferturile de finală, Elveția ar putea da piept cu Anglia, principala favorită la câștigarea competiției, dar până atunci naționala lui Gareth Southgate trebuie să treacă de Slovacia.

01.07
SCHIMBARE  FCSB a prezentat  noile echipamente  de joc pentru sezonul 2024-2025
01.07
SCHIMBARE FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
SCHIMBARE  FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
„Nu Spalletti e de vină!”  Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
01.07
„Nu Spalletti e de vină!”Mircea Lucescu, dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
„Nu Spalletti e de vină!” Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în  sferturi  la Euro: „Cea mai mare surpriză”
30.06
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în sferturi la Euro: „Cea mai mare surpriză”