De neoprit  Dennis Man , gol și cu Milan! Și Mihăilă putea marca în victoria uriașă a Parmei
Denis Mann/Foto:Imago

De neopritDennis Man, gol și cu Milan! Și Mihăilă putea marca în victoria uriașă a Parmei

• Parma obține o victorie uriașă cu AC Milan, scor 2-1, într-un meci în care jucătorii români ai gazdelor au strălucit.
  • Dennis Man a înscris un gol, în timp ce Valentin Mihăilă a avut două șanse mari de a marca.

Dennis Man și Mihăilă au fost titulari și în runda a doua din Serie A. Iar impactul a fost imediat.

Parma - AC Milan. Dennis Man, gol și cu Milan! Și Mihăilă putea marca în victoria uriașă a Parmei

În minutul 2, Mihăilă l-a deschis excelent pe Valeri în partea stângă, care a pătruns în careul advers și a trimis un balon în fața porții. Acolo a apărut Man, care a reluat în plasă din 8 metri.

Al doilea gol în primele două etape din Serie A pentru român!

Două mari ocazii ratate de Mihăilă

Finalul de repriză le-a aparținut tot românilor, care au avut două șanse foarte mari. În minutul 44, Parma a declanșat un contraatac-fulger. Man a preluat spectaculos cu călcâiul, a pătruns în careu, dar a fost blocat în momentul șutului.

Mihăilă a fost pe fază și i-a suflat portarului advers mingea. A intrat în unghi însă, iar șutul său violent a izbit bara.

În prelungiri, același Mihăilă a fost lansat perfect spre poartă, dar a întârziat șutul și a fost ajuns din urmă de Tomori. A reușit până la urmă să strecoare balonul spre poartă, dar Maignan a respins cu piciorul.

În minutul 62, Man putea majora diferența, însă a șutat puțin pe lângă poartă. Milan a egalat patru minute mai târziu prin Pulisic, care a reluat simplu, în poarta goală, după o pătrundere a lui Leao.

Mihăilă și Man n-au prins finalul de meci pe teren, fiind înlocuiți în minutul 70, respectiv 74.

Parma a dat însă lovitura în minutul 77, după o fază similară cu cea de la reușita lui Man, doar că la finalizare a apărut Cancellieri.

Parma adună astfel 4 puncte după primele două etape în Serie A.

Parma - AC Milan 2-1

• Au marcat: Man (2), Cancellieri (77) / Pulisic (66)

FINAL

Min. 77 - GOOOL Parma! Almqvist trimite un balon în fața porții, de unde Cancellieri nu iartă și îl execută pe Maignan.

Min. 75 - Dennis Man este înlocuit de Almqvist.

Min. 70 - Mihăilă e înlocuit cu Del Prato.

Min. 66 - Gol Milan! Apărarea gazdelor cedează. Leao pătrunde spectaculos în careul de 6 metri și îi pasează în fața porții lui Pulisic, care nu iartă.

Min. 62 - Ocazie uriașă ratată de Man! Extrema primește balonul în partea stângă, driblează un adversar și își face mingea pe piciorul drept, însă o trimite puțin pe lângă poartă.

Min. 60 - Gol anulat pentru Parma. Bonny reușește să înscrie, însă VAR anulează reușita.

PAUZĂ

Min. 45+2 - Mihăilă e lansat perfect spre poartă, întârzie șutul și e ajuns din urmă de Tomori. Reușește până la urmă să strecoare balonul spre poartă, dar Maignan respinge cu piciorul.

Min. 44 - Bară Mihăilă! Fază superbă a Parmei, care declanșează un contraatac rapid. Man preia spectaculos cu călcâiul, intră în careu, dar e blocat în momentul șutului. Mihăilă e pe fază și îi suflă portarului advers mingea, intră în unghi și șutează violent, dar izbește bara.

Min. 42 - Man scapă spre poartă în partea dreaptă, întoarce pentru Sohm, dar acesta trage lamentabil pe lângă poartă.

Min. 2 - GOOL Dennis Man, 1-0! Mihăilă îl deschide excelent pe Valeri în partea stângă, care pătrunde în careul advers. Trimite un balon în fața porții, pe care Man îl reia în plasă din 8 metri.

Internaționalul român reușește al doilea gol al sezonului, după ce a deschis scorul și etapa trecută în remiza, scor 1-1, cu Fiorentina.

„FCSB a greșit”  Victor Pițurcă  a descusut transferul lui Daniel Bîrligea: „Nu merită banii, nu se potrivește”
12.09
„FCSB a greșit”Victor Pițurcă a descusut transferul lui Daniel Bîrligea: „Nu merită banii, nu se potrivește”
„FCSB a greșit” Victor Pițurcă a descusut transferul lui Daniel Bîrligea: „Nu merită banii, nu se potrivește”
„Nu merită la națională”  Ngezana,  criticat  în propria țară: „Cineva îl împinge în față! Trebuie să-și câștige locul”
12.09
„Nu merită la națională” Ngezana, criticat în propria țară: „Cineva îl împinge în față! Trebuie să-și câștige locul”
Analiză Dură Pițurcă n-a menajat  naționala lui Luce : „Să-i vedem cu o echipă tare” + susține că arbitrul a ajutat România
12.09
Analiză DurăPițurcă n-a menajat naționala lui Luce: „Să-i vedem cu o echipă tare” + susține că arbitrul a ajutat România
Analiză Dură Pițurcă n-a menajat naționala lui Luce : „Să-i vedem cu o echipă tare” + susține că arbitrul a ajutat România
Lovitură de imagine  Răzvan Lucescu  transferă  la PAOK un câștigător de Liga Campionilor
11.09
Lovitură de imagine Răzvan Lucescu transferă la PAOK un câștigător de Liga Campionilor
Lovitură de imagine  Răzvan Lucescu transferă la PAOK un câștigător de Liga Campionilor