POLONIA Probleme mari:  Lewandowski  și  Swiderski  s-au accidentat
Robert Lewandowski / Foto: Imago

POLONIAProbleme mari: Lewandowski și Swiderski s-au accidentat

• Atacanții polonezi Karol Swiderski (27 de ani) și Robert Lewandowski (35 de ani) au părăsit terenul accidentați în duelul cu Turcia, câștigat cu scorul de 2-1, luni, într-un ultim duel amical disputat înainte de EURO 2024.
  • Un alt atacant polonez, Arkadiusz Milik, cel care trebuia să facă pereche cu Robert Lewandowski în atac la turneul final s-a accidentat la genunchi în prima partidă amicală, contra Ucrainei, și a fost nevoit să se opereze.
Dans cu bavarezii  Reportaj  GOLAZO.ro  la sosirea naționalei Scoției în Germania

Naționala Poloniei pare blestemată: este pe cale să piardă trei atacanți în doar câteva zile.

După Milik, alți doi fotbaliști ofensivi, Swiderski și Lewandowski, acuză probleme medicale.

152 de meciuri și 80 de goluri
a adunat Robert Lewandowski în echipa națională a Poloniei

Lewandowski și Swiderski s-au accidentat

Probabil, selecționerul Poloniei, Michal Probierz, se întreabă dacă a procedat bine programând două partide amicale cu intensitate înainte de EURO 2024, contra a două formații calificate la turneul final: Ucraina (3-1) și Turcia (2-1).

În minutul 12 al partidei, Swiderski și Lewandowski au contribuit perfect la faza care avea să aducă deschiderea scorului.

Însă, următoarele 20 de minute au fost de coșmar: primul care a cedat a fost Swiderski.

Din euforia golului marcat, se pare că Swiderski s-a accidentat la gleznă. El nu a mai putut continua decât câteva minute.

Apoi, în minutul 32, Robert Lewandowski a resimțit o problemă la piciorul drept și s-a prăbușit pe gazon, fiind nevoie de încă o schimbare.

Polonezii speră ca cei doi atacanți să fie recuperați până duminică, 16 iunie, când Polonia își începe aventura la EURO, împotriva Olandei.

Pentru moment, nu există detalii clare despre starea de sănătate a celor doi fotbaliști.

31 de meciuri și 11 goluri
a strâns Karol Swiderski în echipa națională a Poloniei.

În meciul Polonia - Turcia, oaspeții au reușit să egaleze în minutul 77 prin veteranul Burak Yilmaz, însă gazdele au dat lovitura pe final, în minutul 90, prin Nikola Zalewski.

Polonia, într-o grupă infernală la EURO 2024

La EURO 2024, Polonia face parte din Grupa D, alături de Olanda (Țările de Jos), Austria și Franța.

Iată lotul Poloniei pentru EURO 2024:

Portari: Marcin Bulka (Nice), Lukasz Skorupski (Bologna), Wojciech Szczesny (Juventus Torino).

Fundaşi: Jan Bednarek (Southampton), Bartosz Bereszynski (Empoli), Pawel Dawidowicz (Hellas Verona), Jakub Kiwior (Arsenal), Tymoteucz Puchacz (Kaiserslautern), Bartosz Salamon (Lech Poznan), Sebastian Walukiewicz (Empoli).

Mijlocaşi: Premyslaw Frankowski (Lens), Kamil Grosicki (Pogon Szczecin), Jakub Moder (Brighton), Jakub Piotrowski (Ludogoreţ), Taras Romanczuk (Jagiellonia), Bartosz Slisz (Atlanta), Damian Szymanski (AEK Atena), Sebastian Szymanski (Fenerbahçe), Michal Skoras (Club Bruges), Kacper Urbanski (Bologna), Nicola Zalewski (AS Roma, Italia), Piotr Zielinski (Napoli).

Atacanţi: Adam Buksa (Antalyaspor), Robert Lewandowski (FC Barcelona), Krzysztof Piatek (Başakşehir), Karol Swiderski (Hellas Verona).

În picaj Coeficientul României suferă după ce FCSB, Corvinul, CFR și Craiova au încheiat săptămâna europeană fără victorie »  Ce consecințe pot urma
26.07
În picajCoeficientul României suferă după ce FCSB, Corvinul, CFR și Craiova au încheiat săptămâna europeană fără victorie » Ce consecințe pot urma
În picaj Coeficientul României suferă după ce FCSB, Corvinul, CFR și Craiova au încheiat săptămâna europeană fără victorie » Ce consecințe pot urma
„Erau niște arzătoare”  Cum se apără Florentina Iușco după ce a fost  suspendată pentru dopaj : „Mi-am probat nevinovăția!”
Jocurile Olimpice
26.07
„Erau niște arzătoare” Cum se apără Florentina Iușco după ce a fost suspendată pentru dopaj: „Mi-am probat nevinovăția!”
„Erau niște arzătoare”  Cum se apără Florentina Iușco după ce a fost suspendată pentru dopaj : „Mi-am probat nevinovăția!”
Drum liber  Ținta #1 a lui Hagi poate ajunge  gratis  la Farul! CFR Cluj a intrat și ea pe fir
Campionate
26.07
Drum liber Ținta #1 a lui Hagi poate ajunge gratis la Farul! CFR Cluj a intrat și ea pe fir
Drum liber  Ținta #1 a lui Hagi poate ajunge gratis la Farul! CFR Cluj a intrat și ea pe fir
Exclusă de la JO  Antrenoarea Canadei, acuzată că și-a  spionat  adversarele cu drone
26.07
Exclusă de la JO Antrenoarea Canadei, acuzată că și-a spionat adversarele cu drone