Prodigy   Lamine Yamal  doboară record după record
Lamine Yamal / Foto: Imago

Prodigy Lamine Yamal doboară record după record

• Spania s-a calificat în sferturile de finală ale Euro 2024, duminică, după ce a învins-o pe Georgia, scor 4-1, la Koln.
  • Golurile ibericilor au fost marcate de Rodri (min. 39), Ruiz (min. 51), Williams (min. 75) și Olmo (min. 83).

Spania a fost condusă pe tabelă, după un autogol al lui Robin Le Normand, în minutul 18, însă a avut forța de reveni în joc.

Ba mai mult, a dominat copios partida, iar scorul ar fi putut fi chiar mai mare.

• intervenții portar: 0-9

În sferturile de finală, Spania o va întâlni pe Germania, vineri, 5 iulie, la Stuttgart.

• Precedenta întâlnire dintre cele două formații a fost finala Euro 2008, când Spania s-a impus cu 1-0.

Lamine Yamal, omul recordurilor

Lamine Yamal a mai doborât un record, duminică, la Euro 2024.

Starul celor de la Barcelona a devenit tânăr jucător care a evoluat vreodată în fazele eliminatorii de la Euro.

Lamien Yamal i-a oferit un assist lui Fabian Ruiz, la golul doi al spaniolilor, la doar 16 ani, 11 luni și 17 zile.

• În urmă cu câteva zile, Yamal a devenit și cel mai tânăr jucător din istoria Euro, implicit și cel mai tânăr fotbalist care a reușit o pasă decisivă la turneul final, după ce l-a găsit perfect în careu pe Carvajal, la victoria cu Croația, scor 3-0.

La nici 17 ani, Lamine Yamal a adunat 11 meciuri și 2 goluri în naționala Spaniei.

80.000.000 de euro
este cota de piață a lui Lamine Yamal, conform transfermarkt.de.

Cu siguranță, ținta lui Lamine Yamal este să doboare și recordul portughezului Renato Sanches, care a devenit cel mai tânăr jucător care a evoluat într-o finală de Euro, în 2016, la doar 18 ani și 327 de zile.