Spania - Croația 3-0  Recital iberic! Repriză de vis în fața croaților
Fanii croați sunt gata de show/FOTO:IMAGO

Spania - Croația 3-0 Recital iberic! Repriză de vis în fața croaților

• Spania a învins Croația cu un categoric 3-0.
  • Cele două formații fac parte din grupa B, alături de Italia și Albania.

A fost un meci dominat de echipa Spaniei. Jucătorii lui Luis de la Fuente au reușit să spargă gheața după 29 de minute, atunci când au marcat prin căpitanul Alvaro Morata.

Două minute mai târziu, Ruiz a driblat apărarea croaților și a marcat pentru 2-0. Replica a fost slabă. Aceștia au avut minute bune posesia, dar fără a produce rezultate notabile.

Ulterior, spaniolii au înscris în prelungirile primei reprize prin Carvajal. Repriza secundă a continuat să fie dominată de iberici. Petkovic a ratat primul penalty al turneului pentru Croația în minutul 55.

Perisic a recuperat mingea și i-a retrimis în fața porții, de unde n-a mai iertat. Golul a fost însă anulat, pentru că Perisic intrase în careu înainte să fie bătută lovitura de la 11 metri.

Nicio echipă nu a mai reușit să înscrie, iar partida s-a terminat cu 3-0 pentru Spania. Pentru iberici urmează duelul de foc cu Italia, în timp ce croații joacă în compania albanezilor.

Spania - Croația 3-0

• Au marcat: Morata 29, F. Ruiz 32, Carvajal 45+2

Final de meci! Spania învinge Croația cu 3-0. Pentru iberici urmează duelul de foc cu Italia, în timp ce croații joacă în compania albanezilor.

min. 79: Petkovic înscrie după ce a Simon a apărat lovitura inițială de penalty. Arbitrul anulează însă golul după intervenția VAR. Rămâne 3-0!

min 78: Penalty Croația și galben Rodri!

min 72: Schimbare la Croația. Intră Petkovic în locul lui Kramaric.

min. 67: Schimbări la Spania. Ies Morata și Nico Williams, intră Mikel Merino și Oyarzabal.

min. 65: Schimbari la Croația. Ies Modric și Kovacic, intră Pasalic și Sucic.

min. 56: Schimbare în atac la Croația. Intră Ivan Perisic, iese Ante Budimir.

min. 55: Ocazii multiple Croația. Kovacic și Stanisic nu reușesc să-l învingă pe Simon.

min 52: Ocazie mare Spania! Yamal trage la colțul din dreapta porții lui Livakovic, dar croatul respinge în lateral.

min. 46: Începe repriza secundă! Croații au trei goluri de recuperat.

min. 45+2. Finalul primei reprize! Spania - Croația: 3-0!

min. 45+2. Goool Spania! Înscrie Carjaval cu piciorul, în urma unei lovituri libere a ibericilor! 3-0!

Min 41: Ocazie uriașă pentru Croația. Budimir primește o minge în fața porții, dar nu reușește să o atingă.

Min 33: Ocazie Croația. Brozovic trimite în portarul Simon.

Min 31: Goool Spania! Fabian Ruiz face o fază senzațională. Driblează doi fundași croați și șutează pentru 2-0!

Min. 29: Goool Spania! Înscrie Morata după o pasă primită între cei doi fundași croați. 1-0 Spania!

Min. 26: Croația are o posesie surprinzătoare de 54%, dar nicio echipă nu reușește să-și creeze ocazii. Joc steril până în acest moment.

Min. 10: Lovitură liberă pentru Spania. Lamine Yamal trimite un balon în careul croaților, dar nici un jucător nu poate prelua.

Min. 7: Primul șut pe poartă. Morata trage de la 20 de metri, dar Livakovic este la post și prinde.

Min. 1: Arbitrul fluieră start-ul partidei!

Echipele de start:

• Spania: Unai Simon - Carvajal, Le Normand, Nacho, Cucurella - Pedri, Rodri, Fabian Ruiz - Yamal, Morata, Williams
    Selecționer: Luis de la Fuente
  • Croația: Livakovic - Stanisic, Sutalo, Pongracic, Gvardiol - Modric, Brozovic, Kovacic - Majer, Budimir, Kramaric
    Selecționer: Zlatko Dalic
EURO 2024, Ghid complet Tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania

Este prima partidă tare din faza grupelor, între Croația, semifinalista ultimului mondial și Spania, triplă deținătoare a trofeului.

Spania face schimbul de generații

Spania a câștigat europeanul în 1964, 2008 și 2012. Echipa iberică a ajuns în semifinale la ediția din 2020 și se menține în prezent pe locul 8 în clasamentul mondial pe naționale.

Naționala pregătită de Luis de la Fuente conține foarte mulți jucători de mare perspectivă precum Lamine Yamal (16 ani) și Pedri (20 de ani), ambii de la Barcelona sau Nico Williams (22 de ani) de la Bilbao.

Totuși, spaniolii se pot baza și pe experiența căpitanului Alvaro Morata (31 de ani).

Spania a dominat grupa de calificare, unde a terminat pe primul loc. Ibericii au pierdut o singură partidă, cea cu urmăritoarea Scoția.

Croația, a șasea prezență la Campionatul European

Atingerea sferturilor de finală este cea mai bună performanță a croaților la Euro, performanță reușită în 1996 și 2008.

Echipa condusă de Zlatko Dalic se bazează pe un mix între jucători cu experiență precum Modric Vida, alături de viitoare speranțe precum fundașul Joško Gvardiol (22 de ani) de la Manchester City.

În contrast cu Spania, care a defilat în calificări, Croația s-a chinuit, dar a reușit să termine pe locul al doilea în grupă după ce a luat 16 puncte din opt meciuri (V5, E1, Î2).