RAPID - CFR 2-2 Echipa lui Neil Lennon  suferă : egal și cu clujenii, 2-2 +13 foto
Rapid - CFR Cluj 1-2

RAPID - CFR 2-2Echipa lui Neil Lennon suferă: egal și cu clujenii, 2-2

• Egal la Arad, 1-1, egal cu CFR acasă, 2-2, două meciuri slabe făcute de Rapidul lui Neil Lennon
  • Cu Dan Petrescu pe bancă, CFR pare că și-a mai regăsit din cadența din sezoanele în care a colectat titlurile
  • Încă o veste rea pentru Rapid: Albion Rrahmani s-a accidentat și programul pentru giuleșteni e în continuare greu

Până în play-off-ul de coșmar de sezonul trecut, Rapidul dezvoltase o superioritate față de CFR. O învinsese de 4 ori în 6 meciuri, alte două partide terminându-se egal.

Fierbe Giuleștiul Fanii Rapidului, conflict la pauză cu jandarmii: s-au folosit  gaze lacrimogene!
Fierbe GiuleștiulFanii Rapidului, conflict la pauză cu jandarmii: s-au folosit gaze lacrimogene!

Totuși, când a contat mai mult, CFR a demolat Rapidul, i-a dat 7 goluri și a scufundat-o în clasament. Piază rea, însă pentru ambele echipe vișinii noul sezon înseamnă planuri noi, mari.

Băncile sunt cu CV, titrate, nume importante: Neil Lennon, Dan Petrescu.

Mai “moi” decât la Arad

Afiș bun, iar Giuleștiul fierbe. E plin ochi. Aici nu e timp de vacanță, de altele. Există doar Rapid. Unul ceva mai reținut decât la Arad, mai precaut.

Ce-i drept și adversarul e de alt calibru, cu eficiența în persoană pe bancă. Primele 20 de minute s-a jucat, în majoritate, într-o singură direcție, de la dreapta la stânga.

Primul a fost Mogoș, bombă de la 30 de metri, pe lângă. Bîrligea, Tachtsidis au încercat și ei poarta, Artean a și înscris, din ofsaid. Atacurile Rapidului s-au rezumat la mingi lungi, pe Rrahmani, luat repede în primire de Boben sau Ilie.

Rapid - CFR Cluj

Rapid - CFR Cluj Rapid - CFR Cluj Rapid - CFR Cluj Rapid - CFR Cluj Rapid - CFR Cluj
+13 Fotografii
labels.photo-gallery

Tot Burmaz, tot CFR

S-a trezit și Rapidul, după vreo jumătate de repriză. O centrare ratată a lui Petrila l-a găsit pe Burmaz la prima bară.

Sârbul a trimis, înghesuit, spre poartă. Bară! În nici 3 minute, celălalt atacant, Albion Rrahmani, singur cu Sava, respinge goalkeeperul ardelenilor. Trei minute de fotbal au adus două mari ocazii.

Însă tot CFR a fost cea cu golul. Deac pasă la Bîrligea, șut de atacant, la colțul lung. Învins Aioani, liniște în Giulești. Și putea fi și mai rău, în 6 minute, Bîrligea la serviciu, Korenica a lovit prost mingea dintr-o poziție ideală. S-a mai stins jocul apoi, până în pauză au fost mai mulți nervi decât fotbal.

SPIONAȚI  Apariție rară pe stadioanele din România:  Chivu, în lojă  la Rapid - CFR

În 30 de secunde din repriza a doua Rapid a produs jumătate din cât a făcut-o în prima. Burmaz preia o minge, trimite dintr-un unghi închis, Sava a respins cu piciorul.

Peste alte 5 minute, cel ce-a salvat-o pe CFR în prima repriză, Răzvan Sava, a comis un fault inutil, penalty pentru Rapid, transformat fără probleme de specialistul Rrahmani.

Emoții pe final

S-a trecut apoi la un joc pe contre, deloc eficient, cumva parcă mulțumiți fiecare cu punctul din buzunar. Și căldura de afară, și începutul de sezon au stors jucătorii. Lacrimile lui Rrahmani de la accidentare îi îngrijorează la fel de tare pe rapidiști ca startul acesta fals.

Rapidistul Albion Rrahmani s-a accidentat în meciul cu CFR Cluj

Rapidistul Albion Rrahmani s-a accidentat în meciul cu CFR Cluj Rapidistul Albion Rrahmani s-a accidentat în meciul cu CFR Cluj Rapidistul Albion Rrahmani s-a accidentat în meciul cu CFR Cluj Rapidistul Albion Rrahmani s-a accidentat în meciul cu CFR Cluj Rapidistul Albion Rrahmani s-a accidentat în meciul cu CFR Cluj
+28 Fotografii

A intrat și Timotej Jambor, iar tinerețea s-a citit ușor la dubla ratare din minutul 74. Dincolo, ca în prima repriză, CFR a găsit ținta. Centrare de manual  Tachtsidis, singur la a doua bară, nigerianul Peter Michael a înscris cu capul, 2-1.

Același Michael avea să fie însă și erou negativ. În ultimul minut al prelungirilor, a pierdut mingea la mijlocul terenului. Gojkovic a centrat, Burmaz a trimis cu capul la Jambor, care i-a așezat mingea lui Hasani, iar acesta reușit golul egalizator.

În ciuda așteptărilor mari din Giulești, meciul a fost mai mult o pedalare în gol, apropo de căderea cu bicicleta a lui Neil Lennon în Herăstrău, de săptămâna aceasta. Antrenorul a rămas cu câteva răni și vânătăi, iar pentru Rapid se anunță vremuri grele, meciuri cu Petrolul și Sepsi.

Nici dincolo, la CFR, nu va fi simplu. Se aglomerează programul, vine dubla cu Neman Grodno, din Conference League, plus meciuri tari cu Universitatea Craiova și cu rivala „U”, în derby-ul Clujului.

FC Rapid – CFR Cluj 2-2

• Au marcat: Rrahmani (53-pen), Hasani (90+7) / Bîrligea (28), Michael (75)

Final de meci, Rapid - CFR 2-2, în Giulești!

2-2, min. 90+7 - Greșeală mare a lui Michael, care pierde mingea la mijlocul terenului, Gojkovic centrează, Burmaz trimite cu capul la Jambor, care îi așază mingea lui Hasani, iar acesta înscrie!

min. 83 - Neil Lennon îi aruncă în luptă pe Borza și pe Hasani

Pe final de meci, în Giulești se strigă numele lui Cristi Săpunaru, rămas pentru a doua oară rezervă neutilizată în acest sezon

min. 75 - 1-2 CFR Cluj! Michael, atacantul care l-a înlocuit pe Bîrligea a marcat cu capul din centrarea lui Tachtsidis

min. 73 - ocazie mare a Rapidului! Jambor ratează de două ori în aceeași fază

min. 71 - schimbare la CFR Cluj: a ieșit Bîrligea și a intrat Michael

min. 70 - Rrahmani s-a accidentat și nu mai poate continua partida. Atacantul kosovar s-a accidentat după un duel cu Boben.

min. 65 - dublă schimbare la Rapid: au ieșit Papeau și Iacob și au intrat Manea și Gojkovic. Sârbul debutează în Giulești

min. 53 - Gol Rapid, 1-1! Albion Rrahmani egalează din penalty

min. 52 - penalty pentru Rapid, Sava îl faultează pe Claudiu Petrila

min. 46 - a început repriza a doua

PAUZĂ ÎN GIULEȘTI

min. 45+4 - Burmaz cere lovitură de la 11 metri după un contact cu Mogoș

min. 41 - Camora, aproape de autogol, arbitrul Kovacs acordă însă lovitură liberă pentru Rapid, după ce asistentul semnalizase ofsaid. Burmaz trage peste poarta apărată de Sava.

min. 35 - Blazek este depășit ușor de Bîrligea, care centrează către Korenica. Kosovarul a trimis pe lângă poartă

Rapidiștii din tribune l-au înjurat pe Bîrligea după golul marcat. Atacantul le-a făcut semn „Mai mult, mai mult!”, iar Cristi Săpunaru a ieșit la margine pentru a striga la fotbalistul lui CFR

0-1, min. 28 - CFR deschide scorul în Giulești! Bîrligea nu mai iartă apărarea Rapidului

min. 23 - uriașă ocazie a Rapidului! Burmaz reia în bară centrarea lui Petrila

min. 19 - CFR Cluj înscrie, însă golul lui Bîrligea este anulat după analiza din camera VAR. La meci asistă și Cristi Chivu, fostul căpitan al echipei naționale a României

min.7 - CFR Cluj are prima mare ocazie în Giulești, apărarea Rapidului blochează șutul lui Bîrligea

• Stadion: Rapid-Giulești
  • Arbitru: Istvan Kovacs (Carei), A1: George Florin Neacșu (Câmpulung Muscel), A2: Marius Badea (Râmnicu Vâlcea) / Arbitru VAR: Sorin Costreie (Voluntari), Arbitru AVAR: Vasile Marinescu (București)

21:40 Chivu la meci

Fostul internațional Cristi Chivu, 43 de ani, se află în Giulești pentru a urmări partida. Chivu e liber de contract după despărțirea de Inter Primavera și numele lui a fost vehiculat printre posibilii înlocuitori ai lui Edi Iordănescu la naționala României.

Imagini din Giulești înainte de Rapid - CFR

Imagini din Giulești înainte de Rapid - CFR Imagini din Giulești înainte de Rapid - CFR Imagini din Giulești înainte de Rapid - CFR Imagini din Giulești înainte de Rapid - CFR Imagini din Giulești înainte de Rapid - CFR
+25 Fotografii

21:20 Fără vin la loji

În conformitate cu Legea 4, clubului Rapid i s-a cerut să scoată băuturile alcoolice din meniul de la lojă, mai exact vinul care putea fi consumat la protocol. În caz contrar, clubul putea fi amendat, la fel și cei care consumă. Giuleștenii s-au conformat la meciul de azi, iar alcoolul nu se mai regăsește pe lista produselor ce pot fi consumate.

20:30 Imagini cu sosirea rapidiștilor la stadion

Sosirea Rapidului la stadion înainte de meciul cu CFR

Sosirea Rapidului la stadion înainte de meciul cu CFR Sosirea Rapidului la stadion înainte de meciul cu CFR Sosirea Rapidului la stadion înainte de meciul cu CFR Sosirea Rapidului la stadion înainte de meciul cu CFR Sosirea Rapidului la stadion înainte de meciul cu CFR
+17 Fotografii

Neil Lennon: „Dan Petrescu e un antrenor fantastic”

Tehnicienii celor două formații s-au înfruntat de 4 ori în sezonul 2019/2020, când Petrescu era tot la ardeleni, în timp ce Lennon se afla pe banca scoțienilor de la Celtic Glasgow.

Primele două dueluri au avut loc în turul III din preliminariile Ligii Campionilor, unde, după 1-1 la Cluj, CFR s-a impus cu 4-3 în Scoția. Au urmat alte două dueluri în grupele Europa League, unde fiecare echipă a câștigat acasă cu 2-0.

Neil Lennon o știe bine pe CFR Cluj, a studiat-o și îi cunoaște bine și antrenorul.

„Dan Petrescu e fantastic, un antrenor cu respectat, cu trofee câștigate în România. Mentalitatea echipelor sale e cât se poate de bună, ați remarcat și revenirea din meciul de runda trecută.

Aștept un joc de contre, CFR e genul de echipă care joacă direct, perpendicular pe poartă”, a zis Lennon

Și-a adus aminte și de remiza Rapidului de la Arad: „Am luat doar un punct în primul meci, ne întristează faptul că nu am câștigat, din păcate a doua repriză n-am mai avut intensitate. Trebuie să ne ridicăm nivelul”.

Neil Lennon nu s-a ferit de cuvinte mari atunci când l-a descris pe Dan Petrescu. Cei doi au 4 meciuri directe, iar amintirile scoțianului cu „Bursucul” nu sunt deloc bune:

„Avem 4 întâlniri directe, echipa sa m-a eliminat cu Celtic în preliminariile Champions League, cred că la Glasgow trebuia să câștigăm (n.r - 4-3 pentru CFR în peliminariile Champions League). Un antrenor deștept ce-și construiește mereu echipe puternice. Știe mereu ce să ia de la jucăori, stilul său e eficient”.

Dan Petrescu: „Mă aştept să fie mai buni decât la meciul cu UTA”

Antrenorul CFR-ului crede că fanii vor reprezenta atuul Rapidului, considerând un plus și venirea lui Neil Lennon, despre care Petrescu spune că este un antrenor de valoare.

„Au schimbat sistemul, au adus jucători noi, nu chiar toţi titulari, dar lotul e mai bun decât cel de anul trecut. Au mai multe soluţii, pe toate posturile.

Mă aştept să fie mai buni decât la meciul cu UTA, mai ales că joacă acasă. Toate echipele care joacă acasă au un atu.

Nu e uşor să te adaptezi într-o ţară nouă, indiferent cât de valoros eşti. Fără ajutorul jucătorilor şi al conducătorilor este greu. Şi eu am fost în străinătate, nu a fost lapte şi miere peste tot. Oriunde te duci, trebuie să te impui. Lennon va trebui să aibă suportul celor din jurul lui.

Dar e un antrenor de valoare, mare jucător, mare antrenor, CV-ul vorbeşte despre el. Acum rămâne de văzut dacă se va adapta în România sau nu”, a spus Dan Petrescu la conferința de presă.

SĂPUNARU 40  Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost  cu Șumi ! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
16:19
SĂPUNARU 40 Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost cu Șumi! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
SĂPUNARU 40  Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost cu Șumi ! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
Ultimul drum în alb și roșu  Galeriile lui Dinamo și U Cluj, un ultim  omagiu pentru Gigi Mulțescu
Diverse
14:16
Ultimul drum în alb și roșu Galeriile lui Dinamo și U Cluj, un ultim omagiu pentru Gigi Mulțescu
FCSB, schimbată radical  Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face  6 modificări cu Petrolul
15:04
FCSB, schimbată radical Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face 6 modificări cu Petrolul
FCSB, schimbată radical  Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face 6 modificări cu Petrolul
Săgeți spre Petrescu!   Patronul lui CFR,  nemulțumit  de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”
14:05
Săgeți spre Petrescu! Patronul lui CFR, nemulțumit de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”
Săgeți spre Petrescu!   Patronul lui CFR, nemulțumit de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”