Van Basten, ANTI-VAR Lovitura de pedeapsă scoasă de Vinicius l-a înfuriat: „ Cât de proști  trebuie să fie să dea acest penalty?!”
Marco van Basten (foto: Imago)

Van Basten, ANTI-VARLovitura de pedeapsă scoasă de Vinicius l-a înfuriat: „Cât de proști trebuie să fie să dea acest penalty?!”

• Marco Van Basten, 59 de ani se revoltă împotriva VAR.
  • Fostul internațional olandez a criticat video arbitrajul, după ce Vinicius a primit un penalty, transformat de Mbappe, în victoria lui Real Madrid cu Betis, scor 2-0.
Mbappe show Superstarul francez  a spart gheața  în La Liga: dublă pentru Real Madrid în doar 8 minute

Real Madrid n-a avut mari probleme cu andaluzii. Echipa lui Carlo Ancelotti s-a impus grație „dublei” lui Kylian Mbappe ('67, '75 - penalty).

Van Basten, enervat de VAR: „Vinicius l-a lovit pe portar peste picioare”

Meciul nu a fost lipsit de controverse, iar Marco Van Basten, fotbalist de legendă al lui Ajax și AC Milan, de 3 ori câștigător al Balonului de Aur (1988, 1989, 1992), s-a enervat când a văzut că Vinicius primește lovitură de la 11 metri după un contact analizat în camera VAR.

310 goluri
a marcat Marco Van Basten în toată cariera

Se întâmpla în minutul 74, când Vinicius a căzut în careu, după un presupus contact cu portarul lui Betis, Rui Silva.

„Centralul” partidei a fost chemat la VAR și a acordat lovitură de pedeapsă după ce a revăzut imaginile.

Van Basten, fost atacant la Ajax și AC Milan, e convins că nu erau circumstanțe de penalty:

„Vinicius a fost cel care l-a lovit peste picioare pe portarul lui Real Betis, care nu a făcut nimic.

Cât de proști trebuie să fie arbitrul și asistentul său VAR pentru a da acest penalty? Este un exemplu tipic de VAR care nu a jucat niciodată fotbal. Dacă ar fi făcut-o, ar fi știut”, a zis fostul internațional olandez la Ziggo Sport.

373 de meciuri
a jucat Van Basten la Ajax și AC Milan. A dat 277 de goluri și 86 de assisturi

SĂPUNARU 40  Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost  cu Șumi ! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
16:19
SĂPUNARU 40 Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost cu Șumi! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
SĂPUNARU 40  Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost cu Șumi ! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
Ultimul drum în alb și roșu  Galeriile lui Dinamo și U Cluj, un ultim  omagiu pentru Gigi Mulțescu
Diverse
14:16
Ultimul drum în alb și roșu Galeriile lui Dinamo și U Cluj, un ultim omagiu pentru Gigi Mulțescu
FCSB, schimbată radical  Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face  6 modificări cu Petrolul
15:04
FCSB, schimbată radical Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face 6 modificări cu Petrolul
FCSB, schimbată radical  Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face 6 modificări cu Petrolul
Săgeți spre Petrescu!   Patronul lui CFR,  nemulțumit  de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”
14:05
Săgeți spre Petrescu! Patronul lui CFR, nemulțumit de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”
Săgeți spre Petrescu!   Patronul lui CFR, nemulțumit de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”