Victorie  România debut  cu dreptul  la Campionatul European de Minifotbal
Jucătorii echipei naționale de minifotbal Foto Facebook/ Federația Română de Minifotbal

Victorie România debut cu dreptul la Campionatul European de Minifotbal

• Naționala României a debutat cu dreptul la Campionatul European de minifotbal din Bosnia & Herțegovina.
  • „Tricolorii” nu au avut probleme în meciul cu selecționata Turciei, pe care l-au câștigat categoric, scor 9-0.

Debut cu dreptul la Campionatul European

Campioana mondială en-titre a deschis rapid scorul prin Mircea Ungur, în minutul 4, după o lovitură liberă, iar Tineiu a dublat avantajul cinci minute mai târziu.

„ Tricolorii” s-au desprins pe finalul primei reprize, când Vlad Mocanu și Cătălin Tineiu au reușit să înscrie două goluri într-un minut, iar la pauză tabela arăta 4-0 pentru România.

Repriza secundă a început la fel de bine pentru naționala noastră, care s-a distanțat repede la 5-0, după golul marcat de Iulian Sîplăcan.

Golul de 6-0 a fost și cel mai frumos al partidei, Raul Dumitrovici reușind să marcheze cu călcâiul după o greșeală în defensiva turcilor, pentru ca apoi să facă ”dubla” în minutul 45.

Dumitrașcu și Vasile Pop au închis tabela pentru România.

După meciul cu Turcia, România va întâlni Polonia, pe 2 iunie, de la 21:45, și Ungaria, pe 3 iunie, de la 21:45. Partidele sunt transmise în direct pe canalele Prima Sport și Digi Sport.

2011, 2012, 2013, 2014 și 2015
sunt anii în care naționala României a câștigat Campionatul European de minifotbal

Lotul României la Campionatul European din 2024

• Portari: Daniel Constantinescu (Tazmannschaft București), Dragoș Nițu (Sam Vig CCM Bistrița), Ionuț Neacșa (Nova Vita Târgu Mureș)
  • Jucători: Mircea Popa (Extratereștrii Bistrița), Marius Balogh (Grand Hill & Ony Oradea), Gabriel Dumitrașcu (Chedra Tax Ploiești), Raul Dumitrovici (Sam Vig CCM Bistrița), Vlad Mocanu (Inter Traian Vaslui), Vasile Pop (Sam Vig CCM Bistrița), Alexandru Nechita (Luxury & Maria și Ion București), Andrei Ferik (Bad Boys Oradea), Viorel Șaim (Nova Vita Târgu Mureș), Iulian Sîplăcan (Nova Vita Târgu Mureș), Andrei Șumăian (Bad Boys Oradea), Andrei Balea (Nova Vita Târgu Mureș), Mircea Ungur (Nova Vita Târgu Mureș), Cătălin Tineiu (Juventus Sibiu)
  • Antrenor: Virgil Bejenaru

Decimați Efectele victoriei cu Germania: Spania va fi  fără 3 titulari  în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
05.07
DecimațiEfectele victoriei cu Germania: Spania va fi fără 3 titulari în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
Decimați Efectele victoriei cu Germania: Spania va fi fără 3 titulari în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
Victorie la limită Dinamo câștigă al doilea  amical  din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
05.07
Victorie la limităDinamo câștigă al doilea amical din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
Victorie la limită Dinamo câștigă al doilea amical din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
Propunere  Hagi, soluția lui Panduru pentru  înlocuirea  lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
05.07
Propunere Hagi, soluția lui Panduru pentru înlocuirea lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
Propunere  Hagi, soluția lui Panduru pentru înlocuirea lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
Transfer  George Pușcaș  ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport
Stranieri
05.07
TransferGeorge Pușcaș ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport
Transfer George Pușcaș ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport