„Penalty, decizie corectă” Șeful arbitrilor UEFA a explicat de ce  a fost 11 metri  la Ianis Hagi

„Penalty, decizie corectă”Șeful arbitrilor UEFA a explicat de ce a fost 11 metri la Ianis Hagi

• Roberto Rosetti a prezentat la conferința de vineri un stop-cadru cu contactul dintre Hagi și Hancko la Slovacia - România 1-1, spunând că VAR-ul a procedat cum trebuia.
  • Liderul Comisiei arbitrilor UEFA a susținut că „acel moment era imposibil de văzut de arbitru pe teren. Vă pot spune acest lucru după 30 de ani de arbitraj. Mulțumim VAR pentru ajutor”.
MULȚUMIM, VASSARAS!  Penalty-ul cadou primit a calificat România, iar  un merit mare  îi revine grecului din fruntea CCA

Așa cum, înainte de startul Euro, a prezentat toate noutățile legate de arbitraj, detalii care urmau să fie aplicate la turneul final din Germania, Roberto Rosetti a vorbit vineri la sfârșitul fazei grupelor.

Timp de reacție mai rapid decât la Liga Campionilor

Șeful arbitrilor UEFA a analizat decizii, faze, a dezvăluit cât de repede a reacționat Video Assistant Referee.

A anunțat că au fost anulate 7 goluri cu ajutorul tehnologiei video (dintre care 5 pentru ofsaid) și că media hotărârilor VAR a durat 53 de secunde, iar la ofsaidul semiautomat numai 46 de secunde.

În ambele cazuri, timpul de reacție a fost mai iute decât în Liga Campionilor, unde VAR a avut nevoie în medie de un minut și 19 secunde pentru decizii și ofsaidul semiautomat de 58 de secunde.

20 de corecții VAR
au fost făcute în primele 36 de meciuri

„A fost o fază foarte complicată la Slovacia - România”

Printre deciziile schimbate, a spus Rosetti, a fost și „un fault în suprafața de pedeapsă”. Se referea la contactul dintre Ianis Hagi și David Hancko, fundașul stânga al Slovaciei.

Inițial, „centralul” german Daniel Siebert a dictat lovitură liberă din afara careului, dar compatriotul său Bastian Dankert, VAR la partida de la Frankfurt, i-a atras atenția că poate fi penalty. Și, după o analiză de două minute, a hotărât să dea lovitură de pedeapsă.

„A fost o fază foarte complicată în jocul Slovacia - România”, a spus oficialul UEFA.

Stop-cadru cu momentul când Hancko barează piciorul drept al lui Hagi: „Decizie corectă”

Rosetti a arătat un stop-cadru cu momentul în care Hancko îi barează piciorul drept lui Hagi.

alt-text alt-text
Contactul dintre Ianis Hagi și David Hancko

Contactul există și pentru liderul arbitrilor UEFA, care a afirmat: „Era imposibil de văzut de arbitru pe teren, asta vă pot zice după 30 de ani de arbitraj. Mulțumim VAR pentru ajutor. Penalty, decizie corectă”.

Răzvan Marin a transformat, Slovacia - România s-a încheiat egal, 1-1, și „tricolorii” s-au calificat în optimile de final de pe primul loc.

E absolut pozitiv pentru fotbal că doar căpitanul vorbește cu arbitrul și ceilalți jucători nu mai protestează. Acest lucru va fi implementat sigur în toate competițiile UEFA și federații importante ale Europei vor să-l aplice în ligile lor. Roberto Rosetti

* Parteneriat: articol realizat cu sprijinul conectivității oferite de Vodafone la Euro2024

01.07
SCHIMBARE  FCSB a prezentat  noile echipamente  de joc pentru sezonul 2024-2025
01.07
SCHIMBARE FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
SCHIMBARE  FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
„Nu Spalletti e de vină!”  Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
01.07
„Nu Spalletti e de vină!”Mircea Lucescu, dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
„Nu Spalletti e de vină!” Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în  sferturi  la Euro: „Cea mai mare surpriză”
30.06
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în sferturi la Euro: „Cea mai mare surpriză”