Spectacol S-au stabilit  sferturile EURO  2024: Spania - Germania şi Anglia - Elveția
Spania va întâlni Germania și Anglia se va confrunta cu Elveția.

SpectacolS-au stabilit sferturile EURO 2024: Spania - Germania şi Anglia - Elveția

• Spania - Germania și Anglia - Elveția sunt primele două sferturi de finală de la EURO 2024.
  • Meciurile pot fi urmărite liveTEXT pe GOLAZO.ro și în direct pe Pro TV sau ProArena.
Mesaj de Oscar  Edi Iordănescu, apel către jucători: „Cei care  vor TOT ! E un meci de acum ori niciodată!”
Mesaj de Oscar Edi Iordănescu, apel către jucători: „Cei care vor TOT! E un meci de acum ori niciodată!”
Mesaj de Oscar Edi Iordănescu, apel către jucători: „Cei care vor TOT ! E un meci de acum ori niciodată!”

Spania - Germania, „finala” din sferturile EURO 2024

Meciul dintre spanioli și nemți va avea loc vineri, la ora 19:00, pe Stuttgart Arena.

Bilanţul dintre cele două este unul echilibrat, opt victorii ale Spaniei, nouă remize şi nouă victorii pentru Germania. Spania a înscris 32 de goluri, iar Germania 31.

Spania este una dintre favoritele la trofeu și a ieșit dintr-o grupă dificilă cu Italia, Croația și Albania, cu toate cele nouă puncte acumulate.

Spaniolii au învins Croația cu 3-0, apoi au câștigat cu 1-0 atât împotriva Italiei, cât și împotriva Albaniei. Astfel, au ajuns în optimi.

Elevii lui Luis de la Fuente au întâlnit Georgia în optimile de finală, echipă care a câștigat cu 2-0 duelul din grupe împotriva Portugaliei.

Ulterior, „Furja Roja” s-a calificat în sferturi după o victorie clară împotriva Georgiei, cu scorul de 4-1, cu o revenire spectaculoasă, după ce a fost condusă cu 1-0.

Toate golurile au fost marcate de spanioli.

• Robin le Normand a înscris în propria poartă
  • Rodri, Fabian Ruiz, Nico Williams și Dani Olmo au marcat în poarta georgienilor.

Germania, considerată și ea o favorită la prestigiosul trofeu, a acumulat 7 puncte în grupă, după ce a câștigat meciul inaugural cu 5-1 împotriva Scoției, a învins Ungaria cu 2-0 și a remizat cu Elveția, 1-1.

Germania s-a calificat în sferturile de finală ale EURO 2024, după ce a învins Danemarca, scor 2-0.

• Pentru nemți au marcat Kai Havertz, care a deschis scorul din penalty în minutul 53, iar Jamal Musiala a majorat avantajul în minutul 68.
  • Germania a avut două goluri anulate: golul Schlotterbeck în minutul 4 pentru fault și al lui Wirtz în minutul 90+2 pentru ofsaid.
  • Danemarca a avut un gol anulat în minutul 48, marcat de Joachim Andersen, pentru ofsaid milimetric, contestat de selecţioner după meci.

Elveția are ambiții mari

În contrast cu celălalt sfert de finală, acesta este unul considerat inegal. Anglia, echipa cu un lot mai valoros pe hârtie, va juca împotriva Elveției la ora 19:00, sâmbătă, 6 iulie, pe Dusseldorf Arena.

Cele două s-au întâlnit de 27 de ori, iar Anglia conduce detaşat în meciurile anterioare, cu 18 victorii. Elveţienii au reuşit să câştige de trei ori şi să remizeze de şase ori cu naționala „celor trei lei”.

Anglia este și ea văzută ca favorită la câștigarea EURO 2024. Totuși, nu a avut un parcurs impecabil în grupe.

Englezii au învins Serbia cu 1-0, dar au remizat 1-1 cu Danemarca și au încheiat grupele cu o remiză albă în meciul cu Slovenia.

În optimile de finală, Anglia a întâlnit Slovacia, pe care a învins-o cu scorul de 2-1.

• Elevii lui Southgate au fost conduși până în minutul 90+5, când Jude Bellingham care a marcat spectaculos și a dus meciul în prelungiri.
  • În primul minut al prelungirilor, Harry Kane a adus victoria pentru englezi.

Elveția a câștigat primul meci cu Ungaria, apoi a remizat 1-1 cu Scoția și Germania.

În optimi au întâlnit Italia, învinsă cu 2-0 de elevii lui Murat Yakin.

• Remo Freuler a deschis scorul înainte de pauză
  • Christian Vargas a marcat imediat după începutul reprizei secunde.

România poate întâlni Turcia sau Austria în sferturi

România dispută optimile împotriva Olandei, meci programat marți la ora 19:00, liveTEXT pe GOLAZO.ro și în direct pe Pro TV.

În cazul în care trece de Olanda, România va juca în sferturi împotriva învingătoarei dintre Turcia și Austria.