„Ridicol!” Selecționerul Danemarcei a criticat  deciziile VAR : „Nu așa ar trebui să fie fotbalul!”
Kasper Hjulmand i-a cerut explicații „centralului” Michael Oliver (foto: Imago)

„Ridicol!”Selecționerul Danemarcei a criticat deciziile VAR: „Nu așa ar trebui să fie fotbalul!”

• Selecționerul Danemarcei, Kasper Hjulmand, și-a exprimat nemulțumirea după cele două decizii VAR care au decis meciul cu Germania și au dus la eliminarea naționalei sale de la EURO 2024.
  • Danemarca a pierdut, 0-2, în fața Germaniei
Germania în sferturi Nemții au învins Danemarca și furtuna pentru un loc în  Top 8  la Euro 2024

„Ridicol! Nu așa ar trebui să fie fotbalul!”

Kasper Hjulmand a criticat deciziile VAR, după ce Danemarca a fost învinsă de Germania într-un meci în care video-arbitrajul a intervenit în două momente cruciale.

„Trebuie să felicit Germania, dar meciul a fost decis de două decizii VAR. Am imaginea pe telefonul meu, aici. Este ofsaid de un centimetru. Cred că este ridicol. Cauți în mod activ un centimetru pentru a refuza un gol!

Și sunt atât de sătul de regula ridicolă a hențului. Nu-i putem face pe apărătorii noștri să alerge cu mâinile la spate. Mâinile lui nu sunt într-o poziție nefirească pentru că nu poți alerga fără să-ți folosești brațele. Este frustrant. Nu așa ar trebui să fie fotbalul!

Nu sunt împotriva VAR, dar când e folosit așa e pur și simplu ridicol. În opinia mea, decizia ar trebui să fie clară ca luna și nu așa cum am văzut astăzi”.

Ce s-a întâmplat în Germania - Danemarca 2-0

• Golul lui Joachim Andersen a fost anulat pentru un ofsaid milimetric ('48) la Thomas Delaney în faza de construcție.
alt-text alt-text
Thomas Delaney (ilustrat în portocaliu), în ofsaid din cauza degetului de la picior
  • Câteva minute mai târziu ('51), Andersen a fost penalizat pentru henț în careu, iar Kai Havertz a transformat penalty-ul și a adus Germania în avantaj.
Hențul lui Andersen

„Nu pot să alerg cu mâinile la spate!”

Joachim Andersen, fundașul Danemarcei, a contestat și el deciziile VAR:

„A fost o nebunie și nu a fost deloc penalty. Nu pot să alerg cu mâinile la spate și să joc fotbal. El este la jumătate de metru de mine și lovește mingea în mâna mea, așa că nu văd ce aș fi putut face ca să o împiedic.

Ofsaidul e, de asemenea, greu de văzut. Este atât de mic încât trebuie să te uiți după el. Dar hențul este cel mai nebunesc lucru pe care l-am văzut vreodată”, a spus și Andersen.

Nagelsmann: „Și eu aș fi fost supărat dacă decizia ar fi fost împotriva echipei mele”

Julian Nagelsmann, selecționerul Germaniei, a recunoscut că ar fi fost furios dacă o astfel de decizie ar fi fost împotriva echipei sale.

„A fost un meci intens. Înțeleg de ce danezii sunt supărați. Decizia de penalty este dură, dar asta este regula. Andersen nu a atins mingea intenționat. Și eu aș fi fost supărat dacă decizia ar fi fost împotriva echipei mele, dar ar fi trebuit să o accept.

Știu că este greu de acceptat pentru ei, deoarece sunt doar câțiva centimetri. Sunt un fan al VAR și este un lucru bun să îl avem în fotbal”.

În sferturi, Germania va întâlni învingătoarea din meciul Spania - Georgia, programat în această seară, de la 22:00, livetext pe GOLAZO.ro și în direct la Pro TV.