Spania-Georgia 4-1  Ibericii se impun  fără probleme
Spania-Georgia Foto:Imago

Spania-Georgia 4-1 Ibericii se impun fără probleme

• Spania a învins Georgia, scor 4-1, în optimile EURO 2024.
  • Ibericii vor întâlni Germania în sferturile de finală, sâmbătă, 5 iulie, cu începere de la ora 19:00.

Spania și Georgia s-au întâlnit la Koln, în cea de-a patra optime de finală de la EURO.

Favorită certă înaintea acestui meci, Spania s-a văzut condusă după 18 minute, atunci când Le Normand și-a trimis mingea în proprie poartă.

Cu câteva minute înainte de pauză, Rodri a reușit să-l învingă pe Mamardashvili, iar la pauză se intra cu scor egal, 1-1.

Elevii lui De la Fuente au reușit să întoarcă rezultatul după pauză și au obținut biletele pentru sferturi, unde vor întâlni Germania, sâmbătă, 5 iulie, la Stuttgart, cu începere de la ora 19:00.

Spania - Georgia 4-1

• Au marcat Rodri ('39) Ruiz (51'), Williams (75'), Olmo (83') / Robin Le Normand ('18 autogol)

Final de meci! Spania se impune fără probleme în meciul cu Georgia din optimi. Pentru iberici urmează super duelul din sferturi cu Germania.

Min.90-Ocazie Spania! Olmo șutează de la marginea careului, dar de această dată Mamardashvili reține.

Min.83- GOOOL, Spania, 4-1! Dani Olmo marchează și el, după un șut din prima de la marginea careului, cu piciorul stâng.

Min.82- Dublă schimbare Spania! Ies Ruiz și Carvajal, intră Merino și Navas.

Min.79- Dublă schimbare la Georgia! Ies Mikautadze și  Gvelesiani, intră Kvekveskiri și Zivzivadze.

Min.75- GOOOL Spania, 3-1! Nico Williams se distrează cu defensiva georgienilor și marchează superb.

Min.74- Spania înscrie, dar golul este anulat pentru o poziție de offisde.

Min.65- Dublă schimbare și la Spania! Ies Morata și Cucurella, intră Grimaldo și Oyarzabal.

Min.63- Dublă schimbare la Georgia! Ies Chakvetadze și Lochoshvili, ies Davitashvili și Tsitaishvil.

Min.52- Schimbare Spania! Iese Pedri, intră Olmo.

Lamine Yamal a devenit cel mai tânăr pasator din istoria EURO la doar 16 ani.

Min.51-GOOOL, Spania, 2-1! Ibericii întorc rezultatul. Fabian Ruiz marchează după o centrare excelentă a lui Yamal.

Min.49- Georgia aproape de golul turneului! Kvaratskhelia îl vede ieșit pe Unai Simon și șutează de la peste 50 de metri, însă mingea trece la o palmă de bara portarului spaniol.

Min.46- Start în repriza secundă!

Min.45+2- Pauză la Koln!

Min.41- Schimbare Georgia! Iese Kiteishvili, accidentat, intră Altunashvili.

Golul a rămas valabil și după decizia VAR.

Min.39- GOOOL Spania, 1-1! Rodri șutează din interiorul careului de 16 metri și îl învinge până la urmă pe Mamardashvili.

Min.35- Spania caută egalarea, dar Mamardashvili respinge și șutul lui Cucurella din afara careului.

A fost cel de-al 8-lea autogol de la acest Campionat European și cel de-al 2-lea autogol din istoria Spaniei la EURO.

Min.18- GOOOL Georgia, 0-1! Kakabadze centrează în careul lui Unai Simon, iar Le Normand își trimite mingea în propria poartă.

Min.5- Prima ocazie a spanilor! Pedri ajunge la o centrare venită din partea stângă, dar reia slab din 11 metri și îi permite lui Mamardashvili să intervină.

Min.1-A început partida!

Spania - Georgia. Echipele de start:

• Spania: Simon - Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella - Pedri, Rodri, Ruiz - Yamal, Morata, Williams.
  • Selecționer: Luis de la Fuente
  • Georgia: Mamardashvili - Lochoshvili, Dvali, Kashia, Gvelesiani, Kakabadze - Kochorashvili, Kiteishvili, Chakvetadze - Kvaratskhelia, Mikautadze.
  • Selecționer: Willy Sagnol

De 3 ori câștigătoare a Campionatului European (1964, 2008 și 2012), Spania pleacă cu prima șansă în duelul contra Georgiei, echipă ce se află la prima participare la un turneu final.

Cele două adversare din această seară s-au mai întâlnit de 7 ori, iar „Furia Roja” a înregistrat 6 victorii, în timp ce georgienii au câștigat un singur meci, într-un amical jcuat în 2016, scor 0-1.

Spania a luat și punctele, și banii

Naționala Spaniei este singura echipă de până acum de la Euro cu punctaj maxim și fără gol primit. Triplă campioană europeană, Spania a debutat în forță la turneul din Germania, 3-0 cu Croația, apoi a învins Italia și Albania cu același scor, 1-0.

Pentru cele trei victorii din grupă, Spania a încasat 3.000.000 euro, la care se adaugă cele 9.250.000 euro, bonusul de participare la Euro, dar și 1.500.000 euro premiu pentru calificarea în optimile de finală.

331 de milioane de euro
este premiul oferit total oferit de UEFA la finalul acestui Campionat European, același ca în 2020

Furia Roja vânează marele jackpot

În cazul în care câștigă competiția, Spania ar putea primi 28.250.000 euro doar de la UEFA, sumă la care se adaugă premiile din partea sponsorilor aflați sub contract cu Federația Spaniolă de Fotbal.

Dacă vor cuceri al patrulea Euro din istorie, fotbaliștii naționalei Spaniei ar putea primi câte 435.000 de euro, la fel ca Luis de la Fuente.

Pentru selecționer miza este una și mai mare. Conform as.com, un posibil succes la Euro i-ar aduce lui Luis de la Fuente prelungirea contractului până în 2026, cu un salariu de 2 milioane de euro, plus prime de obiectiv.

Georgienii, ploaie de bani dacă bat Spania

Fost prim-ministru al Georgiei, Bidzina Ivanishvili a premiat naționala antrenată de Willy Sagnol cu 10 milioane de euro după calificarea în optimile de finală și anunță că dublează suma în cazul unei victorii istorice contra Spaniei.

4,9 miliarde dolari - este averea fostului prim-ministru al Georgiei, Bidzina Ivanishvili

• Georgia - Portugalia 2-0.

CÂT PLĂTEȘTE ANTENA 1  Televiziunea a cumpărat CM 2026 și 2030 cu  aproape 40%  peste suma plătită de TVR pentru CM 2018 și 2022
Campionatul Mondial
05.07
CÂT PLĂTEȘTE ANTENA 1 Televiziunea a cumpărat CM 2026 și 2030 cu aproape 40% peste suma plătită de TVR pentru CM 2018 și 2022
„Asta nu e ultraserie” MM Stoica a criticat Peluza Sud Steaua după scandările la adresa lui  Chiricheș
Cupa Romaniei
05.07
„Asta nu e ultraserie”MM Stoica a criticat Peluza Sud Steaua după scandările la adresa lui Chiricheș
IMAGINEA DE PE ECRAN  De ce a plâns de fapt  Ronaldo  la EURO: „Nimeni nu-și poate imagina”
05.07
IMAGINEA DE PE ECRAN De ce a plâns de fapt Ronaldo la EURO: „Nimeni nu-și poate imagina”
Salvat de Dibu  Messi a ratat un penalty, dar  Argentina s-a calificat  în semifinalele Copa America 2024
Campionate
05.07
Salvat de Dibu Messi a ratat un penalty, dar Argentina s-a calificat în semifinalele Copa America 2024