Germania în sferturi Nemții au învins Danemarca și furtuna pentru un loc în  Top 8  la Euro 2024
Germania și Danemarca se vor întâlni într-un duel incitant în optimile de finală ale UEFA EURO 2024, astăzi, pe 29 iunie.

Germania în sferturiNemții au învins Danemarca și furtuna pentru un loc în Top 8 la Euro 2024

• Germania s-a calificat în sferturile de finală ale EURO 2024, după ce a învins Danemarca, scor 2-0.
  • În prima repriză, meciul de la Dortmund a fost întrerupt de o furtună de aproximativ 20 de minute, cu grindină, fulgere şi tunete.
  • Naționala țării gazdă va juca în runda următoare împotriva Spaniei sau Georgiei.
  • În cealaltă optime de azi, Elveția a eliminat Italia, 2-0
Elveția - Italia 2-0  Prima  surpriză  a optimilor: campioana pleacă acasă!
Elveția - Italia 2-0 Prima surpriză a optimilor: campioana pleacă acasă!

Germania învinge Danemarca și e în sferturi la EURO 2024

Partida de la Dortmund a început cu o avalanșă de ocazii la poarta lui Schmeichel.

Portarul danez a fost învins de Schlotterbeck, în minutul 4, dar reușita fundașului german a fost anulată pentru un fault comis de Kimmich asupra lui Skov Olsen.

Schmeichel i-a mai oprit apoi pe Kimmich, Schlotterbeck, Havertz și Andrich, iar asaltul nemților s-a oprit.

În minutul 36, fulgere și tunetele și-au făcut simțită prezența, iar arbitrul Michael Oliver a întrerupt meciul și a trimis jucătorii la vestiare.

La Dortmund a început o ploaie torențială, iar terenul Borussiei a fost lovit de grindină.

alt-text alt-text
Meciul Germania - Danemarca, intrerupt de tunete si fulgere

Partida a fost reluată după 25 de minute de întrerupere, iar Neuer a avut o intervenție excelentă în fața lui Hojlund, chiar înainte de pauză.

Începutul reprizei secunde a fost unul pe care Joachim Andersen va dori să-l uite rapid. Fundașul danezilor a avut un gol anulat pentru un ofsaid milimetric (48), iar apoi a comis un henț în propriul careu.

Kai Havertz (53) a transformat penalty-ul dictat de arbitrul englez, iar scorul final a fost stabilit de Jamal Musiala (68), care a fost lăsat singur cu portarul de o pasă sclipitoare a lui Schlotterbeck.

Nemții au mai punctat o dată prin Wirtz (90+2), dar și această reușită a fost anulată pentru o poziție de ofsaid.

Germania s-a calificat în sferturile Europeanului pe care îl găzduiește și așteaptă rezultatul meciului dintre Spania și Georgia.

Germania - Danemarca 2-0

• Au marcat: Havertz '53 (penalty), Musiala '68

Final de meci! Germania învinge Danemarca, scor 2-0, și se califică în sferturile EURO 2024.

Min. 90+5: Wirtz pleacă pe contraatac, pasează pentru Havertz și acesta încearcă să marcheze ca Musiala, dar Schmeichel respinge în corner cu piciorul.

Min. 90+2: Wirtz înscrie, dar golul este anulat de VAR pentru ofsaid.

Repriza secundă este prelungită cu 5 minute.

Min. 90: Wirtz șutează puternic, dar Schmeichel reține cu siguranță.

Min. 89: Henrichs își încearcă norocul, dar trage mult peste poartă.

Min. 88: Ultima schimbare: Anton intră în locul lui Sane.

Min. 83: Wirtz amână prea mult pasa și Fullkrug este prins în ofsaid. Atacantul Borussiei Dortmund ratase oricum.

Min. 82: Hojbjerg trage puternic de la distanță, Emre Can rezolvă faza.

Min. 80: Selecționerul danez face iar schimbări: Christensen, Eriksen, Hojlund au ieșit, Bruun Larsen, Damsgaard și Wind au intrat.

Min. 80: Două modificări făcute de Nagelsmann: Henrichs și Wirtz intră, Raum și Musiala ies.

Min. 69: Danemarca face două schimbări: Norgaard și Poulsen îi înlocuiesc pe Delaney și Skov Olsen.

Min. 68: Goool Germania! Musiala primește o pasă peste apărarea danezilor (de la Schlotterbeck), ajunge față în față cu Schmeichel și înscrie.

Fotbalistul lui Bayern Munchen a mai marcat câte un gol în meciurile cu Scoția și Ungaria.

Min. 66: Hojbjerg îl găsește excelent pe Hojlund, dar tânărul atacant trage în Neuer.

Min. 64: Nagelsmann face două schimbări: Gundogan și Andrich au ieșit, Can și Fullkrug au intrat.

Min. 60: Maehle îl faultează pe Sane și este avertizat cu un „galben”. Dacă Danemarca se califică, fotbalistul lui Wolfsburg va rata meciul cu „sferturi”.

Min. 60: Sane a căzut la ocazia lui Havertz și Julian Nagelsmann a cerut fault. Selecționerul Germaniei primește un cartonaș galben pentru proteste.

Min. 59: Havertz preia superb, scapă singur cu portarul, dar ratează scărița.

Min. 57: Danezul Bah primește cartonaș galben, după un duel cu Andrich.

Min. 53: Goool Germania! Havertz îl învinge pe Schmeichel cu un șut plasat. Mingea s-a dus lângă bară.

Min. 50: Penalty pentru Germania! Raum centrează, mingea îl lovește în mână pe Andersen.

Min. 48: Andersen trimite mingea în poarta lui Neuer, dar golul este anulat de VAR pentru o poziție de ofsaid.

Min. 46: Toată lumea se uită spre cer, dar repriză secundă începe.

Arbitrul discută despre vreme cu Ilkay Gundogan și Kasper Schmeichel, căpitanii celor două echipe.

Pauză la Dortmund! Fără goluri pe tabelă, după o repriză cu multe ocazii de ambele părți.

Min. 45: Ocazie uriașă pentru Danemarca! Delaney îl lasă pe Hojlund singur cu Neuer. Atacantul lui Manchester United încearcă să trimită mingea peste portar, dar este blocat în ultimul moment.

Min. 42: Schlotterbeck se încurcă incredibil în propriul careu, Hojlund îi „fură” mingea, însă se grăbește și ratează ținta.

Min. 41: Kasper Hjulmand, selecționerul Danemarcei, primește un cartonaș galben pentru proteste.

Min. 37: Havertz trimite cu capul spre poartă, dar Schmeichel are un reflex excelent și Danemarca scapă fără gol primit.

Min. 36: După aproape 25 de minute, meciul s-a reluat cu o minge de arbitru.

Echipele revin de la vestiare, jucătorii se încălzesc.

Fanii danezi ignoră vremea rea și dansează în tribune.

Jucătorii celor două echipe merg la vestiare.

„Din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile (furtuni și ploi abundente) din Dortmund, s-a decis suspendarea meciului din optimile de finală ale EURO 2024 dintre Germania și Danemarca. UEFA va face un anunț cu privire la reluarea meciului în timp util”, a anunțat forul continental.

Arbitrul Michael Oliver a întrerupt meciul Germania - Danemarca, din cauza furtunii de la Dortmund.

Min. 35: Tunete și fulgere la Dortmund! Arbitrul Michael Oliver întrerupe partida.

Min. 31: Eriksen trage direct în zid, mingea ajunge Hojbjerg, dar acesta ratează centrarea.

Min. 30: Maehle face rost de o lovitură liberă într-o poziție excelentă, la marginea careului.

Min. 24: Danezii plimbă mingea pe lângă careul lui Neuer, iar faza se termină cu un șut ratat al lui Maehle.

Min. 21: Andersen trimite o pasă lungă excelentă, Eriksen preia perfect, dar șutul său este blocat.

Min. 16: Sane obține o lovitură liberă la marginea careului, dar zidul intervine la șutul lui Kroos.

Min. 11: Schmeichel prinde fără emoții la lovitura de cap a lui Andrich.

Min. 10: Havertz șutează fără preluare, însă Schmeichel se întinde și-și mai trece în cont o paradă.

Min. 7: Același Schlotterbeck trimite la colțul lung cu o nouă lovitură de cap, dar Schmeichel este atent și intervine din nou.

Min. 6: Kimmich trage bine de la distanță, dar Schmeichel plonjează spectaculos și respinge în corner.

Min. 4: Schlotterbeck scapă din marcaj la un corner și trimite mingea în poarta lui Schmeichel, însă golul este anulat. Kimmich l-a faultat pe Skov Olsen în careu.

Min. 1: A început meciul din optimi. Germania a avut lovitura de start.

• Austria - Turcia (marți, 22:00)

Danemarca este la a zecea apariție la EURO, a doua consecutivă. Danezii visează la prestigiosul trofeu, râvnit din 1992, de când l-au obținut prima oară.

La acest capitol conduce Germania, deoarece nicio echipă altă nu a participat de mai multe ori la Campionatul Europea. Pentru nemți este a 14-a apariție.

Nemţii vizează să întreacă Spania, cu care sunt la egalitate la un alt capitol: ambele au câştigat Campionatul European de 3 ori.

Ce au făcut Danemarca și Germania până în optimile de finală EURO 2024

Gazda competiției a avut un parcurs bun. Germania a arătat bine în grupa A. A învins Scoția în meciul de debut, cu 5-1, apoi Ungaria, cu 2-0.

Nemții puteau termina grupa pe locul secund, dar în prelungirile meciului cu Elveția, a marcat Niclas Füllkrug. Scorul de 1-1 avea să-i confirme drept câștigători ai grupei.

Danemarca, în schimb, va încerca să producă o surpriză, după ce s-a dovedit a fi o echipă greu de învins în grupa C, în care a avut trei remize.

Antrenorul nemților, Nagelsmann, știe și care au fost motivele pentru care danezii au rămas neînfrânți: organizarea, agresivitatea defensivei şi atacurile rapide.

Danemarca este o echipă foarte bine organizată. Au faze în care sunt foarte agresivi în apărare, dar apoi fac atacuri rapide și exacte. Au mulți jucători experimentați în echipă și o structură clară. Este cu siguranță un adversar dificil. Julian Nagelsmann

Germania - Danemarca un meci cu o istorie de peste un secol

Germania și Danemarca s-au întâlnit pentru prima dată într-un meci amical la Copenhaga pe 6 octombrie 1912, pe care Danemarca l-a câștigat cu 3-1.

De atunci, Germania a câștigat de 15 ori împotriva Danemarcei și a pierdut doar de opt ori în partidele oficiale.

Totuși, în meciurile competitive, fiecare echipă are câte două victorii în cele patru întâlniri disputate.

Ultimul meci în care s-au confruntat cele două a fost în faza grupelor de la EURO 2012.

• Lukas Podolski a deschis scorul pentru Germania în minutul 19, care era și meciul lui cu numărul 100 pentru echipa națională.
  • Danemarca a egalat prin Michael Krohn-Dehli în minutul 80.
  • Lars Bender a marcat golul victoriei pentru Germania în același minut, stabilind scorul final.

Finala dintre Danemarca și Germania, care a dus la schimbarea regulilor din fotbal

Deși acum se întâlnesc în optimi, danezii și germanii s-au întâlnit și într-o finală.

• Danemarca a câștigat EURO 1992 după ce a fost invitată să participe în locul Iugoslaviei, echipă exclusă din cauza războiului.
  • Danezii au trecut de faza grupelor cu dificultate și au învins Olanda în semifinale.
  • În finală, au înfrânt Germania cu 2-0 prin golurile lui John Jensen și Kim Vilfort, prin care au obținut surprinzătorul lor titlu european.

Tot în 1992 a fost modificată regula în care se putea pasa la portar, deoarece Danemarca a profitat din plin de regulament.

Înainte de modificare, portarii puteau să ridice mingea cu mâinile după o pasă de la un coechipier, ceea ce permitea echipei să câștige timp și să încetinească jocul.

Noua regulă a interzis această practică, ceea ce a forțat portarii să folosească picioarele în situația în care primesc pasă.

14:04
SCHIMBARE  FCSB a prezentat  noile echipamente  de joc pentru sezonul 2024-2025
15:24
SCHIMBARE FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
SCHIMBARE  FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
„Nu Spalletti e de vină!”  Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
18:21
„Nu Spalletti e de vină!”Mircea Lucescu, dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
„Nu Spalletti e de vină!” Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în  sferturi  la Euro: „Cea mai mare surpriză”
30.06
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în sferturi la Euro: „Cea mai mare surpriză”