Slovenia - Serbia 1-1  Ce meci cu  Kovacs  la centru! Sârbii smulg un egal în 90+5
Luka Jovic a adus egalarea la ultima fază Foto: Imago

Slovenia - Serbia 1-1 Ce meci cu Kovacs la centru! Sârbii smulg un egal în 90+5

• Slovenia și Serbia au remizat, scor 1-1, în primul meci al zilei de la EURO.
  • Cele două echipe fac parte din grupa C, alături de Danemarca și Anglia.
  • A fost prima partidă de la acest turneu final arbitrată de Istvan Kovacs.

Cele două echipe s-au anihilat reciproc în prima repriză, iar la pauză s-a intrat cu scor alb, 0-0.

Serbia a început mult mai bine repriza secundă, dar slovenii au fost cei care au dat lovitura, contrar cursului jocului.

Zan Karnicnik, fundașul dreapta al Sloveniei, a deschis scorul în minutul 69, după o fază construită perfect de echipa antrenată de Matjaz Kek.

Sârbii puteau să egaleze la doar câteva minute, însă voleul lui Mitrovic a lovit doar bara porții lui Oblak.

Final nebun la Munchen

Sârbii au căutat cu disperare egalarea, iar aceasta a venit chiar la ultima fază.

Luka Jovic l-a învins pe Oblak cu o lovitură de cap, după o centrare din corner a lui Ivan Ilic.

Victoria i-ar fi adus Sloveniei calificarea în optimi și ar fi eliminat-o pe Serbia, care rămâne astfel în cărți în continuare pentru faza eliminatorie.

În ultima etapă, Slovenia va întâlni Anglia, în timp ce Serbia se va duela cu Danemarca.

Slovenia - Serbia 1-1

• A marcat Zan Karnicnik (69) / Jovic (90+5)

Final de meci! Slovenia și Serbia termină la egalitate, scor 1-1, în primul meci al zilei de la EURO. În ultima etapă Serbia urmează să întâlnească Danemarca, în timp ce Slovenia va juca contra Angliei.

Min.95- GOOL Serbia, 1-1! Luka Jovic egalează cu o lovitură de cap, după o lovitură de colț, la utima fază a meciului.

Min.94- Plouă cu cartonașe galbene pe finalul partidei! Zan Vipotnik este și el avertizat.

Min.93- Un nou cartonaș galben, Serbia! Gaginovic este avertizat.

Min.92- Cartonaș galben, Serbia! Luka Jovic este avertizat pentru proteste.

Min.91- Schimbare, Slovenia! Iese Elsnik, intră Brekalo.

Min.81- Dublă schimbare, Serbia! Ies Zivkovic și Tadic, intră Birmancevic și Samardzic

Min.76- Dublă schimbare, Slovenia! Ies Sesko și Stojanovic intră Lovric și Verbic.

Min.72- BARĂ Serbia!Voleul lui Aleksandar Mitrovic izbește transversala!

Pentru Zan Karnicnik este al doilea gol la naționala Sloveniei.

Min.69- GOOL Slovenia, 1-0! Zan Karnicnik deschide scorul după o fază școală.

Min.67- Slovenii cer penalty, dar Istvan Kovacs lasă jocul să continue.

Min.64- Dublă schimbare, Serbia! Ies Vlahovic și Lukic intră Luka Jovic și Sergej Milinkovic-Savic.

Min.63-Schimbre, Slovenia! Iese Jan Mlakar intră Gorenc-Stankovic.

Min.58- Ocazie mare, Slovenia! Sesko șutează din afara careului, însă Rajkovic respinge în corner.

Min. 54- Cartonaș galben, Serbia! Sasha Lukic îl lovește cu cotul în figură pe Petar Stojanovic și este avertizat.

Min.50- Slovenia aproape de autogol! Bijol deviază o minge ce era să ricoșeze în poarta lui Oblak.

Min.47- Șansă bună, Serbia! Mitrovic șutează, dar Oblak reține balonul în doi timpi.

Min.46- A început repriza secundă! Schimbare, Serbia! Iese Mladenovic, intră Gacinovic.

Min. 45 - Pauză pe Allianz Arena! Serbia-Slovenia 0-0 în grupa de la Euro cu cele mai puține goluri marcate. 48%-52% posesie, 7-6 scorul la numărul de ocazii.

Min. 42 - Pericol la poarta lui Oblak! Portarul lui Atletico Madrid a scos șutul lui Mitrovic, însă arbitrul Kovacs a semnalizat poziție de ofsaid.

Min. 39 - Lovitură liberă Serbia, șutul lui Vlahovic este respins de zidul slovenilor.

Min. 38 - Dublă ocazie Slovenia! Elsnik trimite în bară, apoi Sesko ratează ținta.

Min. 35 - Slovenia conduce Serbia cu 4-1 la numărul de ocazii.

Min. 30 - Ocazie Serbia în urma unui corner executat de pe partea dreaptă. Mingea s-a plimbat prin fața porții apărate Oblak. Sârbii încep să pună presiune.

Min. 27 - Dusan Vlahovic ratează prima mare ocazie de gol a sârbilor pe Allianz Arena.

Min. 24 - Istvan Kovacs îi acordă lui Mladenovic primul cartonaș galben al partidei.

Min. 20 - Serbia-Slovenia, posesie 45%-55%, naționala lui Stojkovic nu a tras nici un șut la poarta slovenilor.

Min. 8 - Ocazie mare Slovenia: Rajkovic îi salvează pe sârbi la șutul lui Jan Mlakar

Min. 3 - Slovenia are prima ocazie, șutul lui Cerin este reținut ușor de portarul Rajkovic.

Min. 1 - A început partida

Slovenia și Serbia s-au întâlnit ultima dată în urmă cu doi ani, când au încheiat la egalitate, 2-2, o partida jucată în grupa B a Ligii Națiunilor.

Slovenia-Serbia, echipe de start

SLOVENIA: Oblak - Karnicnik, Drkusic, Bijol, Janza - Stojanovic, Elsnik, Cerin, Mlakar - Sporar, Sesko

SERBIA: Rajkovic - Veljkovic, Milenkovic, Pavlovic - Zivkovic, Ilic, Lukic, Mladenovic - Tadic - Mitrovic, Vlahovic

Slovenia a marcat în ultimele 13 meciuri

Naționala antrenată de Matjaž Kek este neînvinsă în ultimele șapte meciuri, iar în martie 2023 a învins cu 2-0 Portugalia lui Cristiano Ronaldo.

Scandal  Croația - Albania, umbrit de scandările oribile la adresa Serbiei

Mai mult, slovenii au marcat cel puțin un gol în ultimele 13 partide.

Slovenia a produs prima surpriză la Euro 2024, după ce a făcut egal cu Danemarca, scor 1-1.

Serbia, obligată să câștige

Serbia s-a calificat la Euro 2024 de pe locul 2, într-o grupă din care au mai făcut parte Ungaria, Muntenegru, Lituania și Bulgaria.

Sârbii au pierdut primul meci la Euro, 0-1 cu Anglia și au nevoie de victorie pentru a rămâne în lupta pentru calificare.

Serbia, amendată din cauza ultrașilor

Naționala Serbiei a fost amendată de UEFA după ce suporterii sârbi au afișat la meciul cu Anglia o hartă care includea Kosovo, stat pe care Serbia nu-l recunoaște ca independent, însoțită de sloganul „Fără capitulare”.

Fanii sârbi s-au bătut cu englezii pe străzile din Gelsenkirchen, incidente la care participat și fiul președintelui Aleksandar Vučić.

Golubovic, ce gafă   VIDEO . Faza care a decis  Dinamo - Botoșani : eroarea portarului + golul fără emoții marcat de Florescu
27.09
Golubovic, ce gafă VIDEO. Faza care a decis Dinamo - Botoșani: eroarea portarului + golul fără emoții marcat de Florescu
Golubovic, ce gafă   VIDEO . Faza care a decis Dinamo - Botoșani : eroarea portarului + golul fără emoții marcat de Florescu
„Viața mea îi aparține!”  Fotbalistul bolnav de cancer, căruia Mircea Lucescu i-a marcat viața și cariera
Special
27.09
„Viața mea îi aparține!” Fotbalistul bolnav de cancer, căruia Mircea Lucescu i-a marcat viața și cariera
Curaj și precizie  Cine este  Mihnea Rădulescu , noua senzație a Ligii 1, la doar 19 ani » Ochit deja de FCSB și Dinamo: „E remarcabil!”
27.09
Curaj și precizie Cine este Mihnea Rădulescu, noua senzație a Ligii 1, la doar 19 ani » Ochit deja de FCSB și Dinamo: „E remarcabil!”
Curaj și precizie Cine este Mihnea Rădulescu , noua senzație a Ligii 1, la doar 19 ani » Ochit deja de FCSB și Dinamo: „E remarcabil!”
Mesajul lui Drăgușin  Prima reacție după ce a fost  eliminat în minutul 7  în Europa League: „Veșnic recunoscător”
27.09
Mesajul lui Drăgușin Prima reacție după ce a fost eliminat în minutul 7 în Europa League: „Veșnic recunoscător”
Mesajul lui Drăgușin  Prima reacție după ce a fost eliminat în minutul 7 în Europa League: „Veșnic recunoscător”
Campionul României, în Liga 4 Fundașul vorbește despre cel mai important club al carierei: „Dacă nu era Coman, se desfiinţa de atunci”
27.09
Campionul României, în Liga 4 Fundașul vorbește despre cel mai important club al carierei: „Dacă nu era Coman, se desfiinţa de atunci”
împușcat în picior Fostul internațional, atacat după ce a comentat meciul din Europa League
27.09
împușcat în picior Fostul internațional, atacat după ce a comentat meciul din Europa League
Șumudică, despre FCSB  Antrenorul Rapidului a comentat victoria roș-albaștrilor: „N-am văzut în viața mea o echipă așa  descoperită !”
27.09
Șumudică, despre FCSB Antrenorul Rapidului a comentat victoria roș-albaștrilor: „N-am văzut în viața mea o echipă așa descoperită!”
Șumudică, despre FCSB  Antrenorul Rapidului a comentat victoria roș-albaștrilor: „N-am văzut în viața mea o echipă așa descoperită !”
FCSB, locul 2 în Europa League Doar Ajax e peste  campioana României  după prima etapă!
27.09
FCSB, locul 2 în Europa LeagueDoar Ajax e peste campioana României după prima etapă!
FCSB, locul 2 în Europa League Doar Ajax e peste campioana României după prima etapă!