Wimbledon: Mângâierea destinului - Novak Djokovic, în finală după un meci memorabil cu Rafael Nadal (10-8 în decisiv)

Novak Djokovic și Rafael Nadal au pus în scenă o semifinală de Wimbledon care va rămâne pentru mult timp în mintea iubitorilor de tenis, cei doi mari campioni fiind cu greu despărțiți după o partidă care a durat cinci ore și 14 minute (10-8 în decisiv). Încleștarea teribilă este explicată foarte bine de statistica partidei: egalitate la erori neforțate (câte 42) și la lovituri câștigătoare (73 de fiecare parte). Sârbul a avut la final trei puncte în plus adjudecate: 194-191.

Novak Djkokovic, in viteza spre finala de la WimbledonFoto: wimbledon.com

Începută vineri, semifinala a doua de la Wimbledon avea un afiș incredibil: Novak vs Rafa. Cei doi s-au "străduit" să nu ne dezamăgească, iar partida incheiată sâmbătă după amiază a fost una cu adevărat memorabilă.

Risipă teribilă de energie, de lovituri formidabile, o bătălie la capătul căreia nu merita să existe un învins. Echilibrul fantastic se regăsește perfect reflectat în statistica "nebună" a disputei. Lovituri câștigătoare: 73-73, erori neforțate: 42-42, puncte câștigate: 194-191 în favoarea sârbului.

Dramatismul a atins în setul decisiv cote înalte, numai în pielea fanilor celor doi jucători să nu fi fost. După cinci ore și 14 minute, Nole a fost cel încoronat drept câștigător, după o dispută care a ridicat în picioare în multe momente publicul de pe centralul londonez: 6-4, 3-6, 7-6(9), 3-6, 10-8.

Distanță acoperită: 6036.9 metri pentru Djokovic, 6378.4 metri pentru Nadal.

Campion în trei rânduri la Londra (2011, 2014 și 2015), Novak Djokovic se va duela duminică pentru trofeul de la All England Club cu Kevin Anderson. Sârbul are în palmares 12 titluri de Grand Slam, în timp ce pentru sud-african ar fi o premieră câștigarea unui trofeu de o asemenea importanță (a mai disputat o finală la US Open - în 2017, pierdută în fața lui Rafael Nadal).

Ultimul punct al meciului Novak Djokovic vs Rafael Nadal:

Totul despre Halep  - Rodionova  Meciul nu a fost televizat, GOLAZO.ro are detaliile primei victorii a Simonei după 4 luni de pauză
Tenis
17:12
Totul despre Halep - Rodionova Meciul nu a fost televizat, GOLAZO.ro are detaliile primei victorii a Simonei după 4 luni de pauză
Program Liga 1  LPF a anunțat când se joacă  Dinamo - FCSB , derby-ul etapei #13
17:55
Program Liga 1 LPF a anunțat când se joacă Dinamo - FCSB, derby-ul etapei #13
Program Liga 1  LPF a anunțat când se joacă Dinamo - FCSB , derby-ul etapei #13
PROBLEME CU GAZONUL  GOLAZO.RO a mers pe „Toumba” cu 24 de ore înainte de meciul lui FCSB: iarba nu arată  deloc bine
17:25
PROBLEME CU GAZONUL GOLAZO.RO a mers pe „Toumba” cu 24 de ore înainte de meciul lui FCSB: iarba nu arată deloc bine
A vorbit de Ianis Anunțul făcut de  managerul lui Rangers  după întoarcerea lui Hagi la prima echipă
17:16
A vorbit de IanisAnunțul făcut de managerul lui Rangers după întoarcerea lui Hagi la prima echipă
A vorbit de Ianis Anunțul făcut de managerul lui Rangers după întoarcerea lui Hagi la prima echipă
Jucător de la City, arestat Afost reținut pentru un posibil furt
11:06
Jucător de la City, arestat Afost reținut pentru un posibil furt
Dinamo, posibili noi investitori Andrei Nicolescu a făcut anunțul: „Avem discuții cu parteneri din România, precum și cu parteneri de afară”
11:25
FCSB intră în Imperiul lui RăzvanReportaj GOLAZO.ro din Grecia: Lucescu jr e idol la Salonic! Elogii pentru antrenorul român
10:26
Îngrijorare la Rapid Fără gol înscris de atacanții din lot în 11 etape: „Au rămas datori, mai ales Burmaz. Poate e ceva mental”
11:30
Îngrijorare la Rapid Fără gol înscris de atacanții din lot în 11 etape: „Au rămas datori, mai ales Burmaz. Poate e ceva mental”