Victorie Debut cu dreptul pentru  România  la Mondialul de handbal feminin U20
Selecţionata României a obținut o victorie la limită împotriva echipei Braziliei, cu scorul de 26-25 (13-13), miercuri, la Skopje.

VictorieDebut cu dreptul pentru România la Mondialul de handbal feminin U20

• România a obținut o victorie la limită împotriva Braziliei, scorul 26-25 (13-13), miercuri, la Skopje, la Campionatul Mondial de handbal feminin U20.
  • În celălalt meci al grupei A, Olanda a învins Iran cu 34-11.
Speedy Gonzalez  Mihăilă, prins de radar cu Ucraina! E cel mai  rapid  jucător de la Euro 2024

Echipa României, antrenată de Simona Maior-Paşca, s-a duelat cu Brazilia. Naționala României a fost condusă cu 10-5 în prima repriză, însă a revenit spectaculos, marcând 5 goluri consecutive. La pauză s-a intrat la egalitate, 13-13.

„Tricolorele” au început repriza a doua în forță. Au marcat primele trei goluri și s-au desprins la cinci lungimi diferență, 22-17, până în minutul 42.

Finalul meciului a fost însă tensionat. Brazilia a reușit să se apropie periculos pe tabelă. Totuși, România a reușit să obțină o victorie la limită, cu scorul strâns de 26-25.

Brazilia putea egala pe final

În ultimul minut al meciului, România conducea cu doar un gol și se afla în atac.

În ultimele 30 de secunde, echipa braziliană a recuperat mingea și a pornit spre poarta noastră, dar Ana Dos Santos, liderul lor, a fost blocată în ultimul moment de Ana Maria Cristea.

• Alisia Boiciuc a fost cea mai bună marcatoare a echipei românești, cu 11 goluri.
  • Diana Lixăndroiu, care a înscris 8 goluri, a fost desemnată jucătoarea meciului.
  • De asemenea, Ana Maria Cristea a avut un aport crucial la succesul echipei. A intrat în poartă în repriza a doua și a avut 10 intervenții salvatoare.

Datorită victoriei de astăzi, echipa națională feminină de handbal a României a făcut un pas important spre calificarea în faza grupelor principale.

În această rundă a Campionatului Mondial Under-20, primele două echipe clasate din fiecare grupă preliminară vor avansa în Main Round.

• România va juca următorul meci împotriva Iranului joi, la ora 15:45.
  • Va întâlni Olanda sâmbătă, tot la ora 15:45.

Ce este de știut despre România la acest turneu final

Este prima oară când Campionatul Mondial Under-20 are 32 de echipe participante.

Echipa națională a României s-a clasat pe locul 18 la ultima ediție, însă anul trecut a obținut medalia de bronz la Campionatul European, având în componență generația care va participa la acest turneu final.

Echipa României este condusă de antrenoarea Simona Maior-Pașca, cu sprijinul antrenoarelor Valentina Elisei și Luminița Huțupan, în timp ce staff-ul tehnic este coordonat de antrenoarea federală Nicoleta Alexandrescu.

Acesta este același staff care a antrenat echipa României anul trecut la Campionatul European, unde au câștigat medalia de bronz.

De-a lungul istoriei, România a câștigat de două ori titlul mondial la Campionatele Mondiale de tineret, în anii 1995 și 1999, și de alte 3 ori medalia de bronz.

Lotul României la CM U20

• Portari: Ana Maria Cristea (Dunărea Brăila), Teodora Neagu (SCM RM Vâlcea), Ioana Niță (HC Zalău)
  • Extreme: Miriam Mohamed (Dunărea Brăila), Denisa Romaniuc (Minaur Baia Mare), Mihaela Mihai (CSM București), Beatrice Raicea (Dunărea Brăila), Bianca Drăgoescu (CS Dacia Mioveni)
  • Pivoți: Cristina Danciu (Minaur), Rebeca Geamănu (Gloria Bistrița), Cristina Irimia (ACS Sepsi), Noemi Mezei (Gloria Bistrița)
  • Linia de 9 metri: Alisia Boiciuc (Crona Brașov), Florentina Brândușa (Minaur), Lavinia Florea (CSM Deva), Mihaela Grigore (SCM Rm Vâlcea), Diana Lixăndroiu (Dunărea Brăila), Irina Maxim (CSM București).
Decimați Efectele victoriei cu Germania: Spania va fi  fără 3 titulari  în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
05.07
DecimațiEfectele victoriei cu Germania: Spania va fi fără 3 titulari în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
Decimați Efectele victoriei cu Germania: Spania va fi fără 3 titulari în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
Victorie la limită Dinamo câștigă al doilea  amical  din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
05.07
Victorie la limităDinamo câștigă al doilea amical din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
Victorie la limită Dinamo câștigă al doilea amical din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
Propunere  Hagi, soluția lui Panduru pentru  înlocuirea  lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
05.07
Propunere Hagi, soluția lui Panduru pentru înlocuirea lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
Propunere  Hagi, soluția lui Panduru pentru înlocuirea lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
Transfer  George Pușcaș  ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport
05.07
TransferGeorge Pușcaș ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport
Transfer George Pușcaș ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport