Ofsaid  Porumboiu s-a supărat pe  Popescu : „Nu m-a vrut la meciul de retragere”
Fostul arbitru Adrian Porumboiu / Foto: Sport Pictures

Ofsaid Porumboiu s-a supărat pe Popescu: „Nu m-a vrut la meciul de retragere”

• „Generația de Aur” a susținut, zilele trecute, pe Arena Națională, ultima reprezentație în formula ce a uluit o lume întreagă anii '90.
  • România a dispus de formația „Legendelor lumii” cu scorul de 3-2, grație reușitelor semnate de Basarab Panduru, Constantin Gâlcă și Gică Hagi.

După Ionel Ganea (50 de ani) și Dănuț Lupu (57 de ani), un alt nume important din fotbalul românesc - Adrian Porumboiu (73 de ani) - s-a declarat dezamăgit de faptul că a fost „sărit din schemă” pentru meciul de adio al „Generației de Aur”.

Fostul mare arbitru consideră că merita să facă parte din fastuosul eveniment, așa cum s-a întâmplat, cu fostul său coleg și bun prieten Ion Crăciunescu.

Nu s-a întâmplat acest lucru, iar fostul patron al celor de la FC Vaslui a fost nevoit să vadă meciul de la televizor.

Adrian Porumboiu susține că ex-căpitanul echipei naționale a României, Gică Popescu, nu a dorit ca acesta să fie prezent la meci, chiar dacă ar fi putut să împartă reprizele cu Ion Crăciunescu.

„M-am pregătit mult timp, dar din păcate n-am prins echipa. Convocat am fost, dar s-au întâmplat niște lucruri. M-a sunat Crăciunescu ca să arbitrez la meciul Generației de Aur.

Din păcate, Gică Popescu i-a spus că nu se poate să arbitrăm o repriză el și una eu. Asta a fost toată prezența mea la acel meci.

Mi s-au părut deplasate delegările arbitrajului. E ca și cum te-ai duce la un concert de orchestră din Milano și cei de acolo ar fi acompaniați de Leo de la Strehaia și Adi de la Vâlcea. Ei n-aveau ce căuta în lume asta. «Generația de Aur» trebuia să respecte arbitrii care au arbitrat-o.

Prezența mea acolo era oarecum obligatorie. M-am văzut dat la o parte. I-am respectat. Prezența mea se impunea pe teren. S-au întâmplat lucruri care implică prea multă ipocrizie. Mi se părea normal să fiu și eu prezent acolo, măcar pentru o repriză”, a declarat Adrian Porumboiu, conform fanatik.ro.

Adrian Porumboiu, despre Gică Popescu: „O mare decepție!”

Supărarea lui Adrian Porumboiu la adresa lui Gică Popescu l-a determinat pe afacerist să „dezgroape” alte episoade din trecut, petrecute cu mai bine de 10 ani în urmă.

Atunci, fostul arbitru i-a întins o mână de ajutor „Baciului”, într-un moment critic din viața sa.

„Sunt uluit față de Gică Popescu! A fost un fotbalist pe care l-am admirat. O persoană pe care am respectat-o. Pare de domeniul absurdului. Nu poți să hotărăști tu, Gică Popescu, că nu am ce să caut la acel meci.

L-am ajutat mai mult decât trebuia. În 2012, când nimeni nu avea încredere, eu am avut și l-am ajutat.

Gică Popescu trebuia doar să-mi mulțumească și să recunoască faptul că în fața lui a avut un adevărat domn. I-am bătut obrazul. Îmi vine greu. Am ajutat foarte multe persoane și nu s-au comportat nici măcar 2% la fel cu mine. Am avut niște stări de tristețe.

Aștepta și nepotul meu să mă vadă. Cred că m-am uitat doar 60 de secunde la meci. Nu aveam starea... Eu am arbitrat cele mai multe meciuri ale Generației de Aur. Trebuia să fiu acolo, pentru că eram de-ai lor. Eram din filmul ăla, dar am apărut la desene animate. E o mare decepție pentru mine omul Gică Popescu”, a completat Adrian Porumboiu pentru sursa citată.

Dan Udrea: Lăsați-l pe Hagi!