„ne-a ținut în viață”  Harry Kane, după calificarea dramatică în sferturi: „ Jude , ce jucător!”
Harry Kane, în Anglia - Slovacia, la Euro 2024 / Foto: Imago

„ne-a ținut în viață” Harry Kane, după calificarea dramatică în sferturi: „Jude, ce jucător!”

• Naționala Angliei s-a calificat, duminică, în sferturile de finală ale Euro 2024, după ce s-a impus împotriva Slovaciei, scor 2-1, la capătul a 120 de minute.
  • Pentru englezi au punctat Jude Bellingham (min. 90+5) și Harry Kane (min. 91), în timp ce pentru slovaci a înscris Ivan Schranz (min. 25).
  • Anglia va juca în „sferturi” împotriva Elveției, care a trecut la rândul ei în această fază a competiției de Italia, scor 2-0.

Jocul formației din Albion nu a fost deloc unul care să le facă cinste elevilor lui Gareth Southgate.

În prea puține momente Anglia s-a ridicat la nivelul statutului de echipă favorită să cucerească trofeul.

Slovacia a făcut un pressing fantastic, iar englezii au fost luați prin surprindere. Fără spații de exploatat, fără inspirație și cu un gol încasat în prima repriză, se părea că Anglia este eliminată.

Totuși, în minutul 90+5, Jude Bellingham a prins o execuție de zile mari și a dus meciul în prelungiri. Acolo,„Leii” au înscris repede și au securizat o calificare pentru mulți mincinoasă.

Harry Kane: „Jude, ce jucător!”

Harry Kane, cel care a marcat golul victoriei, a recunoscut că Anglia nu a făcut cel mai bun meci al său, însă are încredere că ai săi colegi își vor ridica nivelul din meciul următor.

În plus, Harry Kane a avut numai cuvinte de laudă la adresa lui Bellingham, după reușita de excepție din ultimele secvențe ale jocului.

A fost greu pentru un moment, acolo, dar am continuat să luptăm. Lucrăm la atât de multe detalii. Chiar acum câteva zile am introdus aruncarea lungă. Ne-am spus că poate vom avea nevoie de ea. Jude a făcut ceea ce face el mai bine și ne-a ținut în viață în acest turneu.

(n.r. - golul lui Bellingham) Este unul dintre cele mai frumoase goluri din istoria țării noastre. Ce jucător! Muncește foarte mult. În momentele importante, el se ridică la înălțime. Ai nevoie de asta, iar el a reușit astăzi.

Rezervele au intrat foarte bine. Trebuia să găsim o modalitate pentru a câștiga și iată că am reușit. Știm cum să o luăm de la capăt. Puteam să jucăm mai bine, dar în cele din urmă contează rezultatele, calificarea”, a declarat Harry Kane pentru ITV, după meci.

CÂT PLĂTEȘTE ANTENA 1  Televiziunea a cumpărat CM 2026 și 2030 cu  aproape 40%  peste suma plătită de TVR pentru CM 2018 și 2022
Campionatul Mondial
05.07
CÂT PLĂTEȘTE ANTENA 1 Televiziunea a cumpărat CM 2026 și 2030 cu aproape 40% peste suma plătită de TVR pentru CM 2018 și 2022
„Asta nu e ultraserie” MM Stoica a criticat Peluza Sud Steaua după scandările la adresa lui  Chiricheș
Cupa Romaniei
05.07
„Asta nu e ultraserie”MM Stoica a criticat Peluza Sud Steaua după scandările la adresa lui Chiricheș
IMAGINEA DE PE ECRAN  De ce a plâns de fapt  Ronaldo  la EURO: „Nimeni nu-și poate imagina”
05.07
IMAGINEA DE PE ECRAN De ce a plâns de fapt Ronaldo la EURO: „Nimeni nu-și poate imagina”
Salvat de Dibu  Messi a ratat un penalty, dar  Argentina s-a calificat  în semifinalele Copa America 2024
Campionate
05.07
Salvat de Dibu Messi a ratat un penalty, dar Argentina s-a calificat în semifinalele Copa America 2024