​Australian Open: Roger Federer, în sferturi după ce a pierdut primul set cu Marton Fucsovics

​Primul set al partidei cu Marton Fucsovics a fost unul dificil pentru Roger Federer. Ungurul s-a impus cu 6-4, însă odată pornite motoarele, Fedex nu a scăzut din turație până la final și a câștigat următoarele trei seturi (6-1, 6-2, 6-2). Meciul a durat două ore și 11 minute.

Federer a devenit primul jucător care s-a calificat de 15 ori în sferturi la Australian Open, însă debutul partidei nu a fost deloc unul ușor pentru elvețian. Fără minge de break în primul set, Roger i-a oferit trei oportunități maghiarului (a făcut erori neforțate) și Marton a reușit să fructifice una (cu un forehand în lung de linie), care s-a dovedit a fi decisivă.

Reacția nu a întârziat să apară: Federer a accelerat, a făcut break încă din debutul setului secund și nu a mai putut fi oprit până la final (a făcut șapte break-uri în total).

Pentru un loc în semifinale, Roger se va duela cu americanul Tennys Sandgren (locul 100 ATP), care a reușit surpriza și a trecut de italianul Fabio Fognini (favorit 12), scor 7-6(5), 7-5, (2)6-7, 6-4. Despre următoarea sa confruntare, Fedex a declarat: "Am jucat mult tenis la viața mea, dar niciodată împotriva lui Tennys".

Alibec, certat „Nu ai cum să spui asta!”
11:22
FCSB - Gloria Buzău „Vor fi vreo 7 modificări” + Un jucător, pus la zid: „Jucăm cu Divizia C?”
09:49
Hagi, furios! 4 penalty-uri cerute de Farul cu Dinamo!
00:05
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
04.10
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
„Câinii” se contrazicPolitic, nemulțumit de egalul cu Farul: vs. Golubovic: „1-1 e mai bine decât nimic”