Nervi și Neputință Brazilia, ținută în șah de Costa Rica - Vinicius Jr,  cel mai slab  jucător de pe teren
Vinicius Jr (foto: Imago)

Nervi și NeputințăBrazilia, ținută în șah de Costa Rica - Vinicius Jr, cel mai slab jucător de pe teren

• Brazilia a debutat cu stângul la Copa America 2024, selecționata lui Dorival Junior obținând doar un punct din partida cu Costa Rica, scor 0-0.
  • Patrick Sequeira, portar în liga a treia spaniolă, a fost desemnat cel mai bun jucător al meciului disputat pe SoFi Stadium din Inglewood (California).
Seară grea la Pro TV   Lanț de erori  care au debusolat telespectatorii în timpul meciului și la studioul de după Italia - Croația

Seleçao este prima favorită care se încurcă la Copa America 2024. Vinicius Jr, Rodrygo sau Raphinha nu au reușit să-l învingă pe Patrick Sequeira, portarul echipei UD Ibiza din Primera RFEF.

Cu o organizare defensivă compactă, Costa Rica a reușit să blocheze vedetele de la Real Madrid și Barcelona, care au fost enervate și de deciziile arbitrului mexican Cesar Ramos.

Vinicius Jr, fără șut pe poartă în Brazilia vs Costa Rica 0-0

Vinicius a cerut penalty după aproape fiecare duel cu Quiros (care s-a folosit de corpul său pentru a-l destabiliza), dar nu l-a convins pe „central”.

Starul lui Real a părăsit terenul în minutul 70, fără șut pe poartă și cu 18 mingi pierdute.

73% posesie și 19 șuturi
a avut Brazilia în meciul cu Costa Rica de la Copa America 2024.

Fotbaliștii lui Gustavo Alfaro au închis bine spațiile și au profitat de inexactitățile din ofensiva braziliană. Au cedat o dată, în minutul 30, dar golul înscris de Marquinhos a fost anulat de VAR pentru un ofsaid milimetric.

Brazilienii au cerut o lovitură de pedeapsă după un henț al lui Juan Pablo Vargas, dar arbitrul a ignorat lamentările și nu a verificat faza.

Previzibilă și lipsită de magia de altădată, Brazilia a dominat, dar a avut probleme în a-și crea ocazii de gol și va avea o misiune și mai dificilă în partidele cu Paraguay (29 iunie) și Columbia (3 iulie).

Portarul Patrick Sequeira, considerat succesorul lui Keylor Navas, a fost desemnat cel mai bun jucător al meciului dintre Brazilia și Costa Rica.

Brazilia - Costa Rica 0-0

• Brazilia: Alisson - Danilo, Militao, Marquinhos, Arana - Guimaraes, Gomes (Martinelli '83), Paqueta - Raphinha (Savio '70), Rodryo, Vinicius Jr (Endrick '69). Selecționer: Dorival Junior
  • Costa Rica: Sequeira - Mitchell, Vargas, Calvo - Quiros, Brenes (Bran Flores '63), Galo, Lassiter (Mora '90+2) - Aguilera Zamora (Dosman '90+2) - Ugalde (Madrigal '64), Zamora (Campbell '69). Selecționer: Gustavo Alfaro.

Columbia - Paraguay 2-1

Înainte de meciul Braziliei, a avut loc și partida dintre Columbia și Paraguay, scor final 2-1, la Houston (Texas).

James Rodriguez a pasat decisiv la golurile marcate de Daniel Munoz ('32) și Jefferson Lerma ('42).

Paraguay a încercat să revină în repriza secundă, însă reușita lui Julio Enciso ('69) nu a fost suficientă.

• Columbia: Vargas - Munoz, Sanchez, Lucumi (Mina '25), Mojica - Rios, Lerma (Uribe '68) - Arias (Castano '90+2), Rodriguez (Quintero '90+1), Diaz - Borre (Cordoba '68). Selecționer: Nestor Lorenzo
  • Paraguay: Acosta - Velazquez, Balbuena, Alderete, Espinoza - Benitez (Bobadilla '58), Cubas, Villasanti (Romero '80) - Almiron (Sosa '59), Arce Barrios (Bareiro '79), Enciso (Rojas '90+2). Selecționer: Daniel Garnero.
CUM MERGEM LA MONDIALE  GOLAZO.ro simulează cum ar arăta  traseul din preliminariile CM  dacă tragerea la sorți ar fi acum
03.07
CUM MERGEM LA MONDIALE GOLAZO.ro simulează cum ar arăta traseul din preliminariile CM dacă tragerea la sorți ar fi acum
Audiență record  Câți români s-au uitat la  România - Olanda  + câți bani încasează Pro TV
03.07
Audiență record Câți români s-au uitat la România - Olanda + câți bani încasează Pro TV
Audiență record  Câți români s-au uitat la România - Olanda + câți bani încasează Pro TV
MESAJ PENTRU NEMȚI  „Tricolorii” au lăsat vestiarul imaculat și  o scrisoare . Reacția UEFA
03.07
MESAJ PENTRU NEMȚI „Tricolorii” au lăsat vestiarul imaculat și o scrisoare. Reacția UEFA
MESAJ PENTRU NEMȚI „Tricolorii” au lăsat vestiarul imaculat și o scrisoare . Reacția UEFA
Program complet sferturi Cum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează  Spania - Germania !
02.07
Program complet sferturiCum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează Spania - Germania!
Program complet sferturi Cum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează Spania - Germania !