​Bundesliga: Victorii pentru Borussia Dortmund și Bayern Munchen în etapa a opta (Rezultatele zilei)

​Borussia Dortmund și Bayern Munchen au câștigat, sâmbătă, partidele disputate în deplasare împotriva celor de la Stuttgart, respectiv Wolfsburg. Borussia s-a impus cu scorul de 4-0, în timp ce Bayern a câștigat cu 3-1. Echipa lui Lucien Favre își păstrează poziția de lider, iar Bayern urcă, pentru moment, pe poziția secundă a clasamentului.

Borussia a rezolvat partida încă din prima repriza, prin golurile marcate de Jadon Sancho (3'), Marco Reus (23') și Paco Alcacer (25'), în timp ce Maximilian Philipp (intrat la pauză) a stabilit scorul final prin golul reușit în minutul 85. Borussia rămâne neînvinsă în acest sezon, ajungând la șase victorii și două egaluri în Bundesliga, două victorii în Champions League și o victorie în Cupa Germaniei.

Bayern Munchen a câștigat prima partidă după o perioadă de patru meciuri fără victorie, în care a înregistrat două egaluri (unul în Champions League, împotriva lui Ajax) și două înfrângeri. Robert Lewandowski a înscris o dublă (30', 49'), însă Arjen Robben a fost eliminat (minutul 57) și Wolfsburg părea să revină prin golul marcat de Weghorst în minutul 63. În ciuda atacurilor verzilor, James Rodriguez a fost cel care a închis tabela prin reușita sa din minutul 72.

Au mai avut loc în etapa a opta din Bundesliga:

Eintracht Frankfurt - Fortuna Dusseldorf 7-1 (Haller 20' pen., 50', Jovic 26', 34', 55', 69', 72' / Lukebakio 53')

Bayer Leverkusen - Hannover 2-2 (Bender 34', Bellarabi 90+4' / Muslija 25', Felipe 54')

Nurnberg - Hoffenheim 1-3 (Behrens 18' pen. / Nelson 50', 57', Szalai 67')

7. Eintracht Frankfurt 8 (19-12) 13

Alibec, certat „Nu ai cum să spui asta!”
11:22
FCSB - Gloria Buzău „Vor fi vreo 7 modificări” + Un jucător, pus la zid: „Jucăm cu Divizia C?”
09:49
Hagi, furios! 4 penalty-uri cerute de Farul cu Dinamo!
00:05
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
04.10
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
„Câinii” se contrazicPolitic, nemulțumit de egalul cu Farul: vs. Golubovic: „1-1 e mai bine decât nimic”