Expertiză Daum  crede în România  înainte de partida cu Belgia la EURO 2024

ExpertizăDaum crede în România înainte de partida cu Belgia la EURO 2024

• ROMANIA - BELGIA. Cu o victorie impresionantă împotriva Ucrainei, naționala României se pregătește pentru o altă provocare majoră la Campionatul European 2024.
  • Christoph Daum, fostul selecționer al României, a vorbit despre jucătorii noștri cheie și ce trebuie să se întâmple mai departe la EURO 2024.
  • Romania - Belgia se joacă azi, de la ora 22:00, liveTEXT pe GOLAZO.ro și în direct la Pro TV
Koln, oraș românesc  După Munchen, fanii „tricolori” au cucerit și a doua gazdă a României.  Sărbătoare galbenă  lângă Dom

Naționala României a început Campionatul European 2024 cu o victorie categorică împotriva Ucrainei, scor 3-0.

În urma înfrângerii Belgiei cu 0-1 în fața Slovaciei, meciul de pe stadionul „Rhein Energie” din Koln capătă o importanță crucială pentru echipa condusă de Edward Iordănescu.

ROMANIA - BELGIA. Expertiza fostului selecționer

Cu câteva ore înainte de meciul cu Belgia, neamțul Christoph Daum, fost selecționer al României în 2016-2017, a evidențiat jucătorii care pot face diferența în lotul pregătit de Edi Iordănescu.

„Jucătorii-cheie sunt Dennis Man și Valentin Mihăilă, extremele Parmei în Serie A. Drăgușin, care s-a mutat de la Genoa la Tottenham în pauza de iarnă, oferă stabilitate și e un lider al apărării.

Printre jucătorii experimentați și importanți ar trebui să se numere și Andrei Rațiu și Ianis Hagi.” a declarat Daum, potrivit gsp.ro.

Christoph Daum a vorbit și despre Stanciu, căpitanul care a marcat primul gol cu Ucraina:

El poate regla ritmul jocului, poate pregăti goluri ca și conducător de joc, cu pase periculoase, și poate apărea chiar el periculos, la finalizare Christoph Daum

Daum are încredere că România va trece de grupe la EURO 2024

Pe durata mandatului său la naționala României, Daum a stat pe bancă pentru 10 meciuri, a obţinut trei victorii, trei remize și a suferit patru înfrângeri.

România ar trebui să ajungă de data aceasta în faza eliminatorie, având și acel dram de noroc, ca în calificări. Naționala a fost renovată complet de Răzvan Burleanu și de Edi Iordănescu Christoph Daum

În cariera sa de antrenor, Daum a pregătit echipe precum Koln, Stuttgart, Besiktas, Leverkusen, Austria Viena, Fenerbahce, Eintracht Frankfurt, Club Brugge, Bursaspor și naționala României.