Test pentru Europa  Corvinul a pierdut primul  amical  al verii
Corvinul Hunedoara (sursa: Sport Pictures)

Test pentru Europa Corvinul a pierdut primul amical al verii

• Corvinul Hunedoara, câștigătoarea Cupei României, a pierdut primul amical al verii, 2-3 cu slovenii de la NS Mura.
  • Până la meciul din Supercupă cu FCSB, Corvinul Hunedoara o va întâlni și pe campioana Sloveniei, NK Celje.

Corvinul Hunedoara a revenit de la 0-2 în partida cu slovenii de la NS Mura, însă a primit gol pe final de meci. Goodnews și Hergheligiu au marcat pentru echipa antrenată de Florin Maxim.

FCSB Campioana a anunțat  amicalele  din Olanda: când se joacă + decizia care i-a enervat pe fani

Antrenorul Florin Maxim a folosit două echipe diferite în cele două reprize din meciul cu NS Mura.

Corvinul, în prima repriză: Fl. Iacob - Flav. Iacob, Chindriş, Manolache - Neacşa, Hrezdac, Mitran, Bradu - Gîrbiţă, King

Corvinul, repriza a doua: Lefter - Pîrvulescu, Lică, Pop, Velisar - Cărăruş - Lupu, Roger, Hergheligiu, Câmpan - Goodnews, Buş

În vârstă de 18 ani, Goodnews face parte din lotul celor patru nigerieni transferați de Corvinul în această vară.

• Goodnews Ibuchi Chukwu, 18 ani - extremă dreaptă, vârf de atac
  • Odejobi Toheeb Babatunde, 18 ani - fundaș central
  • Taiye Abolaji Rasaq, 18 ani - mijlocaș
  • Jimmy King Otega, 18 ani - atacant

Încă un test până la Supercupă

După eșecul cu Mura, Corvinul Hunedoara se va deplasa la Ljubljana, unde marți, 25 iunie, de la ora 17:00, va juca cel mai tare amical al verii, cu NK Celje, campioana din Slovenia.

După duelul cu FCSB, Corvinul va juca în turul 1 preliminar din Europa League cu Paksi, echipa care a câștigat Cupa Ungariei.

Manșa tur se va juca în Ungaria, pe 11 iulie, iar returul este programat pe 18 iulie la Sibiu, stadion unde Corvinul a învins-o pe Oțelul Galați în finala Cupei României.

Lotul Corvinului în cantonamentul din Slovenia:

Portari: Ștefan Lefter, Cristian Blaga, Florin Iacob

Fundaşi: Flavius Iacob, Viorel Lică, Antoniu Manolache, Ionuț Dorin Pop, Mihai Velisar, Alexandru Predică

Mijlocași: Marius Chindriş, Antonio Bradu, Alexandru Gîrbiţă, Denis Hrezdac, Timotei Mitran, Alexandru Neacșa, Nicolae Pîrvulescu, Marius Lupu, Ion Cărăruş, Roger Junio, Desley Ubbink

Atacanți: Andrei Hergheligiu, Lucas Câmpan, Sergiu Buş, Goodnews Chukwu, Jimmy King.