„A avut curaj”  Florin Maxim  nu e supărat  pe Buș. Atacantul a ratat un penalty în eșecul cu Rijeka
Florin Maxim (sursă foto: sportpictures)

„A avut curaj” Florin Maxim nu e supărat pe Buș. Atacantul a ratat un penalty în eșecul cu Rijeka

• Corvinul Hunedoara a ratat calificarea în turul 3 preliminar din Europa League, după eșecul de la Rijeka, scor 0-1
  • Croații au deschis scorul în minutul 12, iar Sergiu Buș a ratat o lovitură de la 11 metri în ultimul sfert de oră.

Câștigătoarea Cupei României a fost învinsă cu 1-0 la Rijeka și merge în turul 3 preliminar din Conference League, unde o va întâlni pe Astana din Kazahstan

Au dat maxim  Rijeka - Corvinul 1-0 . Hunedorenii „coboară” în turul 3 din Conference + Sergiu Buș a ratat un penalty în minutul 76

Florin Maxim: „Dacă marca Buș, aveam șanse la calificare”

Florin Maxim a fost mulțumit de repriza a doua de la Rijeka și crede că dacă Buș ar fi marcat din penalty și ar fi trimis meciul în prelungiri, Corvinul ar fi putut obține calificarea.

„Știam că întâlnim o echipă puternică, știam că încep meciurile foarte bine, au subordonat echipe mai mari și mai bune decât noi.

Știind aceste lucruri, trebuia să gestionăm altfel începutul de meci. Dacă Manolache ar fi marcat în start, poate altul ar fi fost rezultatul meciului.

A doua repriză a fost consistentă, o repriză bună, o repriză etalon pentru viitorul nostru.

Dacă marcam la acel penalty, mai avea de jucat prelungiri, se putea întâmpla orice, puteam tranșa acest meci dacă reușeam să marcăm. Nu sunt supărat pe Buș, mă bucur că a avut curaj să execute acel penalty

Cineva trebuia să câștige, nu am fost noi în seara asta. Dar eu sunt mulțumit de joc. Urez succes în continuare celor de la Rijeka.

Băieții erau puțin supărați, dar nu avem timp să ne lamentăm, trebuie să ne regrupăm și să câștigăm meciul cu Astana de joia viitoare”, a declarat Florin Maxim la conferința de presă