Au dat maxim  Rijeka - Corvinul 1-0 . Hunedorenii „coboară” în turul 3 din Conference + Sergiu Buș a ratat un penalty în minutul 76
RIJEKA - CORVINUL HUNEDOARA

Au dat maximRijeka - Corvinul 1-0. Hunedorenii „coboară” în turul 3 din Conference + Sergiu Buș a ratat un penalty în minutul 76

• Corvinul Hunedoara a ratat calificarea în turul 3 preliminar din Europa League
  • Câștigătoarea Cupei României a fost învins în Croația de Rijeka, scor 0-1
  • Sergiu Buș a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 76

Corvinul Hunedoara a ratat calificarea în turul 3 preliminar din Europa League după 0-0 la Sibiu și 0-1 în Croația.

Câștigătoarea Cupei României a ratat prima mare ocazie de a înscrie la Rijeka prin Manolache, însă croații au condus la pauză cu golul reușit de Ivanovic în minutul 12.

În repriza a doua, Lefter și-a salvat echipa la ocazia uriașă a lui Ivanovic, iar Corvinul a răspuns prin Lupu, însă șutul său a fost reținut de portarul croaților.

Momentul-cheie al partidei a avut loc în minutul 74, când Corvinul a primit penalty, după ce Hredzak a fost faultat de Posavec.

Sergiu Buș a ratat însă lovitura de la 11 metri și Corvinul a ratat șansa de a trimite partida în prelungiri.

Croații au câștigat cu 1-0 și vor juca în turul 3 din Europa League, iar Corvinul o va întâlni pe Astana în turul 3 din Conference League . Echipa din Kazahstan a învins-o cu 1-0 pe Milsami Orhei.

Calificare lejeră  Neman Grodno - CFR CLUJ 0-5. „Manita”pentru echipa lui Dan Petrescu.  Maccabi Petah Tikva , următorul adversar

A marcat: Petrovic (min. 12)

Final de meci! Corvinul pierde la mare luptă duelul cu Rijeka și va juca în turul al treilea preliminar al Conference League.

min.90- Manolache vede cartonașul galben, după o intrare la Ivanovic.

partida va fi prelungită cu 10 minute

min.89-dublă schimbare Rijeka! ies Pasalic și  Niko Jankovic, intră Obregon și Majstorovic

min.84-dublă schimare Corvinul! iese Hrezdaj, intră Cărăruș

min.78-Galesic este avertizat.

min.76-Sergiu Buș își asumă execuția, dar ratează.

min.74-PENALTY Corvinul! Hredzak este faultat de Posavec, iar arbitrul dictează lovitură de la la 11m. Ulterior Posavec vede și cartonașul galben.

min.73-dublă schimbare la Rijeka! Ies Fruk și Selahi, intră Bogojevic și Banda.

min.58-Lupu șutează de la marginea careului însă Posavec reține.

min. 51 - Zlomislic, portarul celor de la Rijeka s-a accidentat și nu mai poate continua partida, în locul său intră Posavec

min. 47 - Rijeka începe tare repriza a doua. Lefter a scos șutul lui Ivanovic

min. 46 - a început repriza a doua

min. 45 - s-a încheiat prima repriză

min. 38 - încă o șansă de gol pentru Rijeka, Ivanovic trimite peste poarta apărată de Lefter

min. 32 - croații au cerut penalty în urma unei pătrunderi pe partea stângă, arbitrul a făcut semn ca jocul să continue

min. 12 - Rijeka deschide scorul! Ivanovic i-a furat o minge lui Manolache și i-a pasat lui Petrovic care l-a învins pe Lefter

min. 10 - Croații au trecut din nou pe lângă gol. Fruk nu reușește să pună piciorul la o centrare de pe partea stângă

min. 8 - Șansă de gol pentru Corvinul! Manolache trimite cu capul peste poartă în urma unui corner executat de câștigătoarea Cupei României

min. 5 - Rijeka ratează prima ocazie a meciului, Lefter a scos șutul lui Pasalic

• Stadion: HNK Rijeka (Croația)
  • Arbitru: Sivert Oksnes Amland (Norvegia)

Florin Maxim: „Mă bucur că avem parte de astfel de jocuri”

Antrenorul hunedorenilor spune că a fost surprins de croați.

„Cum am preconizat și la meciul tur, știam ce fel de echipă întâlnim. Este o echipă de alt nivel, sunt meciuri de un alt nivel, pentru că ne aflăm în Europa.

Dar m-au surprins puțin cei de la Rijeka, pentru că i-am simţit mult mai puternici pe viu, faţă de ce părere îmi făcusem despre ei în meciurile pe care le văzusem pe video.

Au o echipă tânără, formată din jucători buni luați individual, unu la unu, luptători, aşa cum e și campionatul Croaţiei.

Am mai văzut câteva meciuri disputate între echipele bune ale campionatului Croaţiei, îmi place, sunt niște jucători care și-au văzut efectiv de joc, au fost combativi, au vrut să câștige fiecare minge. La fel cum am fost și noi. Mă bucur că avem parte de astfel de jocuri”, a spus Maxim.

Eu am mai jucat în Europa, dar e prima dată când joc cu o echipă românească. Sunt la echipă de aproape 3 ani și este un sentiment aparte atunci când depui efort în toate direcțiile și vezi că îți și iese. Ne bucură faptul că facem deplasările cu avionul, vrem să facem lucrul ăsta în continuare, și în săptămânile următoare Alexandru Neacșa, mijlocaș Corvinul
Champions League  13 goluri în a doua seară de Ligă.  FCSB, menționată  de statisticieni + Mesaj special: „Eu sunt alesul, tu cine ești?”
Liga Campionilor
18.09
Champions League 13 goluri în a doua seară de Ligă. FCSB, menționată de statisticieni + Mesaj special: „Eu sunt alesul, tu cine ești?”
Champions League  13 goluri în a doua seară de Ligă. FCSB, menționată de statisticieni + Mesaj special: „Eu sunt alesul, tu cine ești?”
Ciolacu vs Boc, duel în Liga 1  Echipele din orașele celor doi politicieni, din perspectiva  banilor publici : Gloria Buzău, buget-record, peste U Cluj
18.09
Ciolacu vs Boc, duel în Liga 1 Echipele din orașele celor doi politicieni, din perspectiva banilor publici: Gloria Buzău, buget-record, peste U Cluj
Ciolacu vs Boc, duel în Liga 1  Echipele din orașele celor doi politicieni, din perspectiva banilor publici : Gloria Buzău, buget-record, peste U Cluj
Ținte noi    Dinamo  încearcă două transferuri de calibru!
18.09
Ținte noi Dinamo încearcă două transferuri de calibru!
Ținte noi  Dinamo încearcă două transferuri de calibru!
Tătărușanu în tricoul lui FCSB  Va fi prezent la meciul cu Petrolul: „Prima oară în  Ghencea ”
18.09
Tătărușanu în tricoul lui FCSB Va fi prezent la meciul cu Petrolul: „Prima oară în Ghencea
Tătărușanu în tricoul lui FCSB  Va fi prezent la meciul cu Petrolul: „Prima oară în Ghencea ”