Cupa Romaniei: Pandurii Tg Jiu - Gloria Buzau 2-3, dupa executarea loviturilor de la 11 m

Gloria Buzau se califica in premiera in semifinalele Cupei Romaniei dupa ce invinge la loviturile de departajare, scor 3-2, pe Pandurii Targu-Jiu. Dupa 120 de minute scorul a fost egal, 0-0.

Intalnirea de la Mogosoaia aducea fata in fata doua echipe, Pandurii si Gloria, pentru care Cupa Romaniei nu era unul dintre obiectivele primordiale inainte de inceperea sezonului, evitarea de la retrogradare fiind gandul cu care au debutat in cea de-a doua competitie ca importanta a tarii cele doua formatii.

Ajunsi in fata unei eventuale prezente in semifinala Cupei Romaniei, fotbalistii celor doua echipe au inceput crispati meciul, fiind mai mult preocupati sa nu primeasca gol. Prima mare ocazie de gol poarta marca Alexandru Piturca, cel care in minutul 4 reia din apropiere pe langa poarta lui Minca.

Pe masura ce se apropie finalul primei reprize, partida este dominata de un joc la intamplare, lipsit total de claritate. A fost 0-0 la pauza, dupa o repriza care nu a iesit cu nimic in relief.

Al doilea mitan incepe cu lupte aprige pentru suprematie la centrul terenului, combatantele dand senzatia ca nu isi doresc sa intre in prelungiri. Cea mai importanta faza a reprizei secunde se inregistreaza in minutul 82, atunci cand fostul stelist Dino Eze trage periculos de la marginea careului putin pe langa poarta lui Mingote.

Finalul celor 90 de minute gaseste tabela de marcaj imaculata, fiind primul sfert de finala care are nevoie de prelungiri.

Reprizele de prelungiri raman fara rezultat, Pandurii si Gloria avand nevoie de lovituri de departajare.

Dupa sase serii de executii, Gloria Buzau invinge cu 3-2 si merge in premiera in semifinalele Cupei Romaniei.

3-2 Gloria Buzau, marcheaza Dino Eze

Rateaza Jessui, iar Gloria Buzau este in semifinalele Cupei Romaniei.

04.10
MM îl apără pe Olaru  „E  jucătorul #1  din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
04.10
MM îl apără pe Olaru „E jucătorul #1 din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și  n-a mai putut să doarmă !”
04.10
FCSB îi provoacă insomniiPatronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă!”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă !”
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu  a anunțat convocările  pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
04.10
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB,  neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
04.10
„Nu vizionez!” Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică: „Pregăteam meciul cu Botoșani”
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un  golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
04.10
Diaspora, izvorul RomânieiMircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac, cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Premieră la FCSB Primă după victoria cu PAOK: ce  bonus  primește fiecare jucător