Dulgheru vs Hradecka 7-6(1), 4-6, 6-3/ Aventura continua

Dupa ce s-a impus in turneul de la Varsovia (pentru al doilea an consecutiv), Alexandra Dulgheru s-a calificat in turul doi de la Roland Garros, numarul 32 mondial invigand-o in trei seturi, scor 7-6(1), 4-6, 6-3 pe Lucie Hradecka (din Cehia).

Hradecka a inceput mai bine partida contand pentru turul I de la Roland Garros (primul set a debutat cu Lucie la serviciu), sportiva din Cehia reusind primul break al disputei la scorul de 2-1 in favoarea ei.

Alexandra a avut insa replica imediat, romanca bifand rebreak-ul. S-a mers cap la cap pana in tie-break, fiecare jucatoare impunandu-se pe propriul serviciu. Dulgheru a fost mult mai atenta, a avut cateva lovituri decisive si a castigat categoric tie-break-ul, cu scorul de 7-1. Alexandra a avut nevoie de 51 de minute pentru a se impune cu 7-6.

Setul doi este unul echilibrat, Alexandra si Lucie castigand fara prea mari probleme pe propriul serviciu. Momentul decisiv al setului s-a produs la scorul de 4-4, atunci cand jucatoarea din Cehia a reusit break-ul. Hradecka s-a impus cu 6-4, iar castigatoarea avea sa fie stabilita dupa un set decisiv.

Setul al treilea a inceput cu Alexandra la serviciu, Dulgheru conducand cu 1-0. Numarul 32 mondial castiga pe serviciul adversarei la 2-1 pe tabela, iar dupa ce serveste bine se desprinde la 4-1, iar apoi la 5-2. S-a terminat pana la urma 6-3 pentru Dulgheru, iar Alexandra s-a calificat in turul doi de la Roland Garros.

Cea mai buna performanta la Roland Garros: turul doi in 2009

Alibec, certat „Nu ai cum să spui asta!”
11:22
FCSB - Gloria Buzău „Vor fi vreo 7 modificări” + Un jucător, pus la zid: „Jucăm cu Divizia C?”
09:49
Hagi, furios! 4 penalty-uri cerute de Farul cu Dinamo!
00:05
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria,  jigniri xenofobe  la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Alte sporturi
04.10
„Urâm România!” Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
04.10
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
„Câinii” se contrazicPolitic, nemulțumit de egalul cu Farul: vs. Golubovic: „1-1 e mai bine decât nimic”