Euro 2020: Portugalia, prima victorie în "grupa morții" (3-0 vs Ungaria) / Cristiano Ronaldo, cel mai bun marcator din istoria competiției

Ungaria a rezistat eroic până în minutul 84 al partidei cu Portugalia, însă campioana en-titre s-a dezlănțuit și a obținut prima victorie în "Grupa morții" (3-0). Cristiano Ronaldo a înscris de două ori și a devenit cel mai bun marcator din istoria Campionatului European de fotbal.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Golurile lusitanilor au fost marcate de Guerreiro ('84) și Cristiano Ronaldo ('87 penalty și '90+2).

Din Grupa F mai fac parte Franța și Germania. Cele două se vor întâlni marți, de la ora 22:00, la Munchen.

De știut:

• Cristiano Ronaldo este primul jucător care a evoluat la cinci turnee finale ale Euro. De asemenea, acesta a devenit cel mai bun marcator din istoria Euro (11 reușite, l-a depășit pe Michel Platini).
  • La meciul de pe Puskas Arena au asistat peste 60.000 de spectatori, la jocurile de la Euro disputate la Budapesta neexistând o limită în ceea ce priveşte publicul.

Au evoluat echipele:

Ungaria: Gulacsi – Botka, Orban, At. Szalai – Lovrencsics, Kleinheisler (Siger ’78), A. Nagy, Schafer (Nego ’65), Fiola (Varga ’89) – Ad. Szalai, Sallai (Schon ’77). Selecţioner: Marco Rossi.

Portugalia: Rui Patricio – Semedo, R. Dias, Pepe, Guerreiro – Danilo, W. Carvalho (Sanches ’81), B. Fernandes (Moutinho ’89) – Ronaldo, Diogo Jota (A. Silva ’81), B. Silva (R. Silva ’71). Selecţioner: Fernando Santos.