FCSB - Farul  Campioana sparge gheața în Liga 1 după un derby spectaculos:  victorie controversată  în prelungiri! +13 foto
FCSB - Farul (sursă foto: sportpictures)

FCSB - Farul Campioana sparge gheața în Liga 1 după un derby spectaculos: victorie controversată în prelungiri!

• FCSB - FARUL 3-2. Conduși de două ori în prima repriză (Vînă 5, Grigoryan 43), jucătorii lui Charalambous au reacționat. „Dubla” lui Olaru (87, 90+4 penalty), decisivă. Ștefănescu marcase din lovitură liberă (42).
  • Roș-albaștrii au învins chiar și cu rotații. Opt înlocuiri față de 1-1 cu Sparta. Intrat după pauză, la 1-2, Olaru a transformat meciul.
  • Starea terenului devine alarmantă pentru returul cu Sparta Praga, marți, în manșa secundă a turului 3 preliminar al Ligii Campionilor. Gazonul arată foarte rău.

După un rezultat bun la Praga, 1-1 cu Sparta în prima manșă a turului 3 preliminar al Ligii, FCSB s-a întors în Ghencea, încercând să câștige primul meci în acest campionat.

Gazon rău, rotații și cinci adversari care știu ce înseamnă FCSB

Cu gândul mai mult la Champions și cu multe rotații, roș-albaștrii au pornit confuz.

Trei partide (cea cu Botoșani a fost amânată), nicio victorie, două egaluri și o înfrângere. Locul 15, penultimul. Numai ei și Hermannstadt au două puncte în startul sezonului.

Voiau să bată Farul lui Gică Hagi, dar nu erau condiții ideale:

• Terenul prost. Se vede că s-a jucat mult pe „Steaua” în debutul stagiunii. Gazonul e măcinat, ros, tocit în multe zone. Ajută să fie udat înaintea duelului, mai moale, nu se mai simt denivelările și micile găuri atât de rău.
  • Doar trei titulari față de confruntarea cu Sparta: Tîrnovanu, Dawa și Daniel Popa.
  • Jucătorii Farului știu ce înseamnă FCSB. Cinci dintre titularii lor au jucat în trecut la București: Bălașa, Ganea, Vînă, Nedelcu și Iancu.
FCSB - Farul. Foto: sportpictures

FCSB - Farul. Foto: sportpictures FCSB - Farul. Foto: sportpictures FCSB - Farul. Foto: sportpictures FCSB - Farul. Foto: sportpictures FCSB - Farul. Foto: sportpictures
+13 Fotografii

Surpriza lui Elias Charalambous, Ionuț Panțîru, întâia oară titular în acest sezon și primele minute pe teren în Liga 1 2024-2025.

6.743 de spectatori
au asistat vineri seară în Ghencea la meciul FCSB - Farul

Kovacs l-a enervat de multe ori pe Hagi

Istvan Kovacs, la centru în Ghencea. Prima decizie, să nu intervină la o intervenție tare asupra lui Rivaldinho, și Hagi a ridicat mâinile, nervos. „Nu se poate”, parcă ar fi spus.

Gică avea să protesteze de mai multe ori în timpul meciului. O dată, la mijlocul primei reprize, și-a tras pantalonii aproape să-i rupă.

Vînă a refuzat pasa la învăluire și a șutat pentru 0-1. Devierea lui Chiricheș, decisivă

Cu un căpitan tânăr, 21 de ani, Farul a început mai inspirat, legând pasele. Și, după numai cinci minute, a deschis scorul, o consecință normală.

Vână l-a ignorat pe Popescu, avansat pe aripa dreaptă, a ales să tragă, exact ce nu voiau fundașii gazdelor. Chiricheș a căutat blocajul și nu i-a ieșit. Devierea sa l-a păcălit pe Tîrnovanu. 0-1 (5),

Alb-albaștrii s-au strâns la margine, în jurul antrenorului. Au sărbătorit cu liderul lor.

Roș-albastrii, teribili la finalizare pe un teren deplorabil în prima repriză

Terenul era tot mai greu, a apărut mai mult pământ moale decât iarbă. Farul a stat sus cu linia defensivă, forțându-i pe jucătorii lui Charalambous să găsească soluții mai repede.

Le-au găsit, au combinat bine în fața careului. În interior, teribil. Șuturile roș-albaștrilor erau fie prea slabe, fie peste poartă. Au eșuat prea mult la finalizare.

Daniel Popa nu se descurcă înconjurat de adversari. Moale. Are două goluri, ambele la 7-1 cu Virtus. Puțin în opt partide în toate competițiile.

Șutul lui Phelipe, deasupra. Alhassan, fază interesantă, sfârșit dezastru, în plasa care protejează peluza.

Lovitură liberă perfectă, dar și altă eroare în apărare: două goluri unul după altul

A fost nevoie de o lovitură liberă și de execuția cu totul specială a lui Ștefănescu. Bară-gol, prima sa reușită la FCSB în campionat (1-1, 42),

S-au bucurat prea devreme Elias și băieții săi.

Doar un minut mai târziu, Grigoryan a fost atent la centrare și a deviat mingea pe lângă Tîrnovanu, spre colțul lung: 1-2 (43). Spre bucuria celor 100 de fani ai Farului.

Hagi conducea la pauză, se gândea la succes și trei puncte. Nu mai câștigase la București în fața lui FCSB de un an și jumătate, din 29 ianuarie 2023. A fost 3-2 atunci.

Invariabil la FCSB: schimbări la pauză. Trei!

La reluare, inevitabilele înlocuiri la gazde. Antrenorul Charalambous și patronul-antrenorul schimbă invariabil cum demarează repriza secundă.

Acum, triplă modificare: pe bancă Edjouma, Alhassan și Popa, pe teren Șut, Olaru și Băluță.

În minutul 50, a patra, forțată: Musi, accidentat și scos pe brațe. A intrat Pandele. La Farul, Iancu a ieșit și el lovit în ciocnirea cu Musi.

Noi griji FCSB și-a pierdut și cel mai valoros jucător U21 disponibil: Musi,  în cârje  după meciul cu Farul

Ulterior, și Phelipe s-a plâns de dureri musculare la coapsă. Schimbat cu Miculescu.

Revolta FCSB în final. Cu „dubla” lui Olaru

După șirul de înlocuiri, terenul s-a înclinat spre careul oaspeților. Totuși, nicio ocazie mare. Numai șutul lui Olaru, pe lângă poartă. Foarte puțin.

Ultimele zece minute, ultimele încercări. Sfârșitul a transformat meciul, tabela, rezultatul.

Olaru, căpitanul fără banderolă vineri (a păstrat-o Chiricheș) a șutat de la 20 de metri. Pentru 2-2 (87).

Mai mult? Victorie? Șut a căzut în careu, lovit, Kovacs a lăsat jocul să continue. VAR-ul i-a atras atenția. „Centralul” a revăzut faza la marginea terenului și a dictat penalty. Transformat de același Olaru. 3-2 (90+4).

Penalty controversat primit de FCSB cu Farul. Foto: captură Prima Sport

Penalty controversat primit de FCSB cu Farul. Foto: captură Prima Sport Penalty controversat primit de FCSB cu Farul. Foto: captură Prima Sport Penalty controversat primit de FCSB cu Farul. Foto: captură Prima Sport Penalty controversat primit de FCSB cu Farul. Foto: captură Prima Sport Penalty controversat primit de FCSB cu Farul. Foto: captură Prima Sport
+7 Fotografii

Cu mari emoții, dar victorie. Chiar și cu atâtea rotații, FCSB poate să învingă în Liga 1.

Iar acum, Champions. O victorie cu Sparta, marți, o propulsează în play-off. Atât de aproape de faza esențială a noului format al Ligii.

FCSB - Farul 3-2

• Au marcat: Ștefănescu '42, Olaru '87, '90+4 / Vînă '5, Grigoryan '43
  • 6.743 de suporteri asistă la meciul din Ghencea

min. 90+8 - Gustavo Marins se află într-o poziție excelentă, dar lovește greșit mingea și trage pe lângă poartă.

min 90+4 - Gol FCSB! Olaru trage pe jos și înscrie. Buzbuchi a rămas pe centrul porții.

min. 90+2 - Istvan Kovacs merge la marginea terenului pentru a vedea faza pentru care Șut cere penalty. Arbitrul arată punctul cu var!

Repriza secundă este prelungită cu șase minute.

min. 90 - Șut cade în careu după un duel fără minge cu Casap și cere penalty. Faza continuă, Chircheș își încearcă norocul, dar trage pe lângă poartă.

min. 87 - Gol FCSB! Olaru șutează de la distanță, mingea sare în fața porții și Buzbuchi nu poate interveni.

min. 86 - Galben pentru Vînă.

min. 78 - Grigoryan mișcă mingea pentru Casap la o lovitură liberă, acesta trage periculos, dar Târnovanu respinge în corner.

min. 71 - Queiros oprește un contraatac prin fault și primește cartonaș galben.

min. 70 - Casap trage direct pe poartă din lovitură liberă, dar nu-i pune probleme lui Târnovanu.

min. 68 - Galben pentru Șut.

min. 64 - Antwi trage slab de la marginea careului.

min. 63 - Hagi face trei schimbări: Bălașa, Nedelcu, Grameni au ieșit, Dănuleasă, Queiros și Sîrbu au intrat.

min. 63 - Grameni îl faultează pe Antwi și primește un galben.

min. 61 - Campioana mai face o modificare: Phelipe a ieșit, Miculescu a intrat.

min. 58 - Băluță trage la colțul scurt, Gustavo Marins respinge în corner. La faza rezultată, Șut reia greșit din 6 metri și mingea se duce pe lângă poartă.

min. 57 - Încă o schimbare la Farul. Casap l-a înlocuit pe Rivaldinho.

min. 51 - Și Iancu iese după duelul cu Musi. A intrat Dican.

min. 50 - Musi iese accidentat, Pandele intră în locul lui.

min. 49 - Popescu lovește greșit mingea și aceasta se îndepărtează de poartă.

min. 47 - Ștefănescu trage la colțul scurt de la marginea careului, dar nu-i pune probleme lui Buzbuchi.

min. 46 - A început repriza secundă. Trei schimbări la FCSB: Edjouma, Popa și Alhassan au ieșit, Șut, Băluță și Olaru au intrat.

Pauză în Ghencea. Farul conduce campioana cu 2-1.

min. 45 - Ratare incredibilă a lui Popa, care dă pe lângă minge din apropierea porții după ce a fost servit perfect de Antwi.

min. 43 - Gol Farul! Fotbaliștii lui Hagi combină superb, Popescu driblează și centrează perfect pentru Grigoryan, care înscrie.

min. 42 - Gol FCSB! Ștefănescu obține o lovitură liberă la marginea careului și tot el o transformă. Fotbalistul transferat de la Sepsi trage sub bară, iar Popescu nu poate respinge de pe linia porții.

min. 32 - Antwi centrează bine, dar Popa nu găsește poarta cu o lovitură de cap.

min. 30 - Grigoryan primește o pasă excelentă, Edjouma ratează intervenția, dar jucătorul Farului este incomodat de Panțîru și trage pe lângă.

min. 28 - Ștefănescu trage puternic de la marginea careului, dar Buzbuchi prinde fără probleme.

min. 26 - Ocazie uriașă pentru FCSB. Phelipe trage pe jos, Buzbuchi respinge și Farul scapă fără gol primit.

min. 24 - Alhassan se mișcă greu la marginea careului, trage, dar ratează complet ținta.

min. 23 - Chiricheș lasă mingea pentru Târnovanu, Rivaldinho apare în fața porții, dar nu poate profita de eroarea gazdelor.

min. 19 - Popa preia pe piept după centrarea lui Musi, încearcă o foarfecă, dar nu lovește bine mingea.

min. 7 - Musi pătrunde în flancul stâng, mingea rămâne cu noroc la el și acesta îl pune la încercare pe Buzbuchi cu un voleu. Portarul Farului este atent și intervine.

min. 5 - Gol Farul! Vînă avansează și trage de la marginea careului. Chiricheș deviază și Târnovanu este surprins.

min. 1 - Meciul a început.

FCSB - Farul, echipele de start

• FCSB: Târnovanu - Antwi, Dawa, Chiricheș, Panțîru - Alhassan, Edjouma - Ștefănescu, Phelipe, Musi - D. Popa
    Rezerve: A. Vlad, V. Crețu, Haruț, Șut, Miculescu, Kiki, Pandele, Lixandru, Băluță, Ngezana, Olaru
    Antrenor: Elias Charalambous
  • FARUL: Buzbuchi - M. Popescu, Bălașa, Gustavo, Cr. Ganea - Vînă, Nedelcu, Grameni - G. Iancu, Rivaldinho, Grigoryan
    Rezerve: Ducan, Grosu, Dănuleasa, Sîrbu, Queirós, Radaslavescu, Casap, N. Popescu, Dican, A. Ciobanu, Doicaru, Al. Stoian
    Antrenor: Gheorghe Hagi
  • Stadion: Steaua
  • Arbitru: Istvan Kovacs / Asistenți: Marica Mihai Marius și Neacşu George Florin / Arbitru VAR: Vidican Rares George

20:55 6.743 de suporteri asistă la meci. Farul are maxim 100

20:25 Probleme cu gazonul

Gazonul nu se prezintă în cele mai bune condiții înainte de startul partidei.

Suprafața de joc este udată, astfel că denivelările și găurile nu se simt atât de rău.

Gazonul înainte de FCSB - Farul

Gazonul înainte de FCSB - Farul Gazonul înainte de FCSB - Farul Gazonul înainte de FCSB - Farul Gazonul înainte de FCSB - Farul Gazonul înainte de FCSB - Farul
+19 Fotografii

19:25 FCSB menajează 8 titulari

Campioana României are numai 2 puncte după 3 etape, dar continuă să mizeze totul pe Europa, unde are șanse mari să se califice în play-off-ul Ligii Campionilor, după 1-1 în tur cu Sparta Praga.

Charalambous trimite în teren din primul minut numai doi titulari obișnuiți: Târnovanu, Dawa și Ștefănescu. În schimb, ceilalți 8 jucători care au cele mai mari șanse sunt pe bancă s-au în tribune.

• Așa ar putea arăta FCSB cu Sparta Praga: TÂRNOVANU* - V. Crețu, DAWA, Ngezana, Radunovic - Șut, Lixandru - ȘTEFĂNESCU, Olaru, Băluță - Miculescu.

*jucătorii scriși cu majuscule sunt titulari și astăzi

Ce ghinion!   Bogdan Racovițan  s-a accidentat și va lipsi între 8 și 12 luni

FCSB vine după două cele două meciuri jucate în deplasare în preliminariile UEFA Champions League, 1-0 cu Maccabi Tel Aviv și 1-1 cu Sparta Praga. Campioana a pierdut ultima partidă jucată în Ghencea, 0-2 cu liderul Oțelul.

Etapa trecută, Farul a obținut primul succes în campionat, 2-0 cu Politehnica Iași.

FCSB țintește victoria 20 în duelurile cu Farul

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 38 de ori, de 25 de ori s-au impus bucureştenii, de opt ori au câştigat dobrogenii, iar de alte cinci ori au remizat.

Palmares cu FCSB gazdă: 19 partide - 13 succese FCSB - 2 remize - 4 victorii Farul.

Ultima victorie bifată de constănţeni: 21 mai 2023, Farul - FCSB 3-2, meci la finalul căruia gruparea antrenată de Gheorghe Hagi a devenit campioană.

Cea mai recentă dispută directă din SuperLigă: 27 aprilie 2024, FCSB - Farul 2-1 (marcatori David Miculescu, Alexandru Băluţă, respectiv Rivaldinho), rezultat care le-a asigurat roş-albaştrilor titlul în ediţia precedentă.

Niciunul dintre cele 33 de dueluri nu s-a terminat fără gol marcat. În schimb, în 17 dintre aceste partide s-a înscris de cel puţin 3 ori.

Hagi: Dacă vrem victorie, trebuie să jucăm perfect

Gheorghe Hagi a obținut 7 victorii în cele 33 de partide jucate contra celor de la FCSB. Patru partide s-au încheiat la egalitate, iar campioana României a câștigat 22 de meciuri.

„Trebuie să mergem la București și să ne depășim, să facem un meci mare pentru că adversarul este foarte bun.

Dacă vrem să câștigăm, nu avem voie să greșim”, a declarat Gheorghe Hagi la conferința de presă.

Farul vine la luptă cu Denis Alibec

Hagi a dat lovitura înaintea derby-ului cu FCSB. Regele l-a convins pe Alibec să semneze un contract până la finalul sezonului. Atacantul s-a întors la Farul după un sezon petrecut în Qatar, la Muaither.

Istvan Kovacs fluieră din nou campioana după 15 luni

La meciul Universitatea Craiova - FCSB 1-2, din primăvara lui 2023, Istvan Kovacs a avut o misiune extrem de grea.

Într-un final, i-a scos din sărite pe oficialii roș-albaștrilor - în special pe Gigi Becali - prin decizii luate.

La scorul de 1-0 pentru FCSB, Kovacs a indicat o lovitură de la 11 metri fără să consulte VAR-ul. Atunci, însă, Andrei Ivan a tras lamentabil, iar Ștefan Târnovanu a apărat.

Gigi Becali l-a acuzat de foarte multe ori pe Istvan Kovacs că este anti-FCSB și, deseori, ar avantaja-o pe rivala CFR Cluj.

În plus, la un moment dat, omul de afaceri a afirmat că Istvan Kovacs ar avea un apartament în Cluj, cumpărat cu ajutorul patronului din Gruia, Neluțu Varga.

„Ei stau la Cluj. Din informațiile mele, Istvan are apartament cumpărat în blocul de la firma lui Nelu Mureșan (n.r - se referă la Nelu Varga, patronul lui CFR Cluj). Trebuie văzut integritatea, Federația cu câți bani l-a luat. Cât e metrul pătrat? 1.800? Cu cât ți l-a dat ție?”, a declarat Gigi Becali, în urmă cu câteva luni, conform sport.ro.