Regrete Cea mai dureroasă finală pentru  Federer
Roger Federer

RegreteCea mai dureroasă finală pentru Federer

• Elvețianul Roger Federer (42 de ani) a declarat că înfrângerea în fața spaniolului Rafael Nadal din finala din 2008 de la Wimbledon reprezintă cea mai dureroasă înfrângere din carieră
  • Dacă învingea, Federer ar fi câștigat al șaselea Wimbledon consecutiv
  • Nadal a devenit lider mondial după acel meci

Rafael Nadal s-a impus cu scorul de 6-4, 6-4, 6-7 (5), 6-7 (8), 9-7, la finalul unui meci care a durat 4 ore și 48 de minute. Acea partidă este considerată printre cele mai frumoase din istoria „sportului alb”.

„Una dintre cele mai grele înfrângeri din cariera mea a fost finala de la Wimbledon 2008, împotriva lui Nadal. Unii îl numesc cel mai tare meci din toate timpurile.

Cu tot respectul pentru Rafa, dar cred că ar fi fost un meci şi mai mare dacă aș fi câștigat eu”, a spus cu un zâmbet amar Federer pentru Punto de Break, scrie Eurosport.

Wimbledon este incomparabil pentru Federer

Roger Federer a povestit că niciun teren din lume nu se compară cu „Centralul” de la Wimbledon. „Am jucat pe cele mai mari terenuri din lume, dar când pierzi în "Catedrala" tenisului, pe centralul de la All England Club, e cel mai dureros.

Trebuie să pășești pe acel teren ca să simți amploarea momentului, nu există nimic comparabil în tenis", a spus campionul elvețian.

În întreaga carieră, Roger Federer s-a impus de șapte ori pe iarba londoneză (2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2012, 2017).

Dan Udrea: Lăsați-l pe Hagi!