Jaqueline Cristian, în turul 2  Românca a învins-o pe Camila Osorio în  primul tur al turneului de la Wuhan . Cine e următoarea adversară
Jaqueline Cristian (Foto: Imago)

Jaqueline Cristian, în turul 2 Românca a învins-o pe Camila Osorio în primul tur al turneului de la Wuhan. Cine e următoarea adversară

• Jaqueline Cristian (26 de ani, #75 WTA) s-a calificat în turul 2 al turneului din Wuhan după ce a învins-o pe Camila Osorio (22 de ani, #59 WTA), scor 4-6, 6-2, 6-3.
  • Românca o va întâlni în turul următor pe chinezoaica Qinwen Zheng (22 de ani, #7 WTA).

Jaqueline Cristian s-a impus, marți dimineață, în meciul contra Camilei Osorio, scor 4-6, 6-2, 6-3, în primul tur al turneului de 1.000 de puncte de la Wuhan, un meci care a durat două ore și 8 minute.

Halep, salt impresionant  Ce loc ocupă Simona în  clasamentul WTA  + Care e situația celorlalte românce

Jaqueline și-a pierdut destul de repede serviciul în debutul meciului, iar jucătoarea din Columbia a făcut break la 3-1. S-a distanțat la 4-1 și 5-2, dar sportiva noastră a reușit rebreak-ul, apropiindu-se la 5-4.

Osorio a fost mai concentrată însă și și-a adjudecat primul set, scor 6-4.

După ce a cedat primul set, românca a revenit în joc și a pus stăpânire pe manșa secundă. S-a mers cap la cap până la 2-2, cu câte un break de fiecare parte.

Mai apoi, Jaqueline a făcut dublu break și a luat avans. Nu a mai putut fi oprită până la finalul setului, iar Osorio nu a reușit să mai câștige niciun game, astfel că setul 2 a fost câștigat de Jaqueline, scor 6-2 pentru româncă.

Setul decisiv a fost echilibrat, iar cele două jucătoare au câștigat game-uri doar împotriva serviciului, iar scorul a ajuns la 3-3 după primele 6 game-uri.

Setul 3 a continuat în aceeași manieră, iar Cristian a preluat conducerea după cel de-al 7-lea break consecutiv al setului.

Momentul a fost unul decisiv în meci, iar Jaqueline a reușit să câștige game-urile rămase și s-a impus în setul 3 cu scorul de 6-3.

Astfel, românca a câștigat partida după 2 ore și 8 minute, scor 4-6, 6-2, 6-3 și merge mai departe în turul 2 al turneului din Wuhan.

Qinwen Zheng, următoarea adversară pentru Cristian

După victoria din primul tur împotriva Camilei Osorio, Jaqueline Cristian merge în turul 2 unde va avea un duel de foc împotriva chinezoaicei Qinwen Zheng (22 de ani, #7 WTA).

Zheng are un an de poveste în tenis, devenind campioană olimpică la Paris, după ce a învins-o în finală pe Donna Vekic, scor 6-2, 6-3.

Tot în acest an, chinezoaica a ajuns în finala Australian Open, unde a pierdut în fața Arinei Sabalenka, scor 6-3, 6-2.

„Csikszereda nu e Steaua”  CNA ironizează clubul Armatei, roș-albaștrii reacționează: „Lipsă totală de respect. Am fost siguri că  a fost spart contul ”
Liga 2
10.10
„Csikszereda nu e Steaua” CNA ironizează clubul Armatei, roș-albaștrii reacționează: „Lipsă totală de respect. Am fost siguri că a fost spart contul
„Csikszereda nu e Steaua”  CNA ironizează clubul Armatei, roș-albaștrii reacționează: „Lipsă totală de respect. Am fost siguri că a fost spart contul ”
Dinamo - FCSB bate recordul!  Derby-ul va stabili  cea mai mare asistență  la un meci din actualul campionat și va devansa duelul Craiova - Rapid
10.10
Dinamo - FCSB bate recordul! Derby-ul va stabili cea mai mare asistență la un meci din actualul campionat și va devansa duelul Craiova - Rapid
Dinamo - FCSB bate recordul!  Derby-ul va stabili cea mai mare asistență la un meci din actualul campionat și va devansa duelul Craiova - Rapid
Victorie pentru Gabriela Szabo   A câștigat procesul  cu Nicușor Dan, după ce a fost demisă din funcția de director al CSM București
Handbal
10.10
Victorie pentru Gabriela Szabo A câștigat procesul cu Nicușor Dan, după ce a fost demisă din funcția de director al CSM București
Victorie pentru Gabriela Szabo  A câștigat procesul cu Nicușor Dan, după ce a fost demisă din funcția de director al CSM București
„Ce carieră, Rafa!”   Curg mesajele pentru  Rafael Nadal , după ce spaniolul și-a anunțat retragerea din tenis. Federer, cuvinte emoționante
Tenis
10.10
„Ce carieră, Rafa!” Curg mesajele pentru Rafael Nadal, după ce spaniolul și-a anunțat retragerea din tenis. Federer, cuvinte emoționante
„Ce carieră, Rafa!”   Curg mesajele pentru Rafael Nadal , după ce spaniolul și-a anunțat retragerea din tenis. Federer, cuvinte emoționante
Cum arată Camp Nou   Barcelona  a publicat imagini cu stadiul lucrărilor la noua arenă
10.10
Cum arată Camp Nou Barcelona a publicat imagini cu stadiul lucrărilor la noua arenă
Cum arată Camp Nou  Barcelona a publicat imagini cu stadiul lucrărilor la noua arenă
Spectacol marca Șumudică  Mesajul tehnicianului, după  decizia FIFA  în cazul Boupendza: „My friend! Khalas!”
10.10
Spectacol marca Șumudică Mesajul tehnicianului, după decizia FIFA în cazul Boupendza: „My friend! Khalas!”
Spectacol marca Șumudică  Mesajul tehnicianului, după decizia FIFA în cazul Boupendza: „My friend! Khalas!”
Stadion avariat de furtună  Acoperișul unei arene din SUA, smuls de  Uraganul Milton . Vântul a suflat cu aproape 200 km/h
10.10
Stadion avariat de furtună Acoperișul unei arene din SUA, smuls de Uraganul Milton. Vântul a suflat cu aproape 200 km/h
Stadion avariat de furtună  Acoperișul unei arene din SUA, smuls de Uraganul Milton . Vântul a suflat cu aproape 200 km/h
Liga Națiunilor Șoc pe Wembley:  Anglia, învinsă de Grecia . Remiză spectaculoasă între Italia și Belgia
10.10
Liga NațiunilorȘoc pe Wembley: Anglia, învinsă de Grecia. Remiză spectaculoasă între Italia și Belgia
Liga Națiunilor Șoc pe Wembley: Anglia, învinsă de Grecia . Remiză spectaculoasă între Italia și Belgia